Do Kostaryki wciąż podróżuje niewiele osób. Dlaczego? Po pierwsze, nie wszyscy jesteśmy na pierwszy rzut oka umiejscowić Kostarykę na mapie, a popularnym błędem jest myślenie o tym kraju jako o wyspie. Tymczasem Kostaryka leży w Ameryce Środkowej, tuż obok obłędnej Panamy! To kraina pełna atrakcji przyrodniczych: wulkanów, plaż, panoram z lasami zatopionymi w chmurach i dzikiej niezmierzonej przyrody. Najwięcej spotka się tu backpackersów i zaciętych surferów. W głębi lądu, pokryte lasem góry zapraszają do eksploracji i zapewniają niezapomniane przygody. Co więcej, Kostaryka ma również linię brzegową na Karaibach. Chociaż jest to mniej odwiedzany obszar kraju, oferuje on coś nieco innego pod względem kultury i atrakcji, i jest znany w szczególności jako teren lęgowy dla zielonych żółwi morskich. Jakie są największe atrakcje Kostaryki?

Manuel Antonio National Park
Ostrzegamy, że w tym kraju zakochać się jest naprawdę łatwo. Na pierwszy ogień pójdzie Manuel Antonio National Park, który oferuje dziką przyrodę, plaże i przygodę! Park znany jest z pięknego piaszczystego krajobrazy, lasu i dzikiej zwierzyny, która zamieszkuje ten obszar. W kontraście do tego spokojnego miejsca stoi małe miasteczko Manuel Antonio, znane z żywiołowej atmosfery. To świetna opcja dla podróżujących szukających zarówno przyrody, jak i miejskiego klimatu. Miasteczko Manuel Antonio posiada bardzo dobrą bazę hotelową i restauracyjną oraz często się tu imprezuje. A na dodatek jest położone rzut beretem od pięknego parku narodowego. Spacery z przewodnikiem po parku ułatwiają tropienie dzikich zwierząt, ale nawet ci, którzy sami wejdą do parku, nie będą mieli problemów ze znalezieniem małp, leniwców i wszelkiego rodzaju ptaków. Na szlakach można zazwyczaj zobaczyć małpy, wiewiórki i trudne do ominięcia kapucynki, które są często spotykane w mieście i w parku. Przewodnicy noszą ze sobą statywy i lornetki, które stanowią dodatkowy bonus do oglądania i fotografowania. Zapomnieliśmy powiedzieć, że Kostaryka do raj dla amatorów ornitologii! Większość akcji w mieście skupiona jest wokół pięknej nadmorskiej plaży, na której w południe rozgrywają się mecze piłki nożnej, a surferzy cieszą się przeważnie łagodnymi falami. Po drugiej stronie drogi, od plaży i wyżej na zboczu wzgórza, znajdują się restauracje i sklepy, z czego część może być dość głośna wieczorem. Dla tych, którzy chcą uciec od ruchu na głównej plaży, równie atrakcyjne plaże można znaleźć wewnątrz parku.

Monteverde and the Cloud Forests
The Cloud Forest, czyli Las Chmur znajduje się w pobliżu Monteverde i Santa Elena, stał się popularnymi celem ekoturystyki w Kostaryce. Dla tych, którzy chcą zanurzyć się w przyrodzie i zobaczyć wyjątkowe rośliny i dziką przyrodę (nie oddalając się zbytnio od utartych ścieżek) jest to świetne miejsce, do którego należy się udać. Chmury, które pokrywają te lasy, dostarczają wilgoci niezbędnej do utrzymania unikatowych środowisk, które można znaleźć tylko tutaj. Podczas gdy wielu ludzi przychodzi po prostu na obserwację ptaków, Monteverde Cloud Forest Reserve i Santa Elena Cloud Forest Reserve utrzymują wszystkie rodzaje ssaków, płazów i gadów, od jaguarów i pum, po żaby i małpy. Wycieczki zorganizowane to jeden z najlepszych sposobów zobaczenia lasu, a także zwiedzanie z przewodnikiem, które może obejmować linie zip lub mosty, a nawet kolejki linowe. Monteverde i Santa Elena to dwa główne ośrodki turystyczne w regionie, oferujące dobre zakwaterowanie, restauracje, a nawet sklepy i galerie sztuki. Obszar ten położony jest na północny zachód od San Juan, nieco ponad cztery godziny jazdy autobusem. Okolica jest chłodniejsza i znana ze swojej chmurnej przykrywki, dlatego odwiedzający nie zostają długo po obejrzeniu zabytków, ponieważ wolą wygrzewać się na plażach wzdłuż wybrzeża.

Mal Pais and Santa Teresa
Mal Pais na półwyspie Nicoya, to obszar wzdłuż wybrzeża znany z ogromnych fal, które przyciągają surferów z całego świata. Miasto Santa Teresa jest głównym punktem zainteresowania w tym regionie, ale wzdłuż Mal Pais, w tym wiosek Mal Pais i Manzanillo, leży łańcuch miasteczek i plaż. Dziś obszar ten jest mieszanką podróżników i surferów, którym nigdy nie udało się wyjechać oraz turystów, którzy chcieliby zaplanować dłuższy urlop. Obszar ten jest bardziej modny i ma więcej przestrzeni niż miejsca takie jak Dominikana, a rozwój w tym rejonie spowodował, że stał się bardziej ekskluzywny.

Warto przeczytać