Birma to kraj, który przez lata doświadczał izolacji od reszty świata. Nic, więc dziwnego, że Myanmar, bo taka jest obecna nazwa Birmy, mimo postępującego rozwoju, pełen jest miejsc, które wyglądają, jak żywcem wyjęte z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Odwiedzając ten kraj mamy wrażenie, jakbyśmy nagle cofnęli się w czasie.

Doskonałym punktem startowym podróży po Birmie jest Mandalay, czyli ostatnia stolica Królestwa Birmy. Czeka tu na turystów niezliczona ilość atrakcji. Jedną z największych jest pagoda Buddy Mahamuni będąca jednym z trzech najświętszych miejsc w Birmie.  Warto tu zobaczyć również Wzgórze Mandalay usiane świątyniami. Do najciekawszych należy z całą pewnością Kuthodaw z największą księgą świata oraz klasztor Mahaganyong w Amarapurze, gdzie codziennie setki mnichów otrzymują od mieszkańców pożywienie.

Bagan to kolejne miejsce w Birmie, które pozostaje w pamięci na długi czas. Na wielkiej równinie znajduje się aż cztery tysiące świątyń. Móc obserwować wschodzące słońce z jednej z nich to naprawdę magiczne doświadczenie.

Na liście największych atrakcji Birmy znajduje się z pewnością jezioro Inle. Pobyt w tym miejscu może dostarczyć wielu niesamowitych wrażeń. Ilne Lake położone jest w paśmie Wzgórz Shan na wysokości 880 m n.p.m.. Można tu bez problemu wynająć łódkę wycieczkową. Po drodze zaś zobaczyć fascynujące pływające ogrody, słynne domy na palach należące do plemienia Intha oraz szalupy rybaków, którzy od wieków łowią ryby tymi samymi sposobami. Niezwykłej atmosfery dodają temu miejscu mgły spowijające okolice. Nad jeziorem Inle położone jest również miasteczko Indein z niezwykłą pagodą Shwe Indein. Inne miejsca, które warto tu odwiedzić to Pagoda Phaung –daw-Oo, klasztor skaczących kotów oraz lokalny targ.

Zatoka Bengalska obfituje w piękne plaże obmywane krystalicznie czystą wodą. Można tu odpocząć podziwiając niezwykłe widoki. Piaszczyste plaże ogrodzone są łańcuchami palm kokosowych, a bezkresne turkusowe wody zatoki wprawiają w zachwyt. Ci, którzy pragną poznać nieco lokalne życie, mogą wypożyczyć rower i zorganizować sobie wycieczkę do jednej z okolicznych wiosek.

Na koniec miasto, którego w trakcie podróży do Birmy ominąć nie można. Rangun, była stolica kraju, słynie przede wszystkim z bajkowej pagody Shwedagon. Przepiękna stupa, niezliczona liczba niezwykłych figur i ilość złota, od której aż mieni się w oczach. Inne zabytki Rangun to Pagoda Sule, Pagoda Botahtaung, Świątynia Kheng Hock Keong, Świątynia Maha Wizaya, dawne budynki ministerialne, katedry anglikańska i katolicka oraz kościół ormiański Jana Chrzciciela.

 

Warto przeczytać