Marzy Ci się podróż po Ameryce Południowej? W takim razie udaj się prosto do Kolumbii! Ten fantastyczny kraj zawiera w sobie ducha całego kontynentu a energia mieszkańców tych przepięknych krain naładuje Cię pozytywnie na cały rok. Oto co powinieneś zobaczyć, żeby zasmakować prawdziwie kolumbijskiego klimatu.

Jeszcze do niedawna Kolumbia kojarzona była z wysoką przestępczością i kokainą, jednak era wojen narkotykowych już dawno za nami. Podróżnicy coraz liczniej udają się w te strony po to, żeby zasmakować tej niezniszczonej jeszcze przez nadmierną turystykę atmosfery. Może i dobrze, że część stereotypów odnośnie bezpieczeństwa w tym kraju wciąż się utrzymuje, ponieważ jest on stosunkowo tani w porównaniu z innymi państwami Ameryki Południowej, a do zaoferowania ma znacznie więcej.

Rzeka Pięciu Kolorów
Jest to absolutny cud natury, wprawiający w zachwyt każdego kto ujrzy ten prawdziwie magiczny koncert barwny. „Cano Cristales” znana jako Rzeka Pięciu Kolorów sama zmienia własne zabarwienie. Wszystko to dzięki charakterystycznym glonom znajdującym się w wodzie. Ich wzmożony okres aktywności wypada między wrześniem a listopadem i w tym czasie rzeka mieni się na czerwono-żółto-zielono. Rzeka ta przepływa przez cudowny park narodowy Serrania de la Macarena, którego otoczenie stanowi idealną scenerię do obserwacji tych baśniowych zjawisk.

Skok adrenaliny
Jeśli uwielbiasz filmy gangsterskie to spacer ulicami Medellin jest z pewnością dla Ciebie. Jeszcze niedawno to niebezpieczne miasto było centrum słynnego kartelu narkotykowego. Mimo tej nieciekawej sławy, podróżnicy ściągają tu z całego świata – w końcu jest to drugie co do wielkości miasto Kolumbii. Znajdziesz tu wyjątkowy klimat i interesującą wapienną zabudowę. Szczególnie wart polecenia jest festiwal kwiatów, czyli Feria de las flores, który w tej części świata wygląda egzotycznie zjawiskowo.

Coś dla leniwych
Zmęczony ciągłym zwiedzaniem? A może jesteś typem podróżnika, który woli spokojnie chłonąć atmosferę bez biegania z miejsca na miejsce? W takim razie udaj się do jednego z bardziej oryginalnych miejsc w Kolumbii. W Bogocie znajdziesz muzeum lenistwa, gdzie zwiedzający mogą uciąć sobie drzemkę np. na wybranym eksponacie. Znajdziesz tu wszystko, co kojarzy się z odpoczynkiem. Zapraszamy więc na przechadzkę wśród łóżek, sof i fotelów rozstawionych przed włączonym telewizorem. W końcu trochę kultury.

Kofeinowy raj
Kolumbia to nie tylko kokaina. Warto pamiętać, że kraj ten jest również światowym producentem kawy, tak więc koniecznie musisz udać się do „Trójkąta kawowego”. Jest to rejon, z którego pochodzi kawa, uznawana zgodnie przez smakoszy za najlepszą na świecie. Amatorzy kofeiny będą w siódmym niebie. Nie tylko zobaczysz proces powstawania tego czarnego napoju, ale również zobaczysz zapierające dech w piersiach plantacje.

Podziemna katedra
Wszyscy miłośnicy nietypowej i zjawiskowej architektury powinni zobaczyć Catedral de Sal. Ten rzymskokatolicki kościół położony jest 200 metrów pod ziemią w kopalni soli. Katedra jest częścią większego kompleksu, do którego co roku ściągają liczne pielgrzymki.

Egzotyczne plaże
Będą w Kolumbii musisz koniecznie doświadczyć relaksu na tamtejszych piaskach. Państwo pływają wody Pacyfiku oraz Morza Karaibskiego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno wielbiciele aktywnego wypoczynku, jak i fani błogiego relaksu. Możesz wybierać w 1600 kilometrach plaż na Oceanem i w 1300 kilometrach nad morzem. Szczególnie polecamy wizytę w Narodowym Parku Tayrona, który jest połączeniem kilku egzotycznych wysp z amazońską dżunglą.

Bogota
Stolica Kolumbii to miasto, w którym można się zakochać. Szczególnie warto udać się na przechadzkę ulicami La Candelarii, czyli starej dzielnicy, pełnej malowniczej zabudowy. Znajdziesz tu najważniejszy plac w mieście, na którym skupia się życie towarzyskie, czyli Plaza de Bolivar. Ponadto warto zobaczyć gmach największej biblioteki w Ameryce Południowej oraz udać się na zwiedzanie Muzeum Złota. Znajdziesz tu największą na świecie kolekcję wyrobów z tego szlachetnego kruszcu. Daj się olśnić tysiącom przepięknych przedmiotów, będących reliktami minionych kultur. Warto rzucić też okiem na największy nieoszlifowany szmaragd na świecie.

Kolonialnym szklakiem
Cartagena de Indias to miasto, które posiada jedną z najpiękniejszych starówek. Pełne jest starej, kolonialnej zabudowy, wąskich uliczek i otwartych placów. Niedaleko miasta znajduje się największa fortyfikacja postawiona rękoma kolonizatorów – Castillo de San Felipe de Barajas.

Warto przeczytać