Namibia, czyli mój początek przygody z Afryką

Podróż do Afryki od zawsze była moim wielkim marzeniem. Kiedy, więc nadarzyła się okazja nie wahałam się zbyt długo. Namibia z niezliczonymi spektakularnymi atrakcjami przyrodniczymi rozrzuconymi po zakurzonym, suchym krajobrazie, unikalnymi w swoim oszałamiającym pięknie, przyciągała mnie, niczym magnes. W trakcie podróży do tego wyjątkowego kraju poznałam mnóstwo jego atrakcji. O to mi chodziło, aby doświadczyć, jak najwięcej. Postaram się wymienić najważniejsze z nich.

Kanion River Fish
Ten wspaniały kanion jest największy w Afryce i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Namibii. W jego ogromnym wąwozie ma swój bieg najdłuższa wewnętrzna rzeka w kraju, a w jej dolnym biegu znajdują się gorące źródła.

Wybrzeże Szkieletów
Wybrzeże Szkieletów to część Namibii, w której przetrwają tylko najtwardsze zwierzęta przystosowane do pustyni. Warunki do życia są tu naprawdę ciężkie. Ten obszar znany jest także z burzliwego morza i bardzo gęstej mgły, która przez lata pochłonęła życie wielu żeglarzy. Linia brzegowa usiana wrakami świadczy o zdradzieckich warunkach.

Kolmanskop
To widmowe miasto było niegdyś kwitnącym obszarem wydobycia diamentów, ale teraz leży na wpół zakopane przez piaski czasu. Jest w nim coś niepokojącego, a zarazem pięknego. Wizycie tutaj towarzyszy niesamowite uczucie gwałtownego opuszczenia. Roztrzaskane okna i samotne ulice penetruje wiatr.

Zwierzęta przystosowane do pustyni
Namibia jest domem dla okazów widowiskowej i niezwykłej przyrody, a wiele gatunków dokonało fizycznej adaptacji, aby przetrwać w suchych pustynnych warunkach. W wielu przypadkach niedobór wody zostaje przezwyciężony dzięki wypijaniu kropli skondensowanej mgły z liści roślin. Tutaj żyją jedynie najwytrwalsze zwierzęta.

Dead Vlei
Niektóre z najbardziej znanych fotografii Namibii pochodzą właśnie z tego regionu. Dead Vlei to gliniana patelnia charakteryzująca się ciemnymi, martwymi wielbłądowatymi drzewami, które, jak się uważa, mają ponad 900 lat i stanowią niesamowity kontrast dla jasnego podłoża. Na wycieczkę w to miejsce warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

Meteoryt Hoba
Meteoryt Hoba jest największym na naszej planecie. Jest także największą naturalną masą żelaza istniejącą na ziemi. Został odkryty w 1920 roku i pozostaje dokładnie w miejscu, w którym uderzył w powierzchnię ziemi ponad 80 000 lat temu.

Narodowy Park Etosha
Wokół olbrzymiej solnej patelni, tak dużej, że można ją nawet zobaczyć z kosmosu, znajduje się wspaniały Park Narodowy Etosha. Tutaj turyści mogą podziwiać dzikie zwierzęta przychodzące do wodopojów, a park można zwiedzać przez cały rok.

Welwitschia Drive
Ta pustynna trasa znajduje się w północnym rogu Parku Narodowego Namib-Naukluft i zawiera 13 ponumerowanych kamiennych latarni w punktach o szczególnym znaczeniu. Czterogodzinna jazda kończy się przy największych i najstarszych roślinach w Namibii - welwiczii. To dziwny i wysoce unikalny gatunek pustynny określany bywa często, jako żywa skamieniałość.

Pustynia Namib
Pustynia Namib jest jednym z najstarszych obszarów pustynnych na świecie, a jej panoramiczne krajobrazy, nie mają sobie równych. Jest to ogromny teren nieustannie poruszających się żwirowych równin i wydm rozciągających się wzdłuż całego wybrzeża Namibii. Znaleziono tu ślady człowieka sięgające epoki kamiennej.

To oczywiście tylko jedne z wielu skarbów Namibii. Kraj ten ma ich o wiele więcej.

Autor