Seszele – niewielki i egzotyczny kraj wyspiarski, leżący na wodach Oceanu Indyjskiego, na wschód od Afryki. Trudno się tu dostać, ale wycieczka na Seszele może być wspaniałą przygodą. W odróżnieniu od innych wyspiarskich destynacji, Seszele oferują o wiele więcej niż „tylko” rajskie plaże i luksusowe hotele. Kraj słynie z fascynującej i dobrze funkcjonujących grup etnicznych (np. Kreoli), bogactwa przyrodniczego i niespotykanych nigdzie gatunków, np. pięknej lodoicji seszelskiej i żółwi gigantów. Wycieczka na Seszele to także świetne rozwiązanie dla rodzin – nie żyją tu jadowite i niebezpieczne zwierzęta, a obszar wysp wolny jest od malarii i innych tropikalnych chorób. Ale ile taka podróż właściwie kosztuje?

Realne koszty podróży
Dzisiaj postaramy się policzyć, ile realnie może nas kosztować wycieczka na Seszele. Weźmiemy pod uwagę wszystkie warianty: budżetowy, wycieczki o średnim standardzie i tej luksusowej. Doliczymy do tego także ubezpieczenie, ewentualne szczepionki oraz koszty, które poniesiemy przed podróżą (ale są z nią bezpośrednio związane). Do dzieła!

Po pierwsze, dokumenty
Ile było już takich sytuacji, że ktoś kupił bilet na nieważny paszport? Przed planowaniem podróży życia powinniśmy ogarnąć całą potrzebną dokumentację. Może to też za nas zrobić dobre biuro podróży, wszystko zależy od tego, ile jesteśmy w stanie wydać pieniędzy. Zatem: paszport powinien być ważny m. in. 6 miesięcy od dnia, w którym przekraczamy granicę. Wyrobienie paszportu to w Polsce 140 złotych. Potrzebujesz prawa jazdy międzynarodowego? To ok. 30 złotych. Następna rzecz, wizy. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy wjeździe na teren Seszeli, więc do 90 dni możemy w celach turystycznych zwiedzać wyspy. Szczepienia: na Seszelach nie ma szczepień obowiązkowych, a jedynie zalecane. Chodzi o tężec (ok. 70-90 złotych) i WZW typ A i B. O ile na WZW B większość z nas była szczepiona w dzieciństwie, o tyle na WZW A dobrze jest się doszczepić, cena jednej dawki to 240 złotych (potrzebujemy dwóch, ale i jedna zabezpieczy nas przed ewentualnymi wirusami). Jeśli wszystkie z powyższych kwestii masz już za sobą, nie poniesiesz kosztów z tym związanych. Wykup ubezpieczenie, ceny wahają się w zależności od pakietu i Twojego stanu zdrowia, a standardowe pakiety kosztują ok. 100 złotych za 10 dni! To niewiele za cenę Twojego bezpieczeństwa.

Bilety
Bilety lotnicze kupuje się ok. 6-4 tygodni przed planowaną podróżą, chyba że upolujesz wcześniej świetną promocję. Wbrew opinii, Seszele nie są drogim kierunkiem, a bilety lotnicze w klasie ekonomicznej z jedną przesiadką nie kosztują fortuny. Przeciętna cena biletu lotniczego to ok. 3000 złotych (w obie strony z bagażami, z Warszawy), ale jak już powiedzieliśmy, warto polować na promocje. Warto wiedzieć, że od stycznia do marca można upolować bilety Quatar Airlines lub Emirates nawet za 2300 zł!

Koszty pobytu na Seszelach
Zacznijmy od kosztów budżetowej wycieczki na Seszele. Znaczną część budżetu pochłoną hotele, w których najtańsze noclegi można znaleźć od 60-90 euro za pokój dla dwóch osób. Co prawda, na bookingu ze znacznym wyprzedzeniem spotkamy się z nawet niższymi cenami, np. 300 złotych za noc w pokoju dwuosobowym, ale bez śniadania. Posiłki: najpopularniejszymi potrawami dla budżetowych turystów są tzw. posiłki takeaway, czyli straganowe jedzenie, za które zapłacimy ok. 5 euro za porcję. Obiad w najtańszej restauracji to koszt ok. 20 euro za porcję, przy czym do picia jest woda lub sok (nie napoje alkoholowe). Koszty publicznego transportu są niewielkie, bo bilet lokalnym busem z wyspy Mahe na Praslin kosztuje niecałe 50 eurocentów. Jeśli chodzi o wycieczkę w tzw. średniej klasie, czyli spanie w hotelach 3 gwiazdkowych z apartamentami i śniadaniem wliczonym w cenę, to noclegi kosztują między 150-300 euro za noc, przy czym są darmowe dostawki dla dzieci. Jedzenie w zwykłej restauracji zaczyna się od 25 euro, a na dodatkowe przyjemności stracimy ok. 50 euro (napoje alkoholowe, drobne zakupy). Koszt promu to ok. 60 euro, wycieczki jednodniowe również zaczynają się w okolicach tej ceny. Jeśli chodzi o luksusowe wycieczki, trudno jest wyliczyć dokładny budżet. Ceny w luksusowych hotelach zaczynają się od 300 euro za noc i rosną nawet do 1000! Zależy od upodobań i lokalizacji. Jedzenie w bardzo dobrej restauracji to od 50 euro za przepyszny posiłek, na który składają się dania kuchni kreolskiej (czyli owoce morza). Jest możliwość wynajęcia helikoptera od 400 euro za godzinę lotu między wyspami.

Warto przeczytać