Gwatemala to jeden tych krajów Ameryki Środkowej, który jest w stanie zadowolić zarówno poszukiwaczy przygód i wielbicieli adrenaliny, amatorów plażowania spragnionych błogiego relaksu, jak i podróżników zafascynowanych kulturą. Co przyciąga turystów do Gwatemali? Niezwykła architektura kolonialna, brukowane ulice Antigua, ruiny Majów w Tikalu, małe miejscowości na wyżynach i nad brzegiem pięknego Jeziora Atitlan, oferujące niepowtarzalne przeżycia kulturowe. To z pewnością jedne z najbardziej znanych atrakcji tego kraju. Dodajmy do tego tropikalne dżungle, aktywne wulkany, jeziora górskie i barwne rafy koralowe. Ci, którzy wyruszą na wybrzeże, spotykają piękne plaże do wypoczynku i wioski rybackie, po których można spacerować krętymi uliczkami. Poza tym w całym kraju mnóstwo jest rynków z lokalnymi towarami na sprzedaż, w szczególności z materiałami włókienniczymi

Pamiętaj - jeżeli interesuje Cię taka wspaniałą podróż, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Planetescape.pl.

Ruiny Majów w Tikalu
W wilgotnej dżungli północnej Gwatemali, w pobliżu granicy z Belize, znajduje się jeden z największych zabytków archeologicznych w Ameryce Środkowej. Dobrze zachowane ruiny miasta Tikal to ponad 3000 struktur, od piramid i świątyń do placów i akropolu. Był to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich Majów, a dziś jest jednym z największych wciąż istniejących pozostałości po Majach. Zwiedzanie Tikalu dostarcza niesamowitych wrażeń również za sprawą otoczenia. Strome piramidy wznoszą się nad bujną tropikalną dżunglą z mnóstwem dzikiego ptactwa, małpami i innymi dzikimi zwierzętami, które często poruszają się w okolicy. Park Narodowy Tikal, który obejmuje ruiny, jest równocześnie rezerwatem biosfery, chroniącym las deszczowy i siedlisko przyrody.

Antigua Guatemala
Antigua Guatemala, najczęściej określana po prostu, jako Antigua, jest jednym z najważniejszych atrakcji Gwatemali i z pewnością jednym z najpiękniejszych miast Ameryki Środkowej. Usytuowana pośród wulkanów dawna stolica Gwatemali oferuje ciekawe połączenie nowoczesnych budynków na wysokich wzniesieniach z brukowanymi ulicami pełnymi przepięknych starych budowli kolonialnych. Stare centrum miasta obfituje także w rozmaite kościoły i klasztory. Podczas gdy wiele budynków zostało całkowicie odrestaurowanych, niektóre wciąż pokrywają pęknięcia spowodowane przez trzęsienia ziemi. Wiele z budowli zostało odbudowanych od zera. W wielu przypadkach ruiny zostały kreatywnie włączone do niedawno powstałych budynków, z których niektóre są teraz hotelami. W mieście znajduje się mnóstwo ciekawych muzeów, a także piękne stare klasztory, które są otwarte dla zwiedzających.

Jezioro Atitlán
Jezioro Atitlán przez wielu opisywane jest, jako najpiękniejsze jezioro na świecie, a turyści pojawiający się nad jego brzegami nigdy nie czują się rozczarowani. Na wyżynach, mniej, niż dwie godziny drogi od miasta Guatemala i mniej niż półtorej godziny od Antigua na wysokości 1 538 metrów nad poziomem morza leży niezwykłe jezioro otoczone wzgórzami i wulkanami. Jezioro zostało utworzone w kraterze wulkanicznym, a trzy spektakularne wulkany stanowią fantastyczne tło dla czystych wód. Wokół jeziora rozsiane są osobliwe wioski.

Osoby pragnące zobaczyć Jezioro Atitlán powinny rozpocząć swoją wędrówkę w mieście Panajachel. Po zwiedzeniu głównej ulicy, pełnej sprzedawców i kramów, goście mogą dostać się do nabrzeża, aby złapać taksówkę wodną. Łodzie cumują w tutaj, aby zabrać pasażerów do wiosek San Pedro, Santiago Atitlán, San Andrés Semetabaj, Santa Catarina Palopó, San Lucas Toliman, a nawet mniejszych i mniej znanych miejscowości lub prywatnych hoteli. Każda wioska jest znana z czegoś innego, a odwiedzający znajdą w nich wiele rynków z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi.

Warto przeczytać