Kenia jest państwem położonym we wschodniej Afryce, przy samym Oceanie Indyjskim. Sąsiaduje z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym (najmłodszym krajem na świecie). Co przeciętny Europejczyk wie o Kenii i Kenijczykach? Z mediów słyszymy o tym, że Kenijczycy są najszybszymi biegaczami świata, że Kenia to kraj biedny i piękny – dzięki czemu tani pod względem turystycznym, że zachodnie korporacje robią tutaj podejrzane biznesy… Bez wątpienia Kenia to jeden z bardziej „opracowanych” turystycznie krajów Afryki. Przyjeżdża się tu głownie po to, by zwiedzać bogactwo parków narodowych i wchłonąć magicznej atmosfery stolicy państwa, Nairobi. Dzisiaj zapraszamy Was do małego poradnika dla każdego podróżnika, który myśli o podróży do Kenii. Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Czy w Kenii jest bezpiecznie?
Kiedy wpiszecie w wyszukiwarkę frazę „czy w Kenii...”, najpopularniejszym rekordem będzie pytanie o bezpieczeństwo. Kiedy w na przełomie 2017/2018 roku świat obiegły informacje o zamieszkach w Kenii, wiele osób odwołało swoje zaplanowane podróże. Kwestia bezpieczeństwa zwykle pojawia się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wycieczki do Afryki. Generalnie, jeśli podróżujesz z biurem podróży i przewodnikiem, nie masz się czego obawiać. Natomiast samotne podróżowanie wiąże się z większym ryzykiem niebezpiecznych sytuacji, ale tyczy się to jakiegokolwiek miejsca na świecie, a nie tylko Kenii. Jak już wspomnieliśmy, Kenia posiada bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu goście mogą się czuć tutaj dobrze i bezpiecznie. Jeśli macie jakieś wątpliwości, warto na bieżąco śledzić stronę Ministerstwa Zagranicznego, na którym uaktualniana jest codziennie zakładka "ostrzeżenia dla turystów".

Kenijska waluta
O kenijskiej walucie krążą już legendy, ale wystarczy podpytać doświadczonych podróżników, by ustalić, jak najlepiej rozplanować budżet. Generalnie w przewodnikach poleca się wymieniać dolary na szylingi na lotnisku. Jest w tej poradzie dużo prawdy, ponieważ kurs szylinga w punktach usługowych potrafi się znacznie różnić. Co ciekawe, w banku stracimy najwięcej, słono liczą sobie też hotele. Najkorzystniej jest zatem wymienić większość pieniędzy już na lotnisku, ale z tym też uważajmy, by przypadkiem nie stać się celem miejscowego złodziejaszka. Kenijskie banknoty są bardzo ładne, umieszcza się na nich największe atrakcje kraju, co jest dosyć nietypowe - w końcu przywykliśmy do oglądania twarzy władców.

Jaka jest najlepsza pora na wycieczkę do Kenii?
W Kenii panuje klimat równikowy, który charakteryzuje stabilna temperatura przez cały rok. Europejczycy latają do Kenii głównie między styczniem a marcem, w porze suchej, ponieważ wtedy jest najlepszy moment na zwiedzanie Mombasy oraz różnego rodzaju safari. Od kwietnia do maja i od listopada do grudnia panuje pora deszczowa, aczkolwiek nie przeszkadza to w zwiedzaniu. Deszcz pada głównie w nocy, rzadko w dzień. Generalnie, do Kenii można wybrać się przez cały rok, a biali odnajdą się w tutejszych warunkach całkiem dobrze – na wyżynach temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza, więc nie będzie nam zbyt gorąco.

Szczepionki i choroby
Kenia jest krajem, w którym na całym terenie występuje duże ryzyko zachorowania na malarię. Dla przypomnienia, malarię przenoszą komary, a każdego roku choruje na nią nawet do 200 milionów ludzi. To właśnie tej choroby najbardziej obawiają się podróżnicy, często przyjmując leki antymalaryczne przed wyjazdem. Czy słusznie? Zależy od człowieka. Prawdą jest, że leki na malarię są w Afryce powszechnie dostępne, poza tym są tanie i skuteczne. Szacuje się, że niektórzy mieszkańcy zarażają się malarią nawet 8 razy do roku. By uniknąć zarażenia się chorobą należy stosować odpowiednią profilaktykę – nosić długie rękawy, długie spodnie, spać pod moskitierą i używać środków przeciw komarom. Czy warto przyjmować leki? Jak już powiedzieliśmy, to decyzja każdego człowieka. Wybierając się w podróż do Kenii trzeba zadbać o podstawowy zestaw szczepień, czyli przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy (oraz innym chorobom wirusowym), rozważcie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Do Afryki obowiązkową szczepionką jest ta przeciwko żółtej febrze (każda dawka utrzymuje się w organizmie przez 10 lat).

W jakim języku mówią Kenijczycy?
W Kenii bez problemu dogadasz się w języku angielskim. Drugim, co do popularności występowania językiem jest suahili. Warto nauczyć się choćby kilku podstawowych zwrotów, bo Kenijczycy na pewno docenią Twoje zaangażowanie. Poza tym występują tu dialekty języków ludowych.

Warto przeczytać