Oficjalną waluta Indonezji jest rupia indonezyjska, która dzieli się na 100 senów. Najczęściej używanymi monetami są 100, 200 i 500 rupii. Jednak w obiegu funkcjonują również monety 50 i 1000 rupii. Wśród banknotów można spotkać następujące nominały: 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 oraz 100 000 rupii. Rupia zyskała rangę oficjalnej waluty Indonezji w momencie odzyskania niepodległości w 1949 roku. Wcześniej na terenie Indonezji płacono holenderskimi guldenami.
Bankomaty i wymiana gotówki
Przyjeżdżając do Indonezji trzeba liczyć się z tym, że wypłata gotówki z bankomatów może być utrudniona. Bankomaty spotkamy jedynie w większych miastach i miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym. Możemy mieć również problem z płatnościami kartami kredytowymi, które nie są w Indonezji powszechnie akceptowane.
Podróżując po kraju najbezpieczniej jest korzystać z gotówki. Jeżeli zabraknie nam waluty przywiezionej z Polski, możemy dokonać wymiany w jednym z kantorów. Należy przy tym zachować sporo ostrożności. Najbezpieczniejszą opcją jest wymiana waluty w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych albo w hotelach o wysokim standardzie. Jednak nawet tutaj trzeba otrzymaną gotówkę dokładnie przeliczyć. Wymieniając dolary amerykańskie warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan. W większości kantorów nie wymienimy starych i podniszczonych banknotów. Akceptowane są tu jedynie dolary nowe bez żadnych uszczerbków. Najlepszy kurs można uzyskać wymieniając dolary wydane po 2006 roku. Opłacalna jest wymiana nominałów po 100 USD. Mniejsze nominały uzyskują zazwyczaj gorszy kurs. W Indonezji nie będziemy mieli problemów z wymianą euro. Jednak waluta ta jest znacznie mniej popularna, niż dolary amerykańskie.
Na teren Indonezji możemy wwozić i wywozić dowolną ilość obcych środków płatniczych. Jednak istnieją pewne limity dotyczące wwozu i wywozu rupii indonezyjskiej. Nie wywieziemy z kraju więcej, niż 5 milionów rupii.
W kraju istnieje bardzo wysoka inflacja. Wystarczy spojrzeć na ceny produktów, aby przekonać się, jak niską wartość nabywczą ma rupia. Półtoralitrowa butelka wody mineralnej kosztuje tutaj 3000 rupii! Za puszkę coca-coli lub świeży sok owocowy zapłacimy 5000 rupii, a za piwo około 9000 rupii. Obiad będzie nas kosztował 10 000 rupii. Oczywiście ceny różnią się w zależności od miejsca. Najwyższe są w rejonach typowo turystycznych.
Co warto kupić w Indonezji?
Największą popularnością wśród turystów cieszą się regionalne wyroby rzemieślnicze. Przyjezdni bardzo często kupują drewniane rzeźby oraz figury. Bardzo wysoko na liście zakupów znajduje się również skórzana odzież, buty, torebki, paski oraz portfele. Popularne są także produkty wykonywane na zamówienie np. ubrania szyte na miarę czy buty. Ich ceny są o wiele niższe, niż w naszym kraju, gdzie za tego typu usługi trzeba słono zapłacić. Indonezja słynie też z niezwykłych tkanin. Do najciekawszych pamiątek należą malowidła na tkaninach, które przedstawiają bohaterów indonezyjskich legend oraz demony. Sztandarowym wyrobem rzemieślniczym są batiki, czyli tkaniny farbowane specjalną metodą. Na materiał nanoszony jest wosk, który po zafarbowaniu tkaniny usuwa się. Na tkaninie pozostają ciekawe geometryczne i spiralne wzory. Wśród pań odwiedzających Indonezję ogromnym powodzeniem cieszy się rzemiosło artystyczne. Można tu nabyć przepiękne ozdoby ze złota i srebra.
Warto przeczytać
- 13 lipca 2022
Cudowne, soczyście zielone lądy otoczone pierścieniami złocistych rajskich plaż, pośród lazurowych wód Oceanu Indyjskiego. Oto Malediwy. Dla wielu prawdziwy raj na ziemi...
Czytaj dalej- 19 maja 2022
Któż z nas nie marzy o wakacjach na szerokiej piaszczystej plaży z białym piasku, ciepłych wodach oceanu i całych dniach spędzonych w słońcu lub cieniu palm? Wystarczy...
Czytaj dalej