Zarezerwowałeś bilety lotnicze i wiesz, ze wkrótce wyruszysz w drogę do Peru. Twoje torby są już spakowane, a ty liczysz dni, które pozostały do momentu wyjazdu. Zrób sobie krótką przerwę w nauce podstawowych hiszpańskich zwrotów i przeczytaj nasze pomocne wskazówki. Dzięki nim podróż przebiegnie sprawniej i przyjemniej.

Nie oczekuj punktualności
W Peru wszystko toczy się w swoim rytmie i dzieje się w swoim czasie. Peruwiańczycy przeważnie nie postępują zgodnie z wcześniej ustalonymi ramami czasowymi. Mają po prostu bardzo luźne podejście do czasu. Chociaż nie zawsze tak jest, najlepiej jest przygotować się na pewne opóźnienia. Twój harmonogram powinien być nieco elastyczny. Nie staraj się być wszędzie przed czasem. Będziesz musiał czekać dwa razy dłużej.

Jedz na miejscu
Choć czasami łatwiej jest dostać się do większych sklepów spożywczych, które oferują szerszy asortyment produktów, najlepiej, jeśli jest to możliwe, rób zakupy w lokalnych sklepikach. W ten sposób pomagasz mieszkańcom. Nie da się także ukryć, że im mniejszy sklepik, tym niższe ceny.

Zadbaj o mniejsze nominały w portfelu
Dysponując jedynie grubszymi banknotami musisz przygotować się na to, że sprzedawcy nie będą w stanie wydać Ci reszty. Mogą poprosić cię o rozmienienie pieniędzy w innym miejscu. Dlatego dobrze zaplanuj ilość i rodzaj posiadanej gotówki. Banknotami o wyższych nominałach możesz płacić w dużych restauracjach lub supermarketach. Zanim zamówisz jakąś potrawę albo wsiądziesz do taksówki, upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość drobnych.

Uważaj na fałszywe banknoty
Przygotuj się na to, że w trakcie swojej podróży po Peru zetkniesz się z fałszywymi banknotami. W obiegu mnóstwo jest fałszywych pieniędzy. A niczego nieświadomy turysta to doskonały sposób na pozbycie się fałszywych banknotów. Sprawdzaj, czy otrzymywane przez ciebie pieniądze nie są w jakiś sposób podejrzane. Jeżeli tylko pojawią się u Ciebie jakieś wątpliwości poproś o wymianę konkretnego banknotu na inny. Peruwiańczycy z reguły robią to bardzo chętnie.

Ryby na lunch
Peru oferuje niezwykłe bogactwo owoców morza, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Aby cieszyć się najświeższymi krajowymi daniami rybnymi, przede wszystkim tymi lokalnymi, zjedz je na lunch, tuż po poranku, który ryby i owoce morza dostarczane są do restauracji. Wiele lokali oferujących specjały tego typu jest zamykana dużo wcześniej, nawet przed porą obiadową.

Zróżnicowany klimat
Pamiętaj, że Peru to kraj o zróżnicowanym klimacie. Z jednej strony góry i tereny pustynne, z drugiej lasy deszczowe i plaże. Choć niemożliwe jest przygotowanie się na każde warunki pogodowe, upewnij się, że spakowałeś wszystko, co będzie Ci potrzebne w trakcie Twojej podróży. Jeżeli na przykład wybierasz się na trekking w terenach górskich zadbaj o ciepłą kurtkę i odpowiednie obuwie.

Nie oczekuj egzotycznych plaż
Peru posiada długi pas wybrzeża, jednak nie jest najlepszym wyborem dla wielbicieli opalania i kąpieli w ciepłych oceanicznych wodach. Poza północą Peru, woda jest zimna. Po chwili zanurzenia będziesz marzył, aby owinąć się ręcznikiem. Nawet polecana przez wielu Máncora nie może pochwalić się idealnie ciepłą wodą.

Przygotuj się na kosztowanie lokalnych specjałów
Peruwiańska kuchnia jest dosyć charakterystyczna. Posiada wiele potraw, które można uznać za narodowe dania. Bez wątpienia nie powinieneś wyjechać z Peru bez skosztowania ceviche. Jednak to nie jedyna potrawa godna polecenia w Peru. Warto poświęcić trochę czasu i poznać lokalne specjały poszczególnych regionów, przede wszystkim zaś próbować wszystkiego bez obaw.

Warto przeczytać