Bałtyk, choć ma swoje wady, przyciąga jak magnes. Nadmorski klimat, jod, powiew morskiej bryzy, szum, szelest piasku i krzyki mew… To wszystko w połączeniu ze słońcem i wakacyjnym, beztroskim czasem daje przepis na całkowity relaks. Dlatego tak popularne są obozy nad morzem.

W obecnych czasach młodzież ma w czym wybierać - obóz to nie tylko wyjazd, spacerki i plażowanie. Dziś obóz to niesamowita i wielowymiarowa przygoda na maksa! Po pierwsze - sami możecie wybrać miejscowość i zakwaterowanie - od pięknych, luksusowych pensjonatów, poprzez rozległe, wielkie ośrodki, aż do typowo kolonijnych, kameralnych pawilonów lub domków. Ośrodki na obozy nad morzem posiadają zwykle boiska, place zabaw, wiaty grillowe, siłownie pod chmurką i inne udogodnienia. Te najlepsze mają nawet baseny. Jednak obiekt to tylko jeden z elementów!

Najważniejszym wyborem jest tematyka obozów nad morzem. Młodzież i dzieci mogą wybierać i wybierać - tematyk bowiem są dziesiątki, a nawet setki! Same obozy sportowe dzielą się na wiele podtematyk: ogólnosportowe, parkour, fitness, piłki nożnej, koszykarskie, siatkarskie, kajakowe, rowerowe, pływackie, nurkowe, konne, windsurfingowe, żeglarskie, kitesurfingowe, crossfit, sztuk walk, samoobrony, biegowe czy skate. Są też po prostu obozy wędrowne, aktywne, wodne lub wypoczynkowe.

Są też obozy dla leniuchów, typu chillout lub leniuchowanie, a także obozy nad morzem z wycieczkami i zwiedzaniem. Są obozy nad morzem z warsztatami motywacyjnymi lub psychologiczne.

Odrębną grupę stanowią obozy nad morzem o tematyce artystycznej. Dla młodszych dzieci są to zwykle ogólne, artystyczne kolonie. Dla starszych zaś są zarówno ogólnoplastyczne, jak też malarskie, decoupage, DIY, eko-stylu, filmowe, aktorskie, musicalowe, komiksowe czy literackie. Obozy nad morzem o tematyce artystycznej cieszą się wielkim powodzeniem, gdyż pięknych plenerów i inspiracji tu nie brakuje.

Obozy nad morzem (https://www.kogis.pl/regiony/nad-morzem/) mogą też być o tematyce naukowej. Są na rynku już wyjazdy weterynaryjne, medyczne, politechniczne, młodego matematyka czy młodego biologa. Dla młodszych przewidziano obóz miłośnika zwierząt, obóz majsterkowicza lub kolonię młodych naukowców, gdzie dzieci robią różne doświadczenia fizyczne i chemiczne. Pojawił się też już obóz młodego astrologa i obóz realizacji dźwięku. Do naukowych obozów nad morzem zaliczają się też te komputerowe - np. obóz programowania dla dzieci, obóz młodego programisty czy obóz twórcy gier komputerowych. Jest też po prostu obóz gracza lub dla młodych you tuberów. Do tej kategorii zaliczamy też obóz e-sportowy i obóz social media. Jak widać - zainteresowania młodzieży są naprawdę wszechstronne.

Obozy nad morzem dla młodszych dzieci to przede wszytskim wyjazdy ogólne i przygodowe. Jest mnóstwo ofert z aktywnym programem, z wycieczkami, z rajdami przygodowymi, survivalem czy strzelaniem z NERF. Jednak dla dzieci też przygotowuje się co roku przeróżne inne tematyki. Obóz nad morzem dla dzieci może więc być o tematyce bajkowe, filmowej, magicznej czy cyrkowej. Są już obozy Avengers, obóz ze Scoobie Doo, z Pippi czy z Panem Kleksem. Są kolonie dla dziewczynek z Vaianą, a dla chłopców - fabularna kolonia “Wyspa Robinsona”. Dzieci też bardzo lubią obóz z Harrym Potterem i ogólne obozy fantastyki. Często wybierany jest obóz LEGO, obozy nad morzem z robotami, kolonie z podstawami programowania czy kolonie kulinarne.

Obozy nad morzem mogą być naprawdę różnorodne. Ciekawymi tematykami są obozy otaku, czyli anime i manga, z językiem japońskim czy obóz “Japonia i Korea w sztuce”. Odrębną grupę stanowią typowe obozy językowe - są one organizowane i w kraju, i za granicą. Krajowe są zwykle dla młodszych dzieci i dla początkujących, a zagraniczne dla młodzieży powyżej trzynastu lat. Organizowane są w Bułgarii, Grecji, Hiszpanii. Są też droższe i dłuższe kursy językowe - głównie w Wielkiej Brytanii, ale też w innych, cieplejszych krajach. Są to wszytsko obozy z językiem angielskim. Rzadkością są obozy francuskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, ale można znaleźć i takie. Pojawił się już też obóz z nauką japońskiego, chińskiego i koreańskiego.

Jeśli pośród tych wszystkich wymienionych tematyk nadal nie znaleźliście swojej wymarzonej - nic straconego, bo oczywiście to jeszcze nie wszystko! Młodzież uwielbia także obozy nad morzem z paintballem, łucznictwem, archary tag czy laser tag. Chętnie wybierane są też obozy nad morzem o tematyce survivalowej, traperskiej, przygodowej. Dzieci także lubią obozy z paintballem, obozy nad morzem z ASG lub NERF. Powodzeniem cieszą się kolonie ze skimboardem, hulajnogą, rolkami czy deskorolką, a także obóz gier podwórkowych.

Obozy nad morzem nigdy nie są nudne. Chłopaki znajdą tu typowo chłopięce wyjazdy typu “boys camp”, a także tematyki konstruktorskie czy gier planszowych lub RPG. Dziewczynki mogą wybrać typowo dziewczęce tematyki jak “girls camp”, obóz mody i wizażu, obóz projektantek mody, kolonie fitness & zumba, obozy cosplay czy taneczne. Wszystkim powinny też przypaść do gustu obozy nad morzem o tematyce ekologicznej - temat ten jest bliski zarówno dzieciom, jak i młodzieży, a pomysłów na realizację ciekawych zajęć jest tu mnóstwo.

 Na koniec warto wspomnieć, że obozy nad morzem mogą wiązać się też ze zdobywaniem doświadczenia i uprawnień, bowiem organizowane są różne kursy i szkolenia. Ciekawym obozem jest “obóz ratownictwa” lub obozy pływackie, gdzie można zdobyć kartę pływacką. Dla najbardziej wymagających wymyślono już nawet obozy z psem, gdzie dziecko może zabrać swojego czworonoga. Nikogo też już nie dziwi obóz horroru i grozy, obozy nad morzem o tematyce kryminalistycznej, a nawet “w świecie postapo”. Wyobraźnia nie ma granic i tematyki obozów też nie mają granic - obozy rodzinne, obozy ciężkiego grania,  obozy nad morzem w wyprawą do Legolandu czy Heide Parku nikogo też już nie dziwią. Wymagania klientów są coraz większe, młodzież szuka coraz nowszych doznań, a hobby nastolatków jest naprawdę przeróżne.

Czy warto wziąć pod uwagę na lato obozy nad morzem? Na pewno tak. Liczba tematyk, miejsc, terminów i możliwości mówi sama za siebie. Wszystkie dzieci w wieku od sześciu do dziewiętnastu lat mogą na takie obozy pojechać. Wyjazd trwa zwykle około dziesięciu - jedenastu dni i kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Jest to jednak pomysł naprawdę wart tej ceny i poświęconego czasu - obozy nad morzem dadzą dziecku naprawdę solidną dawkę przygód, zdrowia, dobrych emocji, nowych przyjaźni i wspaniałych wspomnień. Do zobaczenia nad polskim morzem!

Warto przeczytać