Antigua jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Ameryce Środkowej i nie trudno zrozumieć, dlaczego. Niezależnie od tego, czy jesteś tutaj, aby zwiedzać, wspinać się na szczyty wulkanów, czy nauczyć się hiszpańskiego, będziesz się dobrze bawić. Istnieje jednak kilka rzeczy, których powinieneś być świadom przed przyjazdem.

Miejscowi mają obsesję na punkcie fajerwerków
Fajerwerki i petardy są wielkim biznesem w Ameryce Środkowej, ale chyba nigdzie w większym stopniu, niż w Antigui. Nie jest przesadą stwierdzenie, że miejscowi mają obsesję na punkcie fajerwerków. Każdy powód jest dobry, aby ich użyć. Słuchanie szokująco głośnych huków jest nieodłączną częścią spaceru po Antigui, a przyjezdnych bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznych wzdrygnięciach przy odgłosach petard. Na miejscowych nie robią one najmniejszego wrażenia.

Ludzie są niesamowicie przyjaźni
Gwatemalczycy są po prostu najbardziej przyjaznymi i serdecznymi ludźmi, jakich można sobie wyobrazić. Ludzie w Antigua zrobią wszystko, abyś czuł się mile widziany. Nawet, jeżeli nie umiesz mówić w ich języku, nie ma to znaczenia. Niemal każdy, kogo spotkasz na ulicach, czy to stary, czy młody, ofiaruje ci prawdziwy uśmiech i skinienie głową. To naprawdę jest miłe.

Musisz być ostrożny na ulicach
Wcale nie chodzi o zagrożenie przestępczością pospolitą. Pod tym względem ulice Antigua są dosyć bezpieczne. Niebezpieczeństwo kryje się gdzie indziej. Stare, brukowane ulice wcale nie są łatwe do przejścia. Bruk jest śliski i pełen dziur. Jeśli nie patrzysz pod nogi, możesz skończyć ze skręconą kostką. Uważnie śledź każdy swój ruch. Panie powinny unikać spacerów na wysokich obcasach.

Najlepsze kawy na świecie
Miłośnicy kawy cieszą się, bo dzięki wulkanicznemu krajobrazowi, Antigua ma idealny klimat do uprawy kawy, a wyprodukowane tu ziarna są jednymi z najlepszych w Ameryce Łacińskiej. Wspaniałym sposobem na spędzenie popołudnia jest wizyta na jednej z lokalnych plantacji kawy, gdzie rolnicy z dumą pokażą swoje uprawy i proces parzenia kawy. Możesz przekonać się, ile pracy trzeba włożyć w to, aby w domowym zaciszu zasiąść z filiżanką ukochanej kawy.

Wędrówki po aktywnych wulkanach
Antigua słynie z trzech spektakularnych wulkanów, ale czy wiesz, że dwa z nich są wciąż aktywne? Wulkan Pacaya wybuchł ostatnio w czerwcu 2015 roku, a strumienie gęstego dymu nadal płyną ze szczytu. Wspinaczka zajmuje tylko pół dnia, a na szczycie krajobraz jest bajeczny i dramatyczny. Stojąc na wysokości 760 metrów, możesz doświadczyć łagodnej choroby wysokościowej, ale widoki z tego szczytu są tego warte. Pozostałe dwa wulkany Antigui to: Agua i Fuego.

To najlepsze miejsce do nauki hiszpańskiego
Antigua jest znana z tego, że jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do nauki hiszpańskiego, więc jeśli chcesz się efektywnie uczyć tego pięknego języka, dobrze wybrałeś. W Gwatemali mieszkańcy mówią powoli, ze zrozumiałym akcentem. Istnieje tu wiele dobrze znanych szkół językowych i kursów dostosowanych do różnych możliwości i każdego budżetu. Niezależnie od tego, czy chcesz, aby kilka godzin lekcji poprawiło umiejętności mówienia czy interesuje cię intensywny kurs, nauka hiszpańskiego jest cudownym sposobem na poznanie ludzi i lokalnych zwyczajów.

Miejscowi boją się aparatów fotograficznych
Niektórzy mieszkańcy Antigui nie lubią, gdy robi się im zdjęcia, ponieważ uważają, że aparat może ukraść ich duszę. Antigua jest jednym z najbardziej fotogenicznych miast na świecie i zapewne będziesz chciał robić zdjęcia wszystkiego, co napotkasz na swojej drodze, ale zawsze pytaj przed zrobieniem zdjęcia mieszkańcowi miasta i uszanuj jego ewentualną odmowę.

Warto przeczytać