Państwa Ameryki Południowej są fascynujące kulturowo dla Europejczyków. Kojarzą nam się z temperamentnymi ludźmi, którzy bez powodu tańczą na ulicach, ale także z mafiami, zabójstwami i układami. Dziś zaproponujemy Wam podróż do Kolumbii, leżącej tuż przy ciepłym i turkusowym Morzu Karaibskim, pod szczytami Andów. Część Kolumbii to gęste amazońskie dżungle, zamieszkiwane przez setki gatunków dzikich zwierząt i ludy, do których nie dotarła jeszcze cywilizacja… Kolumbia zaskakuje po wieloma aspektami, a podróż do tego kraju na pewno będzie niezapomniana. Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Jeżeli chcesz wybrać się do Kolumbii - koniecznie zobacz ofertę PlanetEscape.pl

Kolumbia: społeczeństwo
Nazwa tego kraju pochodzi od znanego na całym świecie podróżnika i odkrywcy, Krzysztofa Kolumba, który w XVI wieku zawitał w tych rejonach. Kolumbia leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej i sąsiaduje z Panamą, Ekwadorem, Peru, Wenezuelą i Brazylią. Zamieszkuje tu prawie 50 milionów religijnych ludzi, w przewadze katolików, chociaż w niektórych częściach kraju katolicyzm połączono z elementami indiańskich wierzeń, tworząc w ten sposób unikatowe wyznanie. Kolumbijczycy uchodzą za niezwykle gościnnych i pomocnych ludzi, dla których najważniejszymi wartościami jest rodzina i tradycja; mają pogodne usposobienie i uwielbiają turystów. Społeczeństwo kolumbijskie jest prawdziwą mieszanką kulturową, rdzenni mieszkańcy to Indianie, lecz przez setki lat wymieszali się z białymi i czarnymi. Może w tego powodu Kolumbijki uchodzą za jedne z najpiękniejszych kobiet na świecie? Nie sposób nie wspomnieć o zdolnościach muzycznych Kolumbijczyków – uwielbiają śpiewać, tańczyć i tworzyć muzykę, która ma swoje korzenie w muzyce afrykańskiej, hiszpańskiej i andyjskiej. Właśnie z Kolumbii pochodzi znana na całym świecie piosenkarka i tancerka Shakira. Językiem oficjalnym jest hiszpański, więc warto nauczyć się podstawowych zwrotów. Oczywiście, po angielsku dogadacie się z obsługą lotniska, właścicielami hotelów czy w popularnych restauracjach, ale gorąco polecamy oswoić się z hiszpańskim, dzięki czemu Wasza podróż zyska zupełnie inny wymiar.

Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?
Kraje Ameryki Południowej nie cieszą się dobrą sławą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Znane są opowieści o tym, jak w Brazylii kieszonkowiec nie przepuści żadnemu turyście czy o dilerach, którzy oszukują na wielką skalę osoby chcące się „zabawić”. Jeśli chodzi o Kolumbię, kilka lat temu było jeszcze głośno o wojnie domowej i spontanicznych powstaniach partyzanckich, które zagrażają bezpiecznej podróży. Sytuacja polityczna w chwili obecnej jest zupełnie inna, bo stabilna, więc nie warto skreślać podróży do tego kraju przez pryzmat tamtych informacji. Podróżowanie po Kolumbii jest bezpieczne, jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa (jak zresztą wszędzie na świecie, nawet na krakowskim rynku). Generalnie trzeba uważać z romantycznymi spacerami po zmroku w mało uczęszczane miejsca, a jeśli jest taka potrzeba – lepiej wziąć legalną żółtą taksówkę. Na tzw. turystycznym szlaku w Kolumbii, czyli najpopularniejszych miejscach odwiedzanych przez turystów spotkamy mnóstwo uzbrojonych policjantów i wojska. Nie oznacza to niczego złego, taki jest ich lokalny system ochrony. Przygotujmy się natomiast na nieustanne legitymowanie, jeśli przemieszczamy się autobusami lub samolotem. Jak uniknąć bliskiego spotkania z kieszonkowcem? Generalnie nie ma co obnosić się ze sprzętem fotograficznym, telefonem czy wyjmować na raz zbyt dużą ilość gotówki. Miejmy świadomość, że jednak możemy być obserwowani przez złodziejaszków, którzy czyhają na odpowiednią chwilę by pozbawić nas cennych przedmiotów. Nie popadajmy jednak w przesadę!

Co warto wiedzieć? Informacje praktyczne o podróżowaniu do Kolumbii
Po pierwsze, szczepionki. Kwestia chorób tropikalnych i szczepień pojawia się praktycznie podczas każdego wyjazdu poza Europę. Do Kolumbii nie mamy żadnych szczepień obowiązkowych, najważniejszy jest podstawowy zestaw, jaki obowiązuje w większej części świata (czyli choroby zakaźne, żółtaczka typu A i B, błonica, tężec itp.). Poza tym, jeśli planujemy trekking przez dżunglę amazońską lub inne tereny, na których zamieszkuje dzika zwierzyna, warto rozważyć szczepionkę przeciw wściekliźnie. W Kolumbii w niektórych częściach kraju istnieje ryzyko zachorowania na malarię, więc koniecznie skonsultuj się z lekarzem – być może dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Po drugie, w Kolumbii obowiązują amerykańskie wtyczki do kontaktów. Po trzecie, odległości między miastami są bardzo duże, czasem lepiej zdecydować się na podróż samolotem niż autobusem.
 

Warto przeczytać