Peru to jedno z największych państw Ameryki Łacińskiej. Pod względem powierzchni znajduje się na trzecim miejscu na kontynencie południowo amerykańskim zaraz za Brazylią i Argentyną. Spora powierzchnia tego kraju przekłada się na niezwykłą różnorodność pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i etnicznym. Poza walorami naturalnymi znajdziemy tu również piękne i warte poznania obszary miejskie na czele ze stolicą kraju Limą. Bez wątpienia podróż do Peru może być przygodą, którą zapamiętamy na całe życie, zastanówmy się zatem jak się do niej przygotować, i które miejsca szczególnie warto zobaczyć.

Planowanie podróży
Jako polscy turyści nie musimy obawiać się, żadnych utrudnień czy skomplikowanych formalności podczas organizacji swojego wyjazdu do Peru. Aby przekroczyć granicę wystarczy nam ważny polski paszport. Warto jednak przed wylotem upewnić się, że będzie on ważny w okresie co najmniej sześciu miesięcy. Na terytorium opisywanego kraju będziemy mogli przebywać, aż 183 dni w roku. Spokojnie więc możemy planować nawet dłuższe wakacje. Wymagany jest jedynie krótki formularz wjazdowy, wypełniany na lotnisku docelowym. Pełni on jednocześnie formę meldunku. Aby przyspieszyć jego wypełnianie warto zabrać ze sobą własny długopis. Przed samym wyjazdem możemy również zaszczepić się przeciwko febrze jeśli zamierzamy przebywać w rejonach dżungli amazońskiej przy czym nie jest to niezbędny wymóg.

Przezorność na lotnisku
Podróż do Peru choć nie należy do najprostszych to z pewnością warta jest pewnego poświęcenia. Wylatując z Polski będziemy musieli być gotowi na minimum jedną, a najczęściej i więcej przesiadek samolotowych. Pierwszym celem naszej podróży będzie z dużym prawdopodobieństwem stolica kraju - Lima. Jeszcze przed opuszczeniem lotniska warto zaplanować to jak dotrzemy do naszego hotelu. Najlepszym rozwiązaniem będzie transport publiczny lub wynajęty wcześniej kierowca. Musimy uważać na miejscowych taksówkarzy, którzy turystom z europy oferują swoje usługi po znacznie zawyżonych cenach.

Niezwykła stolica
Lima to bez wątpienia miasto, w którym warto zatrzymać się nawet na kilka dni. Zachwyca ono swoim niezwykłym usytuowaniem, ciekawą historią, bogactwem zabytków i atrakcji, a także gościnnością mieszkańców. Znajduje się ono nad oceanem spokojnym, na wysokim klifie, wzdłuż którego rozciąga się piękna promenada. W dzielnicy nadmorskiej znajdziemy wiele ciekawych miejsc jak np najstarsza w kraju latarnia morska wybudowana w 1900 roku lub park zakochanych nawiązujący swoją stylistyką do słynnego Parku Guell w Barcelonie. Miejscem, które szczególnie warto zwiedzić w Limie jest dzielnica Miraflores stanowiąca historyczne centrum miasta. Została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i posiada wiele barokowych zabytków z czasów kolonialnych. Największym z nich jest Katedra metropolitarna pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. Dla turystów zainteresowanych bardziej współczesną sztuką interesująca może być również artystyczna dzielnica Barronco, w której swoje murale i graffiti tworzą zarówno miejscowi artyści jak i malarze z całego świata. Dodatkową atrakcją jest tam pochodzący z dziewiętnastego wieku most westchnień. Zgodnie z legendą jeśli uda nam się przejść go na jednym wdechu powietrza to możemy mieć pewność, że spełnimy swoje marzenie.

Małe galapagos
Aby poznać bogactwo miejscowej flory i fauny warto zaplanować wycieczkę na południe od Limy do miejscowości Paracas, która jest najlepszą bazą wypadową do odbycia rejsu po wyspach Ballestas. Ze względu na swoje bogactwo przyrodnicze zwane są one małym galapagos. Z pokładu statku można tam podziwiać egzotyczne z punktu widzenia polskiego turysty i piękne zwierzęta jakimi są lwy morskie, pelikany i pingwiny.

Jezioro Titicaca
Kolejnym bardzo ważnym i niezwykłym przyrodniczo miejscem, które warto uwzględnić w planie podróży jest jezioro Titicaca. Akwen budzi zachwyt swoim majestatycznym położeniem wśród andyjskich szczytów. Związanych jest z nim również kilka rekordów. Jest między innymi największym jeziorem w ameryce południowej i największym jeziorem wysokogórskim na świecie. Miejsce to jest fascynujące również ze względu na zamieszkujących je ludzi. Tajemniczy lud Uros przez wieki wykształcił tu niezwykłą kulturę. Żyją oni na tzw. pływających wyspach zbudowanych z trzciny. Wyspy te można zwiedzać podczas trwających nawet kilka dni rejsów po jeziorze.

Miasto Inków
Ostatnim, ale może najistotniejszym punktem wyprawy do Peru może być słynne Machu Picchu. Miasto jest najlepiej zachowanym zabytkiem kultury Inków i jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, które chciałby odwiedzić każdy turysta na świecie. Znajduje się w okolicach Cuzco w otoczeniu wysokich andyjskich szczytów. Dzięki położeniu w górach stało się zbyt niedostępne dla hiszpańskich konkwistadorów, ale również dla miejscowej ludności. Dzięki temu mogło przetrwać w tak dobrym stanie do naszych czasów. Na miejscu warto wynająć anglojęzycznego przewodnika, który wyjaśni nam wszelkie zawiłości inkaskiej kultury.

Warto przeczytać