Jeszcze kilka lat temu Birma pozostawała zupełnie zamknięta na turystów. Dziś gości przyjezdnych z całego świata. Sytuacja w tym kraju jest dosyć dynamiczna. Przed wyjazdem warto, więc zadbać o trochę aktualnych informacji, chociażby na temat wiz czy waluty. Dzięki temu łatwiej uda nam się zorganizować podróż do Birmy.
Kiedy najlepiej wybrać się do Birmy?
W Birmie występują dwie pory roku: deszczowa oraz sucha. Najlepiej oczywiście wybrać na wyjazd okres, w którym opady zdarzają się sporadycznie. To czas od listopada do lutego. Temperatury nie są wówczas zbyt wysokie. W Kalaw oscylują w okolicach 22 stopni, z kolei w Rangunie sięgają nawet 30 stopni. Od marca musimy liczyć się ze stopniowym wzrostem temperatur, które w maju potrafią osiągnąć nawet 40 stopni. Na największe opady będziemy narażeni wyjeżdżając do Birmy między majem, a wrześniem. Wtedy też istnieje ryzyko wystąpienia cyklonu.
Jak wyrobić wizę do Birmy?
Istnieją trzy sposoby wyrobienia wizy do Birmy. Od 2014 roku Polacy mogą to zrobić online. Na oficjalnej rządowej stronie zamieszczony jest specjalny wniosek, który trzeba wypełnić, dołączyć zdjęcie i uiścić odpowiednią opłatę. Wizę w formacie PDF otrzymamy w przeciągu trzech dni. Taka wiza jest ważna trzy miesiące, a na jej podstawie możemy przebywać w Birmie 28 dni.
Istnieje możliwość wyrobienia wizy w Bankoku, Kuala Lumpur czy w Dżakarcie. Razem z formularzem o wizę składamy zdjęcie. W zależności od wniesionej opłaty możemy otrzymać ją jeszcze tego samego dnia, następnego dnia, albo w przeciągu trzech dni. Zbieracze wiz z pewnością docenią pamiątkę w paszporcie.
Wizę możemy wyrobić również w ambasadzie Birmy. Niestety w Polsce nie ma takiej ambasady. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Wcale jednak nie musimy tam jechać. Opłatę za wizę możemy uregulować przez Internet, a wniosek ze zdjęciami i paszportem przesłać do Ambasady wraz z zaadresowana kopertą zwrotną.
Jaka waluta obowiązuje w Birmie?
Obowiązującą w Birmie walutą jest kyat, jednak za część rzeczy płaci się w dolarach amerykańskich. Dolarami będziemy musieli uiścić rządowe opłaty za wstęp oraz za noclegi w guesthousach. Resztę rachunków uregulujemy w narodowej walucie. Przez długi czas istniał mit, że aby zapłacić dolarami w Birmie, banknoty muszą wyglądać niemal, jak nowe. Nie mogą być zniszczone lub pozaginane. Prawda jest taka, że chcąc wymienić dolary na kyaty powinniśmy dysponować dolarami wydanymi po 2000 roku. Nie mogą być one przerwane, poplamione czy pomazane. Natomiast nie musimy się obawiać wkładając do portfela banknoty zgięte na pół. Takie również uda nam się wymienić. Przyjmując resztę w dolarach zwracajmy uwagę na ich stan, przede wszystkim brak jakichkolwiek przedarć, bo takich banknotów nikt nie chce przyjmować.
Czy w Birmie działają telefony komórkowe oraz Internet?
Jeszcze do niedawna był z tym ogromny problem. Dzisiaj telefony działają bez większych zarzutów. Wystarczy zakupić lokalną kartę SIM np. Telenor czy Oreedoo. Można to zrobić już na lotnisku. Za kilka dolarów nabędziemy kartę z dobrym pakietem danych. Telenor oferuje dodatkowo darmowego Facebooka. Internet w większości hoteli czy guesthause’ów jest już standardem, ale trzeba liczyć się z tym, że jest dosyć powolny, a czasami zupełnie przestaje działać. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup karty.
Warto przeczytać
- 10 maja 2018
Jamajka, iście rajska wyspa, która kojarzy nam się głównie z piaszczystymi plażami, błękitną i ciepłą wodą oraz błogostanem. Podróżowanie na nią wcale nie jest tak...
Czytaj dalej- 6 maja 2019
Filipiny to najmniej azjatycki kraj w Azji Południowo-Wschodniej! Atmosferę tego wyspiarskiego kraju porównuje się często do państw Ameryki Południowej – Filipiny...
Czytaj dalej