Filipiny to podróżniczy cel wielu budżetowych obieżyświatów, ale i tych stawiających na luksusowe wakacje. Ten największy katolicki kraj w Azji Południowej przyciąga różnorodnością krajobrazową, fantastycznymi tradycjami, ciekawą architekturą i smaczną kuchnią. Dodając do tego najlepsze na świecie spoty nurkowe, rajskie wyspy i szereg atrakcji dla zwiedzających, Filipiny zyskują jako wakacyjny kierunek. Jak się przygotować do takiej podróży? Jakich dokumentów wymaga się od wczasowiczów? Jaka waluta obowiązuje na Filipinach i na co się zaszczepić? Dowiecie się tego w poniższym artykule.

Dokumenty potrzebne turystom podczas wycieczki na Filipiny
Obywatele polscy nie mają obowiązku posiadania wizy podczas pobytu na Filipinach, który nie jest dłuższy nic 21 dni. Aby przekroczyć filipińskie granice niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego przez minimum 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu. Należy wiedzieć, że turystycznie nie można przekroczyć 21 dni pobytu, w innym wypadku taką osobę obowiązuje złożenie wniosku wizowego przed rozpoczęciem podróży. Na Filipinach obowiązuje opłata wylotowa, którą płaci się na lotnisku w gotówce i wynosi ona 500 PHP. Jeśli chcecie wynająć skuter, motocykl lub samochód (rzadziej spotykane), będzie od Was wymagane międzynarodowe prawo jazdy (w wypożyczalniach sieciowych), polskie prawo jazdy bywa akceptowane w wypożyczalniach lokalnych. Pamiętajcie, by zawsze dokładnie czytać wszystkie warunki ubezpieczenia.

Szczepienia i tropikalne choroby występujące na Filipinach
Na Filipinach nie ma szczepień obowiązkowych, ale ważne jest skonsultowanie szczepień zalecanych z lekarzem medycyny podróży lub medycyny chorób zakaźnych. Podstawowymi szczepieniami, które należy sprawdzić i ewentualnie uaktualnić są szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, WZW A i B, durowi brzusznemu i profilaktyczna dawka wścieklizny. W całym kraju problemem są stada bezpańskich psów – nie należy takich zwierząt głaskać ani prowokować, odradza się także karmienie ich z ręki. Jeśli przejawiają one agresję, trzeba podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Innym szczepieniem, które zalecane jest w krajach Azji Południowej to szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Na Filipinach nie występuje żółta gorączka, ale jeśli przekraczamy granicę państwa przybywając z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa), prawdopodobnie będzie od nas wymagane okazanie tzw. żółtej książeczki. Malaria – ta tropikalna choroba przenoszona przez komary występuje na Filipinach, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Istnieją jednak obszary od niej wolne, m.in. Cebu, Bohol, Camiguin, Siquijor i miejsca zurbanizowane (czyli np. Manila), więc większość miejsc typowo turystycznych. Dlatego w trosce o swoje zdrowie należy przedyskutować kwestię ew. brania tabletek profilaktycznych ze swoim lekarzem. Jakie inne choroby tropikalne występują na Filipinach? Denga, inna choroba zakaźna przenoszona przez komary oraz odra, na którą można się zaszczepić. Warto dbać o profilaktykę podczas wakacji na Filipinach. Wieczorem i rano ubierać długie rękawy i długie nogawki, stosować repelenty i spać pod moskitierą.

Pogoda na Filipinach
Filipiny leżą w strefie klimatu tropikalnego, a najgorętszymi miesiącami w tym wyspiarskim kraju są marzec, kwiecień i maj. Wówczas przypada tzw. sezon wysoki i można spotkać najwięcej turystów. Pora deszczowa rozpoczyna się w czerwcu i trwa do października, możliwe są silne tajfuny. Niestety, poprzez obecne zachodzące zmiany klimatyczne pogoda lubi płatać figle i w ostatnich latach Filipiny doświadczają tajfunów także w grudniu czy styczniu. Front od Oceanu Spokojnego zawsze przynosi deszczowe dni, nawet w najsuchszych miesiącach. Latem kraj doświadcza susz, czasem wręcz ekstremalnych, pojawiają się pożary dżungli. Według nas najlepszymi miesiącami na podróż na Filipiny są te od końca grudnia aż do początku czerwca. Warto obserwować promocje na bilety lotnicze i planować urlop właśnie w tym czasie.

Jaką walutę zabrać na Filipiny?
Oficjalną walutą Filipin jest peso filipińskie (PHP). Jedno peso (PHP) dzieli się na 100 centavos. Bez problemu wymieniane są wszystkie popularne waluty: dolary amerykańskie, australijskie, euro, funty brytyjskie (chociaż najlepiej jest zabrać dolary amerykańskie wydane po 2007 roku), natomiast do rzadkości należy spotkanie peso filipińskiego w kantorach w Polsce. Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub na lotnisku, należy unikać mniej oficjalnych punktów wymiany – lepiej dmuchać na zimne. Wybierając się na prowincję lub na mniejszą wyspę, należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki, w takich miejscach nie ma co liczyć na bankomaty czy banki. Płatności kartą są możliwe w większych miastach, dobrze jest mieć ze sobą kartę kredytową VISA.

Warto przeczytać