Na świecie pełno jest zaskakujących i niezwykle ciekawych miejsc, o których nie mamy nawet pojęcia. Jednym z nich jest wyjątkowe Jezioro Hillier, które położone jest na wyspie Middle, należącej do Australii. Tym, co zaskakuje najbardziej jest różowa barwa tego akwenu. Kształtem zbliżone nieco do odcisku ludzkiej stopy, liczy 600 metrów szerokości oraz 250 metrów długości.
Skąd się bierze barwa jeziora Hillier?
Kolor jeziora jest mocno nienaturalny, bo intensywnie różowy. Obserwując jezioro z lotu ptaka albo patrząc na zdjęcia, faktycznie widzimy mocny róż, jaki często ma guma balonowa. Gdy staniemy na brzegu, woda po prostu nabiera przejrzystego, różowego odcienia. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, z czego wynika ta niecodzienna barwa.
Rok 1950 przyniósł badania naukowe dotyczące zabarwienia jeziora. Wstępna hipoteza mówiła o glonach Dunaliella salina, które miały wytwarzać w jeziorach solankowych, a takim właśnie jest jezioro Hillier, czerwone oraz różowe zabarwienie wody. Te domysły nie znalazły jednak potwierdzenia. Do dziś kolor jeziora jest zagadką nurtującą umysły wielu badaczy.
Woda z jeziora ma tak samo różowy odcień nawet, jeżeli nabierzemy ją do naczynia. Pozostaje niezmienna przez cały rok. Warto wiedzieć, że Hillier nie jest jedynym różowym jeziorem. Na świecie istnieje jeszcze 7 podobnych zbiorników wodnych.
Zasolenie jeziora jest bardzo duże. Sięga 38%. To niewiele mniej, niż zasolenie Morza Martwego. Niektórzy naukowcy spekulują, że to właśnie poziom zasolenia w połączeniu z niską temperaturą, małą ilością składników odżywczych oraz obecnością rozmaitych bakterii i glonów daje tak niezwykły efekt kolorystyczny. Barwa jeziora może być także wynikiem działania miejscowych alg albo minerałów, które zalegają na obrzeżach. Ich nagromadzenie oraz zagęszczenie może być po prostu tak duże, że powodują zaróżowienie wody.
Życie w jeziorze Hillier i jego bezpieczeństwo
Według wielu naukowców jedynym żywym organizmem obecnym w wodach jeziora jest Dunaliella salina. To rodzaj mikroorganizmu, który przystosował się do życia w słonych stężeniach. Przy niskiej obecności tlenu w takim jeziorze są w stanie przeżyć jedynie organizmy zamieszkujące głębiny jezior oraz takie, które potrafią poradzić sobie w niezwykle trudnych warunkach.
Wiele osób zastanawia się, cz w jeziorze Hillier można bezpiecznie pływać. Okazuje się, że tak. Co więcej, poradzą sobie tu osoby, które w ogóle pływać nie potrafią. Słona woda będzie je unosić na powierzchnię. Problem stanowi raczej samo dotarcie do jeziora, gdyż jest ono otoczone wyjątkowo gęstymi lasami. Najprościej dotrzemy tu helikopterem. Organizowane są także rejsy do odizolowanego jeziora. Woda w jeziorze, pomimo dużej zawartości soli, jest bardzo czysta i całkowicie bezpieczna dla ludzkiej skóry, a wspomniane algi nie stanowią żadnego zagrożenia. Okazuje się, że woda z jeziora Hillier ma właściwości prozdrowotne. Eliminuje takie dolegliwości, jak niestrawność, zgaga czy biegunka.
Trzeba mieć świadomość, że od 2012 roku jezioro należy do chronionego obszaru Recherche Archipelago Nature Reserve. Jest domem wielu unikatowych gatunków dzikiego ptactwa, zarówno rodzimego, jak i wędrownego. Pozwala także chronić wiele zagrożonych populacji.
Warto przeczytać
- 22 lipca 2020
Wciąż jeszcze nieczęsto słyszymy o podróżach znajomych lub rodziny do Hondurasu. Kraj ten nie jest chyba jednym z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych, nie przyciąga...
Czytaj dalej- 10 listopada 2017
Polinezja Francuska ze lśniącymi lagunami i spektakularnymi szczytami może wydawać się ziemią obiecaną. Oficjalnie składa się ze 118 wysp i 5 archipelagów. Powszechnie...
Czytaj dalej