Wspólnie spędzone, rodzinne wakacje to czas, na który czekamy z niecierpliwością, ale i pewnymi obawami. Chcemy, więc zaplanować wyjazd tak, aby zadowolić wszystkich, zwłaszcza najmłodszych członków rodziny. Jak krok po kroku zorganizować udane wakacje?

Krok 1 Miejsce wyjazdu

Ustalenie miejsca wypoczynku to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć. Weźmy przy tym pod uwagę nasze osobiste preferencje. Nie zmuszajmy się na siłę do wyjazdu w góry, jeżeli chodzenie po nich nie sprawia nam najmniejszej przyjemności. Miejsce wyjazdu dostosujmy również do możliwości i bezpieczeństwa wszystkich uczestników wyjazdu. Podróż do kraju egzotycznego o wysokim stopniu zagrożenia chorobami tropikalnymi z małym dzieckiem może okazać się nie najlepszym pomysłem.

Krok 2 Nocleg

Gdy już wiemy, gdzie chcemy jechać, powinniśmy poszukać odpowiedniego noclegu. Dajmy sobie na to kilka dni. Nie podejmujmy pochopnych decyzji. Zwłaszcza, że przeglądanie ofert jest dzisiaj niezwykle proste. Mamy do dyspozycji zaawansowane wyszukiwarki internetowe, które pozwalają na zaznaczenie odpowiednich parametrów. Wysłanie zapytania o dostępność miejsc nie wiąże się również z najmniejszymi trudnościami. Zapewne konieczne będzie wysłanie zaliczki… i miejsce pobytu mamy zarezerwowane.

Krok 3 Atrakcje

To chyba najprzyjemniejsza część planowania wakacji rodzinnych. Najlepiej zająć się tym wspólnie. Atrakcje powinny być ciekawe zarówno dla dorosłych, jak młodszych uczestników wyprawy. Miejsca godne uwagi wyszukujmy w niedużej odległości od zarezerwowanego noclegu. W ten sposób dotrzemy do nich łatwo i szybko. Dobrze jest zaplanować dłuższe wycieczki na cały dzień. W ciągu tygodniowego wyjazdu jedna taka wycieczka w zupełności wystarczy. Nie należy z tym przesadzać. Takie całodniowe wyjścia są dosyć męczące i rodzina może zacząć marudzić.

Zwróćmy uwagę na to, aby wyszukać zarówno atrakcje na deszczowe dni, jak i słoneczną pogodę. W tym pierwszym przypadku sprawdzą się np. zamki, muzea czy aquaparki. Na lepszą pogodę wybierzmy szlaki górskie, kąpieliska oraz różne atrakcje na świeżym powietrzu. Doskonałym pomysłem jest spisanie wszelkich potrzebnych informacji takich, jak adresy czy ceny biletów. Pamiętajmy o tym, że taki spis ma być ułatwieniem. Nie jest to sztywny plan, którego należy się bezwzględnie trzymać. W trakcie wyjazdu można dowolnie dostosowywać rodzaj oraz liczne atrakcji do pogody w danym dniu, nastrojów lub chęci

 

 

Warto przeczytać