Wenezuela to kraj położony na północy Ameryki Południowej, graniczący z Kolumbią, Brazylią i Gujaną. Jest miejscem zapierających dech w piersiach krajobrazów: najdłuższego wybrzeża i wspaniałych plaż Morza Karaibskiego, najwyższego na świecie wodospadu Angel, andyjskich szczytów, rzeki Orinoko, lasów deszczowych Amazonii... Do tego kolonialna architektura wielu wenezuelskich miast, będąca spadkiem po urzędujących tu kiedyś Hiszpanach. Choć obecnie o Wenezueli mówi się głównie w kontekście panującego tu kryzysu, podróż tutaj warto mieć ciągle na uwadze. Zwłaszcza, że choć kryzys pogorszył bezpieczeństwo, ma także jedną dużą zaletę: wakacje w Wenezueli są teraz bardzo tanie. Jakie miejsca do zwiedzania są warte uwagi, a na co trzeba uważać w Wenezueli? O tym przeczytacie poniżej.

Co warto zobaczyć: miasta Wenezueli

Najważniejszym miastem i punktem obowiązkowym podczas wycieczki do Wenezueli jest Caracas – stolica kraju. Zlokalizowana na północy kraju, ta kosmopolityczna metropolia ma wiele do zaoferowania: doskonały klimat (dzięki wysokim położeniu i bliskości Morza Karaibskiego), pyszne jedzenie, wspaniałą architekturę oraz ciekawe zbiory sztuki. Ważnymi miejscami do zwiedzania są: Plac Boliwara (La Plaza Bolivar) z posągiem Boliwara (bohatera walk o wyzwolenie Ameryki Południowej) i w otoczeniu ciekawej kolonialnej architektury, Galeria de Arte Nacional Venezuela – najciekawsze muzeum sztuki w całym mieście, La Casa Natal de Simon Bolivar – dom urodzenia Boliwara, w którym obecnie znajduje się muzeum, Boulevard of Sabana Grande – najpopularniejsza ulica w mieście, ze sklepami, butikami, restauracjami. Inne wartymi zwiedzania miastami w Wenezueli są: leżące na wybrzeżu Carupano, słynące z obchodów karnawału i otaczających je plaż oraz Coro – pierwsza stolica Wenezueli, z interesującą kolonialną architekturą.

Co warto zobaczyć: przyroda Wenezueli

Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia podczas wakacji w Wenezueli jest wodospad Angel (Salto Angel), najwyższy wodospad na świecie, w którym woda spada z wysokości 807 metrów. Wodospad leży na terenie parku narodowego Canaima (Parque Nacional Canaima), także jednego z największych parków narodowych na świecie, o powierzchni 3 milionów hektarów. Krajobraz parku to sawanny, nad którymi górują tzw. tepuis – wzniesienia z płaskimi szczytami. Można tu zobaczyć sporo gatunków małp, fluorescencyjne żaby czy rosnące naturalnie orchidee. Kolejnym popularnym miejscem jest wyspa Margarita, położona na Morzu Karaibskim przy północnych wybrzeży Wenezueli, nazywaną zresztą „perłą Karaibów”. Na przyjezdnych czeka tutaj wiele pięknych plaż: na zachodnim wybrzeżu wyizolowanych, mało uczęszczanych, na wschodnim – dłuższych, bardziej popularnych. Na wyspie znajduje się także park narodowy La Restinga, złożony z mierzei pokrytych mangrowcami, wśród których można popływać łódką. Inne warte zobaczenia miejsca to np.: Choroni – jedna z najpiękniejszych wenezuelskich plaż, park narodowy Mochima, archipelag Los Roques – łańcuch wysepek z przepiękną rafą koralową.

Na co trzeba uważać w Wenezueli?

Obecnie Wenezuela boryka się z głębokim kryzysem ekonomicznym i społecznym oraz szalejącą hiperinflacją. Jeśli jednak zdecydujecie się jechać na wakacje do Wenezueli, zalecamy stosować się do kilku podstawowych zasad. Warto podróżować w większej grupie i zaplanować podróż tak, aby nie przemieszczać się z lotniska do hotelu czy pomiędzy miastami w nocy, a biorąc taksówkę, wybierać tylko te oficjalne (powinny mieć żółte tabliczki z numerem licencji, w razie czego zawsze można poprosić kierowcę o pokazanie oficjalnego pozwolenia). Należy unikać ulicznych protestów oraz różnego rodzaju demonstracji. Warto zabrać ze sobą wszystkie potrzebne leki, także te najbardziej podstawowe – w kraju występują ich braki. Trzeba wystrzegać się publicznego pokazywania gotówki (zwłaszcza większej ilości) i różnego rodzaju drogich gadżetów czy biżuterii, które mogą zwrócić na nas uwagę. W Wenezueli trzeba uważać także na kieszonkowców - warto unikać tłumów, a jeśli jest to niemożliwe, najlepiej nie trzymać w jednym miejscu całej gotówki i dokumentów, a plecak czy torebkę trzymać blisko przy sobie. Na koniec warto podkreślić, że miejsca turystyczne są uważane za względnie bezpieczne – mimo to nie jest to gwarancją bezpieczeństwa i należy zachować ostrożność.

Warto przeczytać