Tajlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków dla turystów z całego świata. Setki tysięcy gości rocznie przybywa na rajskie wyspy, by pływać w turkusowej wodzie, jeść świeże owoce prosto z drzewa i odpoczywać. Ale Tajlandia to nie tylko piękne plaże, ale też duży kraj z ogromnym potencjałem. Wiele osób przyjeżdża do Tajlandii na wakacje po to, by wspinać się po górach lub chodzić na trekkingi, eksplorować miasta i wioski albo mniej uczęszczane miejsca. Co warto zobaczyć w Tajlandii? Zapraszamy do lektury!

Nie ważne co słyszałeś o tym mieście, musisz je zobaczyć na własne oczy
Bangkok. Zacznijmy od miejsca niby oczywistego, o którym krążą setki opowieści. Można je kochać, albo znienawidzić, ale na pewno trzeba je zobaczyć. Bangkok, obecna stolica Tajlandii, powstał w 1782 roku z inicjatywy króla Ramy I. Król polecił tamtejszym architektom, by stworzyli miasto, które połączy w sobie najstarsze tradycje i najnowsze style, a ta idea jest bliska Bangkokowi do dziś. To prawdziwa, dziewięciomilionowa metropolia, podzielona na pięćdziesiąt dzielnic. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – całonocne bary, parki rozrywki, muzea sztuki tradycyjnej i nowoczesnej, domy mody i galerie, parki, świątynie, nowoczesne dzielnice (najpopularniejszą z nich jest Chinatown) i historyczne centrum. Warto wybrać się na całonocne targi, kosztować street foodu, uczestniczyć w różnych widowiskach i chłonąć atmosferę. Jeśli nie jesteś pewien, czy takie klimaty są w Twoim guście, zatrzymaj się tu przynajmniej na jedną lub dwie noce i dołącz do lokalnej pieszej wycieczki. To bardzo przyjazny sposób, by poznać miasto – z tutejszym przewodnikiem (mówiącym po angielsku). W okolicach Bangkoku znanymi atrakcjami turystycznymi są tzw. pływające targi (ok. 100 km od stolicy) oraz Ayuttahaya, dawna stolica, której historyczne centrum jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Co ciekawe, obecnie nie jest aż tak bardzo turystycznym miejscem (ludzie wolą plażować), więc jeśli lubisz wycieczki szlakiem narodowego dziedzictwa, Ayuttahaya na pewno Cię zainteresuje. W każdym razie, nie omijaj Bangkoku szerokim łukiem tylko na podstawie opinii innych podróżników!Prowincja i miasto Kanchanaburi – trekkingi i idylliczna kraina
Miasto Kanchanaburi znane jest głównie z mostu na rzece Kwai i historycznej kolei tajsko-birmańskiej, oraz wielu miejsc upamiętniających wydarzania wojenne. Nie jest to jednak miejsce ponure czy ciążącą w powietrzu atmosferą smutku. Kanchanaburi to malownicza okolica, z mnóstwem zachwycających i ciekawych miejsc. Tajlandczycy są tu też nieco inni niż w bardzo turystycznych miejscówkach, spokojniejsi, uduchowieni i bardziej otwarci na przyjezdnych – na pewno nie traktuje się tu turystów jak chodzące portfele. W prowincji Kanchanaburi jest kilka miejsc z ciekawymi bazami noclegowymi, które bardziej przypominają luksusowe campingi. Można tu odwiedzić pływające wioski, tj. wioski, w których mieszkańcy zbudowali swoje domki na palach ze względu na różnice w poziomie rzeki w różnych porach roku. W takim domku na palach można spędzić noc, co samo w sobie jest przygodą, a także wybrać się na całodniowe zwiedzanie okolicy, popływać łódkami i zaszyć się w otaczającej przyrodzie. W Kanchanaburi bardzo popularną rozrywką są trekkingi, a lokalni przewodnicy znają mnóstwo tras na miarę możliwości każdej osoby o różnym poziomie kondycji, więc nie ma się czego obawiać. Jak już wspomnieliśmy, to uduchowiona okolica, w której znajdziecie mnóstwo buddyjskich świątyń poukrywanych w lasach, a także rewelacyjne jaskinie i wodospady, w których można pływać! Co ciekawe, w Kanchanaburi zamieszkuje plemię Karen, którego kobiety słyną z tego, że noszą dużo biżuterii na szyi, przez co optycznie ją wydłużają. Naszyjnik wykonany przez kobiety z tego plemienia może być wspaniałą pamiątką z podróży do Tajlandii.

Centrum kultury, Chiang Mai
Odkrywanie tradycyjnej kultury Tajów można z powodzeniem uskuteczniać w mieście znajdującym się na północy kraju, w Chiang Mai. Mówi się, że to centrum kultury i religii w Tajlandii, jest tu niesamowicie przyjemne i pięknie. Miasto położone wśród gór słynie nie tylko ze świetnych tras trekkingowych, ale i dobrego klimatu (pogoda dla przeciętnego mieszkańca Europy jest o wiele mniej męcząca niż w innych częściach Tajlandii). To konieczny punkt na trasie podróżników, którzy chcą odkrywać Tajlandię poza szlakiem. Co ciekawe, w Chaing Mai zamieszkało wiele osób z Ameryki Północnej czy Europy, często prowadzą hotele czy restauracje.

Warto przeczytać