Diego Rivera był najbardziej widoczną postacią meksykańskiego muralizmu, inicjatywy publiczno artystycznej na dużą skalę, która pojawiła się w 1920 roku w wyniku rewolucji meksykańskiej. Podczas rewolucji meksykańskiej, która rozpoczęła się w 1910 roku Diego Rivera wykorzystał swoje talenty i jako malarz z pasją napędzał nowe ruchy. Powszechnie znany był przede wszystkim ze swojego burzliwego związku z malarkąFridą Kahlo i swoich marksistowskich skłonności. Rivera stworzył dzieła, murale, które nadal potrafią inspirować wyobraźnię i umysł.

Rivera zaczął rysować już w wieku trzech lat, w rok po śmierci swojego brata bliźniaka Carlosa. Jego ojciec zbudował mu studio z tablicami i płótnami na ścianach, aby powstrzymać go od rysowania na ścianach i meblach.

W wieku dziesięciu lat Diego Rivera studiował sztukę na Akademii Mexico City w San Carlos. Następnie kontynuował naukę w Europie. Zaprzyjaźnił się tutaj z wieloma znanymi artystami. Byli wśród nich Pablo Picasso, Marc Chagall oraz Piet Mondrian. Rivera długo szukał nowej formy malarstwa, takiej, która może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dopiero, gdy zaczął studiować freski renesansowych Włoch, znalazł swój nośnik. Rivera wrócił do Meksyku z silnym przekonaniem, że fresk może odegrać jeszcze bardzo ważną rolę w sztuce. Choć samo życie Diego Rivery budzi wiele kontrowersji, to jego sztuka, nadal żyje. Dzieła Rivery okazały się ponadczasowymi klasykami.

Wiele z jego fresków można zobaczyć i dziś. Przyciągają one tłumy.Murale Diego Rivery można podziwiać na wielu budynkach o charakterze publicznym. Znajdują się głównie w stolicy, Mieście Meksyk. Jeden z najsłynniejszych murali Marzenie niedzielnego popołudnia w Alameda Central turyści zobaczą odwiedzając Museo Mural Diego Rivera. Ten mural przetrwał silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło hotel, na ścianie, którego znajdowało się początkowo dzieło. Po tym wydarzeniu mural został przetransportowany do muzeum.

Największe wrażenie robi oglądanie murali Rivery w ich zupełnie naturalnym otoczeniu. Na ścianach klatki schodowej Pałacu Narodowego namalowany został mural przedstawiający barwne wydarzenia z historii Meksyku. Ze sztuką Rivery możemy zapoznać się także zwiedzając gmach Ministerstwa Edukacji, ozdobiony niezwykłymi dziełami Rivery.

Rivera zdobył także szerokie uznanie w Stanach Zjednoczonych. Namalował polichromię w Nowym Jorku, San Francisco i Detroit i wielu innych miejscach, a w 1931 roku miał retrospektywną wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, która biła prawdziwe rekordy popularności.

 

Warto przeczytać