W ostatnich latach jazda na rowerze stała się na tyle popularna, że coraz więcej osób decyduje się na zakup profesjonalnego roweru trekkingowego. Obecnie możemy wybierać spośród setek różnych modeli. Rowery różnią się od siebie przede wszystkim designem i wyposażeniem, ale też nierzadko ceną.

W ostatnich latach jazda na rowerze stała się na tyle popularna, że coraz więcej osób decyduje się na zakup profesjonalnego roweru trekkingowego. Dłuższe wyprawy rowerowe z pewnością sprawiają dużo przyjemności, dlatego nic w tym dziwnego, że rowery miejskie poszły trochę w odstawkę.

Jeśli chodzi o rowery trekkingowe to obecnie możemy wybierać spośród setek różnych modeli. Rowery różnią się od siebie przede wszystkim designem i wyposażeniem, ale też nierzadko ceną. W przypadku rowerów trekkingowych cena za tego rodzaju sprzęt waha się od tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najczęściej jednak miłośnicy rowerowych wypraw decydują się na rowery trekkingowe do 4 tysięcy złotych.

Rower trekkingowy do 4 tysięcy złotych?

Z racji tego, że jazda na rowerze to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego, a także zobaczenia świata z zupełnie innej perspektywy, wiele osób decyduje się na zakup profesjonalnego roweru trekkingowego. Dodatkowo rowery trekkingowe jako jedne z nielicznych są niezwykle uniwersalne i doskonale sprawdzą się na dłuższe wyprawy, a także na codzienną jazdę po mieście.

Ceny rowerów trekkingowych są uzależnione nie tylko od marki konkretnego modelu, ale przede wszystkim od wyposażenia. Można kupić jednoślad na wyprawy za siedem czy osiem tysięcy, jednak specjaliści niejednokrotnie podkreślają, że porządny i dobrze wyposażony rower trekkingowy można dostać już za zdecydowanie mniejszą kwotę.

W gruncie rzeczy większość rowerów trekkingowych jest do siebie zbliżona, a producenci stawiają na wysokiej jakości rozwiązania, które ułatwiają poruszanie się zarówno po mieście, jak i na dłuższych dystansach z obciążeniem. Dlatego też w tej kategorii łatwo znaleźć jednoślad, który spełni wszystkie oczekiwania, a jednocześnie podoła dalekim trasom.

Rower trekkingowy do 4 tysięcy złotych posiada wszystkie najważniejsze elementy wyposażenia, dlatego decydując się na jednoślad przeznaczony na długie wyprawy – nie ma konieczności doposażania roweru.

Rowery trekkingowe z reguły posiadają wszystkie niezbędne urządzenia:

  • Komplet oświetlenia LED,
  • bagażnik z możliwością przypięcia do niego sakwy z rzeczami osobistymi,
  • stabilną stopkę,
  • błotniki.

Niezbędne wyposażenie rowerów trekkingowych

Pomimo tego, że rowery trekkingowe można dostać już na rynku za naprawdę atrakcyjną kwotę, warto zwrócić uwagę na konkretne elementy wyposażenia, dzięki którym jazda na rowerze na długie dystanse będzie komfortowa.

Na co zatem zwrócić uwagę przed kupnem jednośladu? Jakie elementy wyposażenia będą niezbędne do tego, aby bezpiecznie i wygodnie podróżować rowerem trekkingowym?

Rama i amortyzatory

Profesjonalne rowery trekkingowe zazwyczaj są wykonywane z aluminium, przez co sam rower jest niezwykle lekki i doskonale sprawdza się podczas długich tras i na nierównym terenie. W zależności od rodzaju – modele damskie i męskie będą różniły się od siebie. Rama roweru ma jednak znaczenie w przypadku dobrej amortyzacji, której widelce o niewielkim skoku mają zazwyczaj przedział od 50 do 80 mm. Dzięki temu rowery do 4 tysięcy złotych zapewniają podróżującemu maksymalny komfort podczas jazdy na wyboistej drodze.

Koła z bieżnikiem oraz napęd

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia rowerów trekkingowych są koła w rozmiarze 28 cali. To one zapewniają stabilizację, a także wpływają na uniwersalność jednośladów wycieczkowych. Wysokiej jakości opony z ogumieniem trekkingowym posiadają bieżnik z lekkim protektorem, przez co sam rower jedzie lepiej i szybciej. W przypadku rowerów trekkingowych do 4 tysięcy znaczenie będą miały piasty z uszczelnieniem łożysk.

Dobry napęd w rowerach trekkingowych to podstawa i tutaj w zależności od ceny samego roweru – będą się one kolosalnie różniły. Łączna liczba biegów najczęściej waha się w granicach od 21 do nawet 28, co pozwala na dostosowanie swojej jazdy do własnych możliwości oraz rozwijanej na trasach prędkości. Rowery trekkingowe z racji tego, że są uniwersalne, posiadają znakomite systemy napędowe Shimano.

Hamulce

W większości rowerów trekkingowych do 4 tysięcy złotych najczęściej można spotkać hamulce szczękowe typu V-Brake. Mają stosunkowo szybki czas reakcji, a także są proste w samodzielnej naprawie czy serwisowaniu. Niekiedy można spotkać się z hydraulicznymi tarczówkami, zapewniającymi już maksymalne bezpieczeństwo podczas hamowania z dużym obciążaniem.

Warto przeczytać