Tajlandia jest na wyciągnięcie ręki dla przeciętnego Europejczyka, chociaż nie każdy przeciętny Europejczyk o tym wie. Największą inwestycją jest bilet w obie strony, ponieważ ceny produktów spożywczych, ubrań czy noclegów są w krajach azjatyckich znacznie niższe niż w Europie. Wycieczkę można z powodzeniem zorganizować samemu, chociaż niektórzy preferują podróżowanie z biurami turystycznymi - wybór zależy od ciebie. Niezależnie od tego, w jaki sposób się tam udasz, są rzeczy, którym powinieneś poświęcić więcej uwagi i ostrożności, aby się nie rozczarować.

Czy Tajlandia jest bezpiecznym krajem?

To pytanie jest jak najbardziej uzasadnione, a odpowiedź może zaskoczyć. Tak, Tajlandia uchodzi za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów świata! Nawet, jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie porozumieć się z Tajami, nie masz się czym martwić, bo uchodzą oni za bardzo przyjaznych i pomocnych narodów. Oczywiście, to nie powinno cię zwalniać z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i włóczeniu się samemu po nocach.

Uważaj na ruch jednostronny

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, do czego powinniśmy się bez problemu przyzwyczaić po kilku dniach. Nawet, jeśli nie jesteś kierowcą albo nie masz zamiaru prowadzić, pamiętaj o tej zasadzie podczas przechodzenia przez ulicę. W mniejszych miejscowościach nie ma z tym problemu, ale w stolicy, czyli w Bangkoku brak ostrożności może być niebezpieczny. Na dużych skrzyżowaniach nie ma świateł dla pieszych, a samochody i skutery jeżdżą gdzie chcą i jak chcą. Dlatego jedyną sprawdzoną metodą przechodzenia przez ulicę jest po prostu uformowanie większej grupy i przejście razem. Ale jeśli chcesz prowadzić, najłatwiej wynająć skuter, a w razie wątpliwości jak jechać, najlepiej jest podążać za jakimś samochodem.

Transport publiczny

Mowa o taksówkach i tuk tukach. Taksówki posiadają taksomery, a opłatę pobiera się nie tylko za liczbę przejechanych kilometrów, ale także za czas spędzony w taksówce. Dlatego dobrze jest "dogadać się" z kierowcą taksówki przed jazdą na cenę za przejazd i wyłączenie taksomeru. Jeśli chodzi o tuk tuki, to bardzo przyjazny środek transportu, szczególnie jeśli chodzi o poruszanie się po Bangkoku. Ale trzeba na nie uważać, podobnie jak przy taksówce - ustalić cenę z góry - ale kiedy kierowca usłyszy, że chcemy się wybrać do popularnego miejsca, na pewno zacznie kombinować. Dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach jest otwarty zabytek, do jakiego chcemy pojechać.

 

Warto przeczytać