Mimo, że Tokio jest futurystyczną metropolią, wypełnioną wieloma drapaczami chmur, dzielnicami handlowymi i innymi ogromnymi zabudowaniami, miasto ma zaskakująco wiele obszarów zielonych, które dają mieszkańcom i turystom możliwość ucieczki od zgiełku i tłumów. Jest kilka godnych uwagi parków, w których można pospacerować, urządzić piknik, robić zdjęcia lub odpocząć. Przedstawiamy niektóre z najpiękniejszych parków w Tokio.

Park Narodowy Shinjuku Gyoen
Położony zaledwie dziesięć minut spacerem od stacji Shinjuku, Shinjuku Gyoen to duży ogród o powierzchni 58,3 hektarów z szerokimi trawnikami, drzewami i stawami. Pierwotnie była to rezydencja rodziny feudalnej Naito, w okresie Edo (1603-1868). Obecnie działa, jako Ogród Narodowy podlegający Ministerstwu Środowiska. Park ma trzy charakterystyczne style: jego północna część to krajobrazy typowo francuskie i angielskie. Natomiast na południu można podziwiać japoński tradycyjny krajobraz.

Park Yoyogi
Park Yoyogi to duży park w stylu zachodnim, położony 5 minut spacerem od dworca kolejowego Harajuku i sanktuarium w Meiji. Park Yoyogi znajduje się w miejscu, gdzie 19 grudnia 1910 roku odbył się pierwszy udany lot samolotem silnikowym w Japonii, którym dowodził kapitan Yoshitoshi Tokugawa. Obecnie jest to jeden z ulubionych parków w okolicy, gdzie gromadzi się wielu fanów muzyki rockowej, żonglerki, komików i grup hobbystycznych. Uroku dodają mu słynne jesienne liście, zwłaszcza złote liście drzew ginko, czyli miłorzębu japońskiego.

Wschodni Ogród Pałacu Cesarskiego
Ogród Imperial Palace East Garden znajduje się zaledwie 10-15 minut spacerem od dworca kolejowego w Tokio. Zupełnie za darmo można spacerować po terenie byłego zamku Edo i części obecnego Pałacu Cesarskiego i podziwiać ogromne kamienie używane do budowy murów zamkowych. Będąc tutaj warto zwiedzić ruiny zamku i Muzeum Kolekcji Imperialnych, które posiada ponad 9500 dzieł sztuki należących do rodziny cesarskiej.

Park Ueno
Park Ueno położony jest obok stacji Ueno i oferuje dostęp do sześciu muzeów, zoo, sanktuarium Toshogu i stawu Shinobazu. Ważnym wydarzeniem w parku są wiosenne uroczystości w otoczeniu pięknych drzew wiśniowych. Park Ueno powstał w 1873 roku na terenach, które wcześniej należały do świątyni Kan'ei-ji. Pobyt w parku to doskonała rozrywka i wypoczynek dla całej rodziny. To również prawdziwy raj dla miłośników fotografii. Na uchwycenie w kadrze czeka około 8800 drzew, rozległe pola lotosu, niezwykłe krzewy i różne gatunki ptaków zimowych.

Park Narodowy Chichibu-Tama-Kai (Mount Mitake)
Okolice Parku Narodowego Chichibu-Tama-Kai to obszar obejmujący ponad 1250 kilometrów kwadratowych, na którym wznosi się osiem szczytów liczących ponad 2000 metrów n.p.m. Park Narodowy rozciąga się na zachód od miasta Tokio, na terenach Saitama, Yamanashi, Nagano i prefektury Tokio. Istnieje tutaj wiele szlaków turystycznych i starożytnych świątyń, które każdego roku przyciągają mnóstwo turystów. Mount Mitake znajduje się w regionie Okutama, w zachodniej części Tokio. Ten park jest idealnym miejscem na wycieczkę dla tych, którzy potrzebują przerwy od tętniącej życiem metropolii. Można do niego dotrzeć w mniej niż dwie godziny od centralnego Tokio.

Dolina Todoroki
Pośrodku dzielnicy mieszkalnej Setagaya, w odległości 2 minut spacerem od stacji Todoroki znajduje się mały park o nazwie Dolina Todoroki. Ma długość zaledwie jednego kilometra. Jest jednak atrakcyjnym, zielonym szlakiem, prowadzący przez wąską, zalesioną dolinę wzdłuż niewielkiej rzeki. Ma swój początek przy stacji Todoroki. Na drugim końcu doliny czeka na turystów Todoroki Fudo Temple, budowle sakralne oraz piękne, wiśniowe drzewa

Warto przeczytać