Przygotowujesz się do podróży życia. Cel wakacyjnego wyjazdu obrany. Będzie nim Meksyk, jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie. Przed wyruszeniem w drogę pragniesz jeszcze choć trochę poznać miejsce, do którego za chwilę wyjedziesz? Oto zestawienie fascynujących ciekawostek na temat Meksyku.

 

1.Północny Meksyk graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Musisz wiedzieć, że jest to druga, najdłuższa granica na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje bowiem granica amerykańsko-kanadyjska.

 

2. Meksykańska flaga składa się z trzech ułożonych pionowo pasów. Zielony jest oczywiście kolorem nadziei, biały oznacza czystość, zaś czerwony przelaną krew. Na fladze Meksyku jest także obecny symbol mocno nawiązujący do mitologii Azteków. Na jej środku znajduje się orzeł siedzący na kaktusie, który pożera węża.

 

3. Większość z nas kojarzy Meksyk ze starożytnymi cywilizacjami Majów i Azteków. Okazuje się jednak, że to nie te plemiona były pierwszą, wielką cywilizacją Meksyku. Przed nimi na ziemiach tych żyli Olmekowie, którzy stworzyli kolosalne kamienne głowy i oddawali część bogu, będącemu pół człowiekiem, a pół jaguarem.

 

4. Językiem urzędowym w Meksyku jest hiszpański. Jednak oprócz niego w kraju tym możesz usłyszeć ponad 60 innych języków, przede wszystkich pochodzenia indiańskiego zwłaszcza, gdy udasz się w wiejskie i odludne części Meksyku.

 

5. W 1910 roku miało miejsce powstanie meksykańskich chłopów przeciwko prezydentowi Porfirio Diazowi. Poprowadzili je Emiliano Zapata i Pancho Villa, a chłopi żądali równości i ziemi. Ta krwawa rewolta trwająca 10 lat przyniosła ponad milion ofiar.

 

6. W stolicy Meksyku jest aż 160 muzeów. Żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się tak ogromną ich liczbą. Miejsc do zwiedzania z pewnością Ci nie zabraknie.

 

7. Meksyk może pochwalić się bardzo rzadkim gatunkiem królika. Nazywany jest on królikiem wulkanicznym. Określenie to nie jest przypadkowe. Domem królików wulkanicznych są niezwykle liczne w Meksyku wulkany.

 

8. Z pewnością znane Ci są niewielkich rozmiarów pieski Chihuahua. Czy wiesz, że to określenie wywodzi się od nazwy jednego z meksykańskich stanów?

 

9. Kiedy Hernan Cortez w 1519 roku rozpoczął podbój Meksyku nie zdawał sobie zapewne sprawy z tego, że Aztekowie uznali go za wcielenie boga z przepowiedni. Uraczyli go więc boskim trunkiem, czyli czekoladą na gorąco.

 

10. Piramida w Chichen Itza, będąca pozostałością cywilizacji Majów, 7 lipca 2007 roku została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata. Natomiast już w 1988 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz już wiesz, co musisz wpisać w pierwszej kolejności na swoją listę obiektów do zwiedzania w Meksyku. 

 

 

Warto przeczytać