Jeżeli szukalibyśmy miejsca na naszej planecie nieskażonego jeszcze zupełnie cywilizacją, prawdziwie dzikiego i skrywającego w sobie wiele tajemnic, to z pewnością Amazońska Dżungla byłaby jednym z nich. Ten obszar zajmujący 5 milionów km kwadratowych to dom wielu stworzeń. O istnieniu większości z nich pewnie nawet nie mamy pojęcia. Poznajmy więc kilka interesujących ciekawostek na temat tego wyjątkowego lasu deszczowego.

Skąd nazwa Amazonia?
Dlaczego las deszczowy został nazwany dżunglą amazońską, a olbrzymia rzeka, która go przecina Amazonką? Przecież określenia te kojarzą się z mitycznymi wojowniczkami. Wszystko za sprawą hiszpańskich konkwistadorów na czele z Francisco Orellaną, który oficjalnie „podbił” te tereny. Tubylcy snuli opowieści o tajemniczym plemieniu kobiet, które miały być silniejsze od mężczyzn i biegłe w sztuce wojennej. Kobiety te nie miały mężów. Mężczyźni byli im w zasadzie potrzebni jedynie po to, aby plemię mogło trwać. Znajdując podobieństwa do historii Amazonek wielką rzekę przez jakiś czas nazywaną Rio Orellana, Hiszpanie przemianowali na Amazonkę. Tereny wokół niej zostały zaś nazwane Amazonią.

W Amazonii nie można zginąć z głodu
Zginąć z głodu w Amazonii byłoby nie lada wyczynem. Prędzej pożre nas jeden z drapieżników albo ukąsi jadowity owad. Istnieje też spore prawdopodobieństwo zatrucia się jedną z tutejszych roślin. Jedno jest pewne. Dżungla Amazońska to niewyczerpane źródło wszelkiego pożywienia. Ryż, ziemniaki, kukurydza, ananasy, banany, kawa, kakao… wymieniać można bez końca. Co więcej, rośliny te występują nie w jednym, ale wielu gatunkach. Dla przykładu samych ziemniaków rośnie tu tysiące odmian! Dodajmy do tego 3000 odmian owoców. Większości z nich nie znamy, więc nawet byśmy ich nie tknęli, ale cała reszta znana nam z supermarketów jest przecież jadalna.

Plemiona nieznające cywilizacji
Tereny Amazonii zamieszkuje 50 plemion, które są jeszcze całkowicie odizolowane od cywilizacji. Władze krajów, na obszarze których znajduje się amazońska dżungla wzmacniają swoje prawo w taki sposób, aby chroniło te prawdziwie „dzikie” grupy etniczne. Wszystkich, którym przyjdzie do głowy zakłócać spokój tym plemionom czekają surowe kary. Istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo związane z zapuszczaniem się w te tereny. Trzeba mieć świadomość, że dzikie plemiona nie podlegają pod prawa krajów, w których przyszło im żyć. Jeżeli intruz zostanie ugodzony strzałą w oko, wszelkie pretensje są nieuzasadnione. W dżungli prawo stanowią ci, którzy ją zamieszkują, dzikie plemiona oraz dzikie zwierzęta.

Amazonia, znaczy wielka apteka
Las Amazoński mógłby nam dostarczyć nie tylko całej masy pożywienia, ale również wielu roślin o właściwościach leczniczych. Mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ale wiele roślin porastających Amazonię stanowi składnik współczesnych leków. Co ciekawe, zaledwie 1 % amazońskiej flory jest przetestowany pod kątem leczniczym. A przecież rośnie tu ponad 40 tysięcy rozmaitych gatunków roślin. Potencjał tego miejsca jest zatem olbrzymi. Szacuje się, że 25 % leków, które można dziś kupić w aptekach zawiera rośliny z terenów dżungli amazońskiej. 

Warto przeczytać