Wśród krajów Ameryki Południowej jest jeden szczególny. Znany głównie za sprawą tanga i doskonałych piłkarzy. Jednak wiele jest tu również niezwykłych krajobrazów. Przedstawiamy najpiękniejsze zakątki, położonej na drugim krańcu świata, Argentyny.

Buenos Aires
To nie tylko stolica kraju. To prawdziwe serce Argentyny. Należy bez wątpienia do najbardziej kosmopolitycznych miast w całej Ameryce Południowej. To miasto posiada zadziwiającą energię, która obezwładnia przybywających tu turystów. Charakteryzuje się bardzo dobrze zorganizowaną przestrzenią miejską. A jego styl i charakter jest wyjątkowy. Z jednej strony można tu spotkać majestatyczne budowle o ostentacyjnej architekturze i ogromne bulwary. Istnieje jednak inna strona tego miasta. Jego bardziej ludzkie i chyba bardziej prawdziwe oblicze. Dzielnice, czyli barrios potrafią tworzyć tu autentyczne lokalne społeczności oparte na silnych więzach.

Mendoza
To miasto leżące u stóp Andów jest z pewnością doskonale znane miłośnikom wina. Mendoza jest stolicą najlepszych i najsłynniejszych południowoamerykańskich win. Istnieje to około 2000 winnic. Wiele z nich to małe rodzinne interesy. Miasto zlokalizowane jest w samym centrum regionu Cuyo. Dlatego stanowi świetną bazę wypadową do wypraw. Bo w pobliskich górach, między bystrymi strumieniami, miejsc do wędrówek nie brakuje. Bardzo ciekawe są tutejsze stepy tzw. pampy stanowiące gigantyczne otwarte przestrzenie, po których hula wiatr.

Wodospady Iguazu
Na granicy Argentyny z Brazylią, w amazońskiej dżungli płynie rzeka znana z najpiękniejszych na świecie kaskad. Wodospady Iguazu są tak niezwykłe, że uważa się je z jeden z 7 nowych cudów natury. Zostały także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Łącznie jest ich 275 i rozciągają się na przestrzeni paru kilometrów! Największe wrażenie robi Gardło Diabła, będące najwyższą kaskadą. Ma ponad 72 metry wysokości. Te spektakularne krajobrazy byłyby doskonałą scenerią do niejednego filmu. Na zdjęciach prezentują się niesamowicie. Jednak dopiero bezpośrednie stanięcie oko w oko z niczym nieujarzmioną naturą pozwala odkryć jej prawdziwe oblicze.

Patagonia
Patagonię Argentyna dzieli z Chile. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Region docenią również wielbiciele otwartych przestrzeni. Turyści przybywają tu, aby podziwiać jedne z najbardziej fascynujących krajobrazów na Ziemi. Dzikie tereny, w większości niezamieszkane przez ludzi pokrywają lasy, pampy, góry, bagna, a nawet lodowce. To jedno z takich miejsc, w których człowiek nagle dochodzi do wniosku, że nie wszędzie jest panem i władcą. W parkach narodowych Patagonii podziwiać można słynne jeziora polodowcowe. Natomiast Copahue Provincial Park porastają wiecznie zielone drzewa arakurie o wysokości nawet 30 m. Wiele z nich ma około tysiąc lat.

Perito Moreno
Wśród atrakcji Patagonii trudno nie wymienić Perito Moreno. Ten przepiękny lodowiec leży w Parku Narodowym Los Glaciares, który znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Charakterystyczne jest dla niego bardzo ciekawe zjawisko przyrodnicze. Na terenie lodowca powstają oczka wodne. Ich niebieski kolor sprawia, że wyróżniają się mocno na tle połaci lodu.

Warto przeczytać