Szukacie pomysłu na wakacje marzeń? Czeka na was niezwykła Kuba ze swoją stolicą Hawaną i prawdziwym ekologicznym rajem, niewielką wysepką Cayo Santa Maria. Taki wyjazd stanowić będzie idealne połączenie intensywnego zwiedzania oraz poznawania kubańskiej kultury i natury z błogim i niczym niezmąconym relaksem.

Hawana. Witamy w świecie sprzed lat!
Jeśli zamierzasz odwiedzić Kubę, twoim pierwszym przystankiem będzie prawdopodobnie Hawana. Stolica Kuby, jest głównym miastem wyspy i trzecim co do wielkości obszarem metropolitalnym na całym obszarze Karaibów. Miasto liczy ponad 2,1 miliona obywateli, a łączna powierzchnia wynosi 728,26 km kwadratowych. Hiszpanie założyli miasto w XVI wieku, przede wszystkim ze względu na jego pozycję i strategiczną lokalizację. Był to niegdyś główny port Morza Karaibskiego i pierwszy przystanek dla bogato zdobionych hiszpańskich galeonów. Punkt łączący Stary i Nowy Świat.

L'Havana można podzielić na trzy obszary: Old Havana, Centro Habana, Vedado i Miramar. Miasto jest najczęściej odwiedzanym miejscem na Kubie. Co roku przybywa tu ponad milion turystów. Pod względem turystycznym najciekawsza jest Stara Hawana.
Plaza Vieja, czyli Stary Rynek to duży plac położony w samym sercu Starego Miasta. Kiedyś był miejscem egzekucji, procesji, walk byków i lokalnych uroczystości. Obszar był jedną z najbogatszych dzielnic miasta, a w XVII w. stał się ważnym węzłem handlowym. Dzisiaj całkowicie odnowiony wraz z całą Old Havana jest wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. W środku placu znajduje się fontanna, otoczona czterema delfinami. Najlepszy czas, aby tam się udać to późne popołudnie albo zachód słońca. Rynek wygląda wówczas pięknie i fascynuje mieszaniną muzyki i kolorów.

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania Starego Miasta jest obszar przed El Capitolio, jednego z najwyższych budynków w mieście. Jego nazwa jest nieprzypadkowa. Rzeczywiście bardzo przypomina Capitol w Waszyngtonie. Kubańczycy są bardzo dumni, bo jest on o całe 30 cm wyższy od amerykańskiego. Wewnątrz, kopuła, została zainspirowana Panteonem w Paryżu, ale została zbudowana w Stanach Zjednoczonych i sprowadzona na Kubę. W pobliżu znajduje się Parque Central (Central Park), który także koniecznie trzeba odwiedzić.

Pod końcu ulicy Obispo zlokalizowana jest Plaza de Armas. Jest to nazwa głównego placu w wielu miastach Ameryki Południowej. Cały plac jest otoczony przez duże i zacienione drzewa, które dają wytchnienie nawet w najgorętszych godzinach. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta i koniecznie trzeba go zwiedzić. Pierwszą rzeczą, którą rzuca się w oczy, są księgarnie na całym rynku. Znajdziecie tu wiele czasopism i książek. Niektóre z nich są nawet z końca XIX wieku.

http://planetescape.pl/oferta/kuba-hawana-i-bezludna-cayo-santa-maria/


Cayo Santa Maria. Czas na błogi relaks
Po zwiedzaniu Hawany pora na wypoczynek w idealnych warunkach rajskiej wyspy Cayo Santa Maria. Cayo Santa Maria jest jedną z takich wysp, w których człowiek zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Znajduje się na zachodnim skraju archipelagu Camagüey, w prowincji Villa Clara na Kubie. Jest najmłodszym kurortem na Kubie i jednym z najlepiej zachowanych pod względem przyrodniczym zakątków kraju. Na wyspie znajduje się tylko siedem ośrodków all inclusive i to w zasadzie wszystko.

Ten zaciszny obszar jest idealnym rozwiązaniem, jeśli pragniemy odpoczywać i zrelaksować się na hamakach lub leżakach. Po „ciężkiej” pracy nad opalenizną można wyruszyć na zwiedzanie wyspy. Turyści mogą zbadać wody wokół zatok, które są pełne rozmaitych ryb. W dziewiczych strefach znajdują się zdrowe koralowce i duże ławice barwnych rybek. Cały nadmorski region stanowi tu część Rezerwatu Biosfery Buenavista.

Z góry, północne zatoczki archipelagu Sabana-Camagüey wyglądają jak ciąg szmaragdów, w białym obramowaniu. Pełno tu małych płaskich kwiatów, nazywanych przez mieszkańców La Rosa Blanca de Jardines del Rey (białymi różami królewskiego ogrodu). Można tu znaleźć prawie 200 gatunków rozmaitych ptaków, takich jak czaple, ibisy, pelikany i kormorany.

W pobliżu Santa Clara znajduje się stolica prowincji, uważana za najbardziej popularne rewolucyjne miasto Kuby. Nosi ona przydomek La Ciudad del Che (miasto Che). Oczywiście na cześć narodowej ikony Ernesto "Che" Guevara. Zabytki i zabytkowe budowle związane z rewolucją rozrzucone są po całym mieście. Możecie tu podziwiać architekturę kolonialną, neoklasyczną i postmodernistyczną. Najciekawsza część miasta to stare centrum miasta wokół głównego placu Parque Vidal.

Jeśli lubicie odkrywać przyrodę, oglądać romantyczne zachody słońca, poznawać historię kolonialnych miast i spędzać czas na zabawach z rodziną, Cayo Santa Maria, oferuje wiele możliwości na wymarzone wakacje.

Warto przeczytać