Monterrey cieszy się doskonałą lokalizacją geograficzną. Miasto położone jest w północnej części Meksyku, bardzo blisko granicy z Teksasem. Metropolia ta zyskała ogromną renomę na całym świecie z różnych powodów, przede wszystkim w wyniku wyraźnego klimatu biznesowego, silnej kultury przedsiębiorczości, prestiżowych instytucji światowej klasy w sektorze służby zdrowia z wiodącymi ośrodkami medycznymi oraz rozwiniętego systemu szkolnictwa wyższego.

W chwili obecnej, gospodarka stanu Nuevo Leon, który tworzy głównie Monterrey i jego obszar metropolitalny, jako całość, jest jedną z najbardziej dynamicznych w całym Meksyku. Dostarcza aż 7,5% krajowego PKB, produkując około 10,9% wszystkich wytworzonych towarów w Meksyku.

Miasto ma wiele do zaoferowania w zakresie rozrywki i kultury, a także rozległą infrastrukturę potrzebną do organizacji różnego rodzaju kongresów, sympozjów oraz konferencji. Lotnisko w Monterrey jest głównym węzłem w północnym Meksyku. Obsługuje 206 lotów dziennie do ponad 30 miejsc w Meksyku, a także w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Środkowej. Miasto posiada dwa ogromne centra kongresowe, ponad 100 hoteli o łącznej liczbie około 12.000 pokoi oraz ogromną liczbę miejsc o znaczeniu turystycznym, rekreacyjnym i kulturalnym.

Sama architektura miasta jest zachwycająca. Stanowi swoistą mieszankę stylu kolonialnego i modernistycznego. Dzięki temu wiele budowli zyskało niezwykle charakterystyczny wygląd. Przykładem jest Muzeum Sztuki Współczesnej czy wyjątkowy Pałac Papieski. Prawdziwym sercem Monterrey jest Macroplaza, czyli główny plac tego miasta. To od niego powinno się rozpocząć zwiedzanie Monterrey. Turyści mają okazję podziwiać tu piękne budowle sakralne, ale też zwykłe budynki mieszkalne, które pochodzą nawet z czwartego wieku.

Miłośników natury z pewnością zainteresują bardzo piękne okolice miasta. Roztaczają się tu niesamowite krajobrazy dwóch parków narodowych. Parku Narodowego Cumbres de Monterrey, który należy do największych parków Meksyku oraz Cascada Cola de Caballo. Amatorzy aktywnego wypoczynku, górskich wycieczek oraz sporej dawki adrenaliny mogą udać się do Parku Ekologicznego Chipinque, Kanionu Huasteco oraz na górę Cerro de la Silla.

Monterrey posiada także wiele nowoczesnych centrów handlowych. Jego przemysłowy charakter oraz bliskość granicy ze Stanami Zjednoczonymi sprawia, że handel tutaj przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszyscy kochający shopping mogą poczuć się tutaj jak w raju. Oczywiście „wyprawa” na zakupy wymaga sporej dawki sił. W tradycyjnych restauracjach, których jest tu mnóstwo można się odrobinę zregenerować, a przy okazji zakosztować pysznych lokalnych potraw, na przykład pieczonego źrebięcia.  

Monterrey to bardziej nowoczesna odsłona Meksyku, ale z pewnością warta poznania. 

 

Warto przeczytać