W Indonezji głównymi punktami są świątynie Borobudur i Prambanan w Yogyakarcie. Natomiast centralna Jawa nadaje się do najlepiej do zwiedzania historycznych zabytków. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, co warto zobaczyć w Indonezji. Przeczytaj go koniecznie!

Kultura w Indonezji

Zdecydowanie warte zobaczenie są ceremonie pogrzebowe w Tana Toraja, ale tylko dla ludzi o mocnych nerwach, potrafiących znieść widok zarzynania ogromnej ilości zwierząt ofiarnych. Oczywiście praktycznie każdy region szczyci się własnym tradycyjnym tańcem oraz muzyką. Dajmy na to na przykład na Bali można pójść na przedstawienie Legong lub Barong Dance (oraz kilka innych). Szczególnie ciekawy jest Saman Dance z Aceh - synchroniczny, w przeciwieństwie do większości indonezyjskich tańców, o bardzo szybkim rytmie.

Jedzenie w Indonezji

Przede wszystkim dania, które w nazwie mają "nasi" lub "si" (nasi goreng, nasi campur, nasi Padang) to dania z ryżem, dania z "mie" (mie goreng) - z makaronem. Rzecz jasna wszystkie pyszne: smażony makaron/ryż z jarzynami, mięskiem, rybą lub hydronogami, w wielgachnych porcjach, świeże, gorące. Jednak ostrożnie z nasi Padang i daniami kuchni Rendang - nadają nowy sens słowu "pikantny" i działają w obie strony. Za to ryby i hydronogi zasługują na peany, wszystkie, bez wyjątku. I jeszcze sate - szaszłyki z różnych mięs lub ryb podawane często na naczynku z węglem drzewnym z ostrym sosem sambal oelek z orzeszków ziemnych. Ponadto o owocach można bez końca, zwłaszcza zmiksowanych z lodem w szklankach 0.3l, tylko durian ze względu na zapach niejadalny. Poza tym ani brem (wino ryżowe), ani tuak (bimberek palmowy) nie znieczulają aż tak, żeby durian gładko wszedł. Koniecznie trzeba spróbować Rijstaffel (taki szwedzki stół ze wszystkim, co dobre plus ryż), gado gado (jarzynki gotowane na parze z ostrym sosem), za to można sobie darować tradycyjną potrawę bali guling - kaczkę po balijsku, która jest po kolei gotowana na parze, pieczona i duszona tak długo (zamawia się ją dzień wcześniej), że już nie ma smaku kaczki.

Sport i nurkowanie

Sama rafa przy Gili Meno i Gili Trawangan zaczyna się kilka-kilkanaście metrów od brzegu. Na szczęście nie jest zniszczona, od kilku lat prowadzony jest program ochrony raf wokół Trawangan, Meno i Air, a mieszkańcy wysp podkreślają to z dużym naciskiem. Poza tym południowa Bali ma jedne z lepszych na świecie warunki do surfingu, ale świetne miejsca do nurkowania są na północnych krańcach wysp Sumatra (Weh-Sabang) i Celebes (Bunaken). Jeżeli chodzi o trekking to warto pomyśleć o Górze Merapi w okolicach Yogyakarty – cztery i pół godziny nocnej wspinaczki, by ujrzeć przepiękny wschód słońca w okolicach krateru.

 

Warto przeczytać