Podróże to coś, co zawsze zmienia nie tylko nasze życie, ale i nas samych. To ciągły rozwój oraz sprawdzanie samego siebie w nowych miejscach, w nowych sytuacjach, w nowych okolicznościach. To także doskonała okazja do nawiązania nowych, międzynarodowych znajomości oraz do tego, aby poznać i dowiedzieć się czegoś o innym kraju, innej kulturze. Podróże poszerzają nasze horyzonty i wzbogacają nas wewnętrzne. Uczą nas wyrozumiałości, cierpliwości oraz zrozumienia dla drugiego człowieka. Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się sam w obcym kraju, którego języka dobrze nie znałeś – doskonale zrozumiesz i wesprzesz podróżnika, który kiedyś znajdzie się w Twoim kraju i spyta o pomoc. Aby jednak zacząć podróżowanie trzeba wcześniej mieć przygotowane trochę awaryjnej gotówki oraz plan na swoje wakacje: gdzie planujemy się wybrać i jak się do tego przygotować? Właśnie na ten temat będzie poniższy poradnik. Zapraszam do lektury!

Gdzie pojechać na wakacje?
Jeśli sami planujemy podróż to warto zastanowić się nad tym jakie miejsce nas najbardziej interesuje oraz czego oczekujemy od naszej wycieczki. Jeśli jesteś historykiem, miłośnikiem kultury oraz architektury to dobrym pomysłem będzie zastanowienie się nad podróżą w miejsca bogate kulturowo we wszelkiego rodzaju muzea, kościoły, stare budownictwo czy w brukowane uliczki. Natomiast jeśli marzą Ci się egzotyczne plaże, dzika fauna, błękitne fale oceanu, szalone imprezy oraz palmy to możesz zastanowić się nad podróżą na jakieś egzotyczne wyspy. Przede wszystkim musimy skonkretyzować gdzie chcemy jechać – jaki kontynent jest dla nas najbardziej interesujący? Obrać sobie jasny cel, do którego będziemy dążyć.

Podróże po Europie
Gdy za cel obierzemy sobie na przykład zwiedzenie całej Europy to dobrze jest sobie wypisać kraje po kolei do których chcemy wybrać się najpierw. Aby przygotować się do wojaży po Europie będziemy potrzebować przede wszystkim dużo pieniędzy – nie musimy obawiać się tutaj dzikich zwierząt, chorób czy braku wody lub prądu. Jeśli chodzi o walutę to raczej bez problemu wymienimy swoje pieniądze albo po prostu będziemy płacić w Euro. Z noclegiem również nie powinniśmy mieć kłopotów i możemy się spodziewać wielu turystów na swojej drodze, w szczególności jeśli wybieramy się do stolicy danego kraju, gdzie podróżników takich jak my będzie co nie miara. Obecnie większość hoteli oferuje pościel, ręczniki, korzystanie z kuchni, szafy itd. W związku z tym w podróż po Europie spokojnie wystarczy nam mała walizka czy plecak, w której będziemy trzymać tylko niezbędne rzeczy. Dzięki Unii Europejskiej podróż po Europie będzie dla nas łatwiejsza, ponieważ nie potrzebujemy paszportu, a wszędzie przedostaniemy się na dowód.

A jakby tak polecieć do Azji…
Jeśli wybieramy się na inny kontynent to pierwsza rzecz o której musimy pamiętać to: kupno odpowiedniego przejścia do ładowarki! Każdy kontynent ma inne gniazdka, a w momencie kiedy wykończony po wielogodzinnym locie chcesz w końcu zadzwonić do rodziny, że szczęśliwie wylądowałeś, bierzesz telefon, a tu padła bateria… i co wtedy? No niestety trzeba kupić wtedy szybko na lotnisku taką przejściówkę, ale nie na każdym lotnisku sprzedają takie rzeczy lub jeśli wylądujesz w nocy to sklepy mogą być nieczynne. Wtedy ani Ubera nie zamówisz, ani nie połączysz się z Internetem, ani do nikogo nie zadzwonisz. Dlatego kolejna rada: weź ze sobą zapasowy, stary telefon. Nigdy nie wiesz co się wydarzy – zgubisz swojego obecnego smartfona, wpadnie Ci do wody, popsuje się… i wtedy klapa. Nie masz kontaktu z nikim, a jeśli nie wziąłeś ze sobą laptopa to nie masz także dostępu do Internetu. A wtedy komfort Twojej podróży zmniejsza się znacząco.

Warto przeczytać