​Tajlandia jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych destynacji turystycznych na świecie. Dotyczy to również podróżujących samotnie kobiet. Nagłówki mediów w ostatnich latach nękają nas przerażającymi historiami o morderstwach i oszustwach, jednak ważne jest podkreślenie, że te incydenty są w Tajlandii, na szczęście, bardzo rzadkie. Poniżej podajemy kilka przydatnych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w Krainie Uśmiechu. Każdego roku Tajlandia przyjmuje miliony turystów, którzy po podróży życia z reguły bezpiecznie wracają do domu. Tajowie są znani z przyjaznej, serdecznej natury. Miejscowi mają też oko na bezpieczeństwo swoich gości i dbają o dobre samopoczucie podróżujących. Mają po prostu dobrą zabawę i są dumni z bycia fantastycznymi gospodarzami. Warto mieć jednak świadomość, że tak, jak w każdym innym kraju mogą trafić się osoby o złych zamiarach. Najlepiej jest zachować wszelkie środki ostrożności.

Szacunek wobec obcej kultury
Jeśli nie wiesz, jak się zachować w danym kraju zachowuj się tak, jak mieszkańcy. To niepisana zasada podróżowania. Jest ona niezwykle ważna, jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Zawsze dobrze jest przeprowadzić dokładny research przed podróżą i zapoznać się z kulturą, w tym listami rzeczy, które wypada i których absolutnie nie wolno robić. Zaleca się również zapoznanie się z konkretnymi miejscami, które odwiedzamy, korzystanie ze sprawdzonych metod podróżowania, miejsc noclegowych, restauracji itp. Z pewnością wskazana jest umiejętność dostosowania się do trudnych sytuacji. Jeśli nie mamy pewności, jak się zachować, zapytajmy lokalnych gospodarzy, będą zachwyceni, że przejęliśmy inicjatywę. Zdobądźmy przychylność miejscowych już na samym początku naszej podróży. Wystarczą najprostsze gesty, świadczące o znajomości tajskiej kultury. Przykładem może być gest wai. Musimy wiedzieć, że Tajowie nie witają się przez uścisk czy podanie ręki. Wykonują natomiast gest wai. Jest on bardzo prosty. Dłonie składamy, jak do modlitwy i lekko pochylamy głowę. Wai dotyczy nie tylko osób, ale i miejsc sakralnych czy rzeczy świętych.

Pieniądze i paszport
Jest kilka podstawowych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o uniknięcie kradzieży cennych przedmiotów podczas podróży po Tajlandii. Rady te dotyczą zresztą nie tylko podróży do Krainy Uśmiechu. Przechowujmy swój paszport w bezpiecznym miejscu przy sobie lub w hotelowym sejfie. Zawsze możemy również zrobić kopie paszportu i zostawić wydruk członkom rodziny lub przyjaciołom, którzy zostają w domu. Nie powinno się podróżować z grubymi zwitkami banknotów. Lepiej podzielić je na mniejsze kwoty i trzymać w różnych miejscach na wypadek utraty portfela. Warto także śledzić bieżące informacje na temat ewentualnych zagrożeń wynikających z podróży do Tajlandii.

Zdrowy rozsądek ponad wszystko
Pamiętajmy o tym, ze w trakcie podróży należy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. To, co zrobilibyśmy lub czego nie zrobilibyśmy u siebie, obowiązuje przecież również w innych krajach. Jeżeli zatem nie jeździmy pod wpływem alkoholu w Polsce, dlaczego mielibyśmy to robić w Tajlandii. Należy zachować zdrowy rozsądek,  jeśli chodzi o samodzielne chodzenie, wskakiwanie do tuk-tuka lub pozostawienie napojów czy drinków bez opieki. W razie wątpliwości zawsze lepiej jest zachować ostrożność.

Warto przeczytać