Tajlandia każdego roku wygrywa rankingi popularności jako kierunek egzotycznych podróży. Ma się wrażenie, że wszyscy mieszkańcy układają swoje życie pod turystów, odstępując im pokoje we własnych mieszkaniach i ogromne luksusowe kurorty. W Tajlandii opcji zakwaterowania jest całe mnóstwo: można spędzić noc w domkach na drzewie i tych wybudowanych na palach na wodzie, pośrodku dzikiej dżungli, na campingu w rezerwatach przyrody czy w ekskluzywnych pokojach z widokiem na najpopularniejsze plaże. Ceny za nocleg zaczynają się od 10 złotych za osobę w najzwyklejszym hostelu, a sięgają i po kilkanaście tysięcy złotych za noc w topowych obiektach. Gdzie spać, jakich miejsc poszukiwać będąc w egzotycznej podróży po Tajlandii? Na których wyspach jest najwięcej turystów i gdzie nie spotkamy niemal nikogo? Dzisiaj opowiemy o najpiękniejszych, naszym zdaniem, miejscach w całej Tajlandii, która potrafi być jeszcze dzika i nieodkryta, tak samo dobrze, jak skomercjalizowana i zaśmiecona.

Piękna prowincja Kanchanaburi
Kilka dni spędzonych w dżungli na pewno będzie wspaniałą przygodą dla każdego podróżnika, który lubi zmiany krajobrazu i ciekawe zajęcia. Początkowo Kanchanaburi interesowało głównie pod względem historycznym, a głównym punktem był most nad rzeką Kwai, będący bramą wstępu do okrytej złą sławą Kolei Śmierci birmańsko-tajsko-kambodżańskiej. W Kanchanaburi istnieje także dużo miejsc pamięci tragicznych czasów oraz muzeów – budowa kolei pochłonęła niewyobrażalne rzesze ofiar. Dzisiaj jednak tajemnicza sceneria, prócz miłośników historii i backpackersów przyciąga też odkrywców, którzy chcą spędzić trochę czasu poza popularnymi plażami. Cała prowincja Kanchanaburi to wyjątkowo piękne miejsce porośnięte lasami, w których skrywają się np. wodospady. Sami Tajowie są niezwykle dumni z Kanchanaburi nazywając ją najpiękniejszą prowincją w kraju. Co można robić w Kanchanaburi? Oprócz różnych aktywności związanych z rzeką Kwai – takich jak relaksowanie się nad nią, spacery wybrzeżem czy podróż pociągiem, warto wiedzieć, że fajną rzeczą w okolicy jest Park Narodowy Sai Yok. Mimo, że najbardziej popularne w prowincji są wodospady w Erawan Falls, które przyciągają najwięcej turystów, mniejsze, ale równie piękne wodospady znajdują się w Parku Narodowym Sai Yok, który z kolei przyciąga więcej miejscowych niż turystów. W parku Sai Yak są jaskinie, gorące źródła i pozostałości pierwotnej konstrukcji mostu nad rzeką Kwai Noi. Jednak większość ludzi ma czas tylko na zwiedzanie wodospadów, więc zdarza się, że w całym parku są tylko Tajowie. Inną ciekawą opcją jest piknik na zaporze - zapora Srinakarind jest potężną elektrownią wodną położoną nad rzeką Kwai Yai na północ od Parku Narodowego Erawan. Transport publiczny nie obsługuje tego obszaru, więc większość podróżnych odwiedza Erawan, a następnie wraca do miasta nie widząc zbiornika wodnego. Są tu malownicze miejsca na piknik, gdzie można cieszyć się spokojem i przekąską wzdłuż wody. Oprócz tego, że jest to obszar widokowy, znajduje się tu przyjazna kawiarnia, zegar słoneczny i kilka miejsc, w których można się zatrzymać. Wycieczki można zarezerwować w lokalnych biurach, po pobliskich jaskiniach i mniejszych wodospadach. Niedaleko mieszka sławna grupa etniczna Karen.

Chiang Mai na północy
Północ Tajlandii to obszar wciąż w dużej mierze nieodkryty przez masowego turystę. Przybywają tu głównie podróżnicy szukający „autentycznej Tajlandii’, spokoju i spotkania z prawdziwą i dziewiczą przyrodą. Chiang Mai leży w centrum Północnej Tajlandii, o stolicy prowincji o tej nazwie. Z ponad 170.000 mieszkańców we głównym mieście (ale ponad 1 milion w obszarze metropolitalnym), jest to piąte co do wielkości miasto w kraju. Położone na równinie na wysokości 316 m n.p.m., otoczone górami i bujną przyrodą, jest znacznie bardziej zielone i cichsze niż stolica, ma dobre powietrze i znaczącą populację emigrantów, co doprowadziło wielu z Bangkoku do osiedlenia się na stałe w tej "Róży Północy". Historyczne centrum Chiang Mai jest miastem otoczonym murami. Fragmenty muru pochodzące z ich renowacji kilkadziesiąt lat temu pozostają przy bramach i zakamarkach, lecz z reszty pozostała tylko fosa. Miasto jak i okolica są idealnym miejscem na różnego rodzaju trekkingi i wycieczki krajoznawcze. Szczególnie polecamy odwiedzić nocny targ.

Warto przeczytać