Wybierasz się na egzotyczną wycieczkę po Meksyku? Ten ogromny kraj zachwyca różnorodnością, nie tylko krajobrazową, ale też kulturową i kulinarną. Znajdziecie tu wszystko, czego tylko potrzebujecie – słońce, plaże, turkusową wodę i raf koralowe; nieprawdopodobnie piękne cenote (czyli baseny ukryte w skałach), majańskie stanowiska archeologiczne, pozostałości budowli i zachwycające kunsztem rzeźby. W Meksyku możecie odkryć nieodkryty stan Oaxaca, największą stolicę na świecie, Mexico City i wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Im dłużej będziecie czytać o Meksyku, tym szybciej zrozumiecie, że dwutygodniowy urlop będzie jedynie początkiem przygody w tym kraju. Trzeba jednak od czegoś zacząć. Jakie są najpiękniejsze miejsca w Meksyku?

Sekrety Jukatanu
Półwysep Jukatan to najczęstszy kierunek w Meksyku. Położony na ciepłych wodach Morza Karaibskiego, przyciąga przepięknymi plażami, białym piaskiem, rafą koralową i gęstym lasem, w którym skrywają się starożytne majańskie i azteckie budowle. Połączenie rajskości z odrobiną starożytnej magii działa sugestywnie, dlatego Jukatan jest tłumnie odwiedzany. Największe atrakcje znajdują się w miastach lub okolicach Cancun (plaże, rafa koralowa), Tulum (plaże, stanowiska archeologiczne takie jak Chichen Itza), Valladolid (kolonialne miasteczko, często nazywane perłą Jukatanu w związku z mieszanką europejskiej i meksykańskiej architektury) i Merida (stolica stanu Jukatan). Na kilka zdań zasługuje Merida, o której nie jest zbyt głośno (w porównaniu np. do Cancun). Merida zachwyca! To miasto przesiąknięte historią kolonialną, więc bardzo dobrze się je zwiedza – spacery wąskimi uliczkami prowadzą do szerokich placów centralnych, a każdy miłośnik muzeów będzie zachwycony tutejszymi galeriami. W Meridzie dobrze jest zacząć swoją przygodę po Jukatanie, tworzy niejaką bazę do dalszych podbojów. Znajdziecie tu dobrą bazę hotelową i kulinarną, a także sporo nieoczywistych miejsc i zakątków. To też idealne miejsce dla miłośników imprez – można tu tańczyć do białego rana. Dalej, na Jukatanie znajduje się sporo tzw. cenote – naturalnych basenów wydrążonych w wapiennych skałach, które niegdyś wykorzystywali starożytni Majowie do składania ofiar. Są to więc miejsca święte, jednak można się tu bardzo dobrze zrelaksować, wiele z nich jest otwartych dla turystów. Co więcej, na Jukatanie powszechne jest też „posiadanie” cenoty przez pięciogwiazdkowe hotele, więc jeśli jesteś podróżnikiem z dużym budżetem, koniecznie zainwestuj w taką wycieczkę.

Stan Oaxaca – Meksyk w wydaniu dzikim
Oaxaca to jeden z najbiedniejszych, a zarazem najbardziej zachwycających meksykańskich stanów. Nieodkryty, nieoczywisty, urzeka kolorytem i różnorodnością zabytków z różnych epok, w tym: piramid, kościołów i kilku nowych budynków w stolicy (o takiej samej nazwie). Spacerując wąskimi uliczkami zobaczymy wiele budowli w bardzo złej kondycji, mieszkańcy bowiem nie mają pieniędzy na ich odbudowę i konserwację. Z drugiej strony, ulice miast często zamieniają się w wielodniowe fiesty, podczas których ma się okazję zobaczyć Meksykanki w kolorowych strojach i koszach z owocami na głowie. Mówi się, że Oaxaca to dobre miejsce dla osób o otwartych umysłach, takich, które pragną nauczyć się nowych rzeczy. Ale także tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu na zwiedzanie Meksyku, a chcą zajrzeć w mniej znane zakątki – gdzieś, gdzie nie ma tłumów turystów. Oaxaca Was nie zawiedzie – położona od strony Pacyfiku, także posiada piękne plaże. O wiele spokojniejsze niż te na Jukatanie, senniejsze, idealne na romantyczne spacery. Dla miłośników trekkingu, do zdobycia jest Monte Alban – mega ciekawe miejsce! Może pochwalić się historią z 500 roku p.n.e., kiedy to zapoteccy budowniczowie zaczęli wyrównywać szczyt góry i budować tarasy oraz inne budowle. Te zachowały się w całkiem niezłym stanie, a zapoteccy budowniczy opuścili okolicę w tajemniczych okolicznościach. Dzisiaj na szczycie Monte Alban można zobaczyć ruiny zapoteckie oraz nowoczesne muzeum, w którym próbuje się opowiedzieć historię okolicy po tajemniczym opuszczeniu przez tamtejszą cywilizację. Polecamy wybrać się na taką wycieczkę, pod warunkiem, że będzie Wam towarzyszyć lokalny przewodnik. Oaxaca to biedny stan, w którym mogą zdarzyć się kradzieże kieszonkowe, dlatego trzeba uważać i zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Warto przeczytać