Jamajka – kulturowa stolica reggae, która kojarzy nam się głównie z rozśpiewanymi i wyluzowanymi Jamajczykami oraz rajskimi plażami. Wyspa słońca, muzyki i uśmiechu. Jamajka leży na Morzu Karaibskim, co gwarantuje nieustannie ciepłą wodę. Jamajka położona jest też na południe od Kuby, więc jeśli chcecie podróżować i w tamtym kierunku, Jamajka będzie dobrym punktem wypadowym.

Historia wyspy
Jamajka zaliczana jest do jednych z odkryć Krzysztofa Kolumba z roku 1494. Na początku wyspę nazywano Santiago. Przez pierwsze lata po odkryciu Jamajką rządzili Hiszpanie, ale ten stan rzeczy zmienił się w 1655 roku podczas brutalnego najazdu Brytyjczyków. Pierwotnie mieszkająca na wyspie ludność Indian Arawak została wygnana, a na wyspę sprowadzono afrykańskich niewolników. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku niewolnictwo zostało zniesione, a w 1865 roku wybuchło powstanie Murzynów, które natychmiastowo stłumiono. Oficjalnie Jamajka stała się kolonią brytyjską i posiadała własną konstytucję, ale ten stan rzeczy zmienił się w 1944 roku podczas wyborów parlamentarnych. W 1958 roku wyspa weszła do Federacji Indii Zachodnich, a w 1962 w końcu uzyskała niepodległość. Od tego czasu państwo zaczęło się bardzo szybko rozwijać, co wiązało się ze wzrostem liczby turystów. Co ciekawe, na Jamajce nadal uznaje się królową Elżbietę II jako „Królową Jamajki” i panuje tu ruch lewostronny.

Planetescape.pl

Mieszkańcy Jamajki
Jak nietrudno się domyślić, ludność Jamajki jest bardzo zróżnicowana. Wyspę zamieszkuje 2,7 milionów mieszkańców o pochodzeniu m. in. indiańskim, afrykańskim, arabskim czy europejskim. Główną grupę etniczną stanowią Murzyni i Mulaci, ale nie brakuje i Hindusów czy Chińczyków. Tutaj naprawdę możemy spotkać ludzi z całego świata, którzy nauczyli się żyć obok siebie zgodnie. Na porządku dziennym widzi się grupki Jamajczyków bujających się do rytmów reggae oraz popalających kubańskie cygara (oraz marihuanę, która jest zabroniona na wyspie).

Stolica Jamajki
Będąc na Jamajce koniecznie trzeba poświęcić chociaż trzy dni w Kingston – stolicy kraju. Kingston leży w południowej części wyspy i zostało założone w 1693 roku przez brytyjskich kolonizatorów, a od 1872 roku ustanowiono tutaj stolicę. W Kingston znajduje się największy i zarówno najważniejszy port morski, a mieszkańcy trudnią się głównie przemysłem. Niewątpliwie do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należy Muzeum Boba Marleya, który w oczach Europejczyków jest nieśmiertelnym symbolem Jamajki. Zwykle to właśnie od tego miejsca turyści rozpoczynają zwiedzanie stolicy. Muzeum nie bez powodu stoi przy ulicy zwanej Hope Road – niedaleko niej kilkadziesiąt lat temu mieszkał i tworzył legendarny muzyk. Wstęp do muzeum kosztuje ok. 20 USD (dla osoby dorosłej) oraz 10 USD (ulgowy). W skład obiektu wchodzi studio nagrań Tuff Gong oraz sklep z oryginalnymi płytami. Warto wiedzieć, że zwiedzanie muzeum możliwe jest jedynie z przewodnikiem, a w środku zabroniono robienia zdjęć czy kręcenia filmów. Ma to swoje plusy, ponieważ można w ten sposób delektować się chwilą i przenieść w ciekawy świat Boba Marleya. Przebywając w stolicy trzeba zajrzeć także do Hiszpańskiego Miasta, pierwszej stolicy Jamajki. Spacerując uliczkami tej dzielnicy możemy podziwiać mieszankę architektury hiszpańskiej z brytyjską, warto odwiedzić katedrę St. Jamesa oraz Old King’s House. Po odwiedzinach w Hiszpańskim Mieście udajcie się na zwiedzanie pięknych Ogrodów Botanicznych Hope, a następnie na plażę Lime Cay Beach, z której dojdziecie prosto do Galerii Narodowej. Niedaleko Kingston leży Port Royal, miejscowość, która kilka setek lat temu została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Do dzisiaj można tu obejrzeć ruiny fortu obronnego Charles oraz budynków z okresu kolonialnego.

Góry Błękitne
Dla miłośników aktywnego zwiedzania, pasmo górskie Gór Błękitnych będzie świetną miejscówką. Góry Błękitne znajdziemy w zachodniej części Jamajki, a najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak (2256 m n.p.m.). Ze szczytu możemy podziwiać pola uprawne kawy – co ciekawe, na teren Jamajki jest zabronione wwozić kawę, dobrze o tym pamiętać zanim spakujemy ją do torby, nie ma natomiast problemu z wywozem kawy. Z Gór Błękitnych roztacza się także niesamowita panorama na okoliczne wysepki, w tym m. in. Błękitną Lagunę i Rio Grande.

Wodospad Dunn’s River
Fani wodospadów na pewno nie będą zawiedzeni. Na Jamajce znajdziemy ich kilka, jednak najpopularniejszym z nich jest właśnie wodospad Dunn's River. Wysoki na 300 metrów ma budowę schodkową, a kształt wodospadu jest na bieżąco formowany przez rzekę.

Warto przeczytać