Wielu świeżo upieczonych rodziców, przed wyjazdem na wymarzone wakacje, zastanawia się, czy zabierać ze sobą dziecko, czy może podrzucić teściowej na czas wyjazdu? Czy warto jednak rezygnować z przyjemności ze względu na dziecko?

Podróż z niemowlakiem jest jak najbardziej możliwa! Zwłaszcza, że z dziecko do lat 2 zazwyczaj nie płacimy - jedynie ubezpieczenie. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Jeżeli jednak decydujemy się na wyprawę z maluchem warto wybrać kraje nieco „bezpieczniejsze”, aby wakacje były komfortowe i jak najmniej stresujące. Jakie to miejsca? Polecana jest Dominikana, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka, a także Majorka, Wyspy Kanaryjskie i Grecja. Zdecydowanie należy odrzucić miejsca na Ziemi, gdzie niezbędne są szczepienia.

Ważne wskazówki

Wybierając się na dłuższy wypoczynek za granicę, musimy pamiętać o kilu ważnych zasadach. Po pierwsze dziecko musi mieć ważny paszport, co najmniej sześć miesięcy od daty powrotu z wakacji. Kolejnym sprawą jest miejsce w samolocie. Na odprawie warto poprosić o pierwsze miejsca w samolocie, ponieważ zaraz za ścianką jest więcej miejsca, gdzie można rozłożyć kocyk i pobawić się z dzieckiem. Dodatkowo, wózek składany, nie jest liczony jako bagaż dodatkowy, jego przewóz jest bezpłatny.

Co zabrać?

Mając na uwadze dobro maluszka, wybierając się w zagraniczną podróż, powinniśmy koniecznie zabrać kilka niezbędnych rzeczy. W celu umilenia długiego lotu nam, dziecku i innym pasażerom zaleca się przygotowanie podręcznego bagażu dla dziecka, w którym będą znajdowały się zabawki, kolorowanki, książeczki, czy sprzęt do odtwarzania bajek. Warto spakować maluszkowi jakieś smakołyki, czy też coś do picia. Warto zabrać ze sobą pieluchy, zarówno te normalne, jak i do pływania, czyli tzw. swimmersy. Koniecznie należy zaopatrzyć się w leki osłonowe dla dziecka – okażą się niezbędne w krajach, gdzie flora bakteryjna jest zdecydowanie inna niż w Polsce. Oczywiście warto zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem – należy używać ich również wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami. Myjmy dziecku zęby tylko wodą mineralną, a nie wodą z dostępnego kranu. Unikajmy podawania dziecku nieumytych lokalnych owoców, zakupionych na miejscowych straganach i podawajmy mu dużo płynów. Co więcej, należy pilnować dziecko, a by przypadkiem nie piło wody z basenu – cały czas kontrolujmy sytuację.

 

Warto przeczytać