Włochy, kraj położony w Europie Południowej, na terenie Półwyspu Apenińskiego zajmuje drugie miejsce pod względem przybywających turystów zza granicy, jak również wpływów, jakie państwo czerpie z turystyki. Ten fakt oczywiście nie dziwi, ponieważ kraj ten kojarzy z ciepłym klimatem, wyśmienitą kuchnią oraz zachwycającymi krajobrazami i licznymi zabytkami. Stolicą państwa jest Rzym, jedną z największych i najbardziej zaludnionych miast włoskich. Włochy to państwo demokratyczne z ustanowioną republiką parlamentarną.

Obecnie głową państwa jest Giorgio Napolitano, a a szefem rządu premier Enrico Letta. Powierzchnia kraju wynosi 301230 km2, co daje mu 71 miejsce w skali światowej, natomiast dzięki ponad 59 mln mieszkańców zajmuje 23 miejsce pod względem liczby ludności. Włochy są również członkiem wielu organizacji. Na największą uwagę zasługuje wstąpienie 25 marca 1957 roku do Unii Europejskiej. Religią dominującą jest katolicyzm. Pomimo, iż z danych wynika, że katolików stanowi prawie 90% obywateli, to podobno tylko 30% aktywnie praktykuje i uczestniczy w nabożeństwach kościelnych.

Jeśli chodzi o grupy etniczne, to bez zwątpienia dominują tu Włosi i chociaż językiem urzędowym jest włoski, dzieli się o na różne dialekty i odmiany. Do najbardziej znanych rodzimych mniejszości językowych na terenie państwa włoskiego należą: Sardyńczycy, Friulowie oraz Tyrolczycy.

 

Wypoczynek i zwiedzanie Nomade - idealny sposób na udane wakacje!

Warto przeczytać