Cudowne, soczyście zielone lądy otoczone pierścieniami złocistych rajskich plaż, pośród lazurowych wód Oceanu Indyjskiego. Oto Malediwy. Dla wielu prawdziwy raj na ziemi. Miejsce, w którym czas porusza się niezwykle wolno.

Położenie i warunki geograficzne Malediwów

Malediwy znajdują się na Oceanie Indyjskim około 700 km na południowy zachód od przylądka Komoryn, który jest częścią Indii. Warunki geograficzne czynią tutejsze krajobrazy naprawdę wyjątkowymi. Wyspy, które wchodzą w skład archipelagu to wystające ponad powierzchnię wody części podwodnego górskiego grzbietu, który osadzony jest na dnie morza. Wokół skał z upływem czasu zaczęły narastać rafy koralowe, a z nich wykształciły się atole, czyli płaskie wyspy koralowe. Początkowo pokrywały je piaski, potem rozwinęła się roślinność. 
Archipelag składa się z 1190 mniejszych i większych wysepek. Co ciekawe, najwyżej położony punkt Malediwów leży na wysokości 2 m n.p.m. Malediwy w związku z nieustannie podnoszącym się poziomem oceanów są, więc zagrożone całkowitym zalaniem.

Fascynująca przyroda 

Tropikalna szata roślina porastająca wyspy fascynuje turystów swoim dzikim i nieokiełznanym charakterem. Tutejsze gatunki drzew i krzewów są jednak skrzętnie wykorzystywane przez miejscowych, a krajowa gospodarka opiera się między innymi na wykorzystaniu palm kokosowych, bananowców, cytrusów, melonów oraz drzew chlebowych. Malediwy to jednak przede wszystkim wyjątkowe bogactwo podwodnego świata. Rafy koralowe Malediwów to miejsce zamieszkania około 1100 gatunków ryb, 21 gatunków waleni oraz 5 gatunków żółwi morskich. Manty, rekiny wielorybie, rekiny rafowe, rekiny młoty, mureny, barakudy… wymieniać można bez końca. Żyją tu także tuńczyki doceniane przez lokalnych rybaków.

Atrakcje archipelagu 

Na Malediwy warto pojechać przede wszystkim ze względu na niesamowite warunki do plażowania. Plaże archipelagu są bajeczne, a sceneria prawdziwie egzotyczna. Czysty, złocisty ciepły piasek, przejrzyste wody oceany zachęcające do kąpieli, oraz relaks w cieniu tropikalnych drzew. Czy można wyobrazić sobie lepsze warunki do wakacyjnego relaksu? Na żądnych wrażeń turystów czeka snorkeling, czyli poznawanie z bliska fascynującego podwodnego świata. Nowoczesne centra turystyczne zapewniają gościom wszystko, czego potrzeba, aby cieszyć się wakacjami z dala od miejskiego szumu i zgiełku. 

 

Warto przeczytać