Europejczykom Maroko kojarzy się najczęściej z duchową i orientalną podróżą. W dobie dzisiejszego rozwoju sieci tanich linii lotniczych cel ten nigdy nie był tak łatwy do osiągnięcia. Warto więc wyruszyć na poznanie innej kultury i tradycji. Arabski świat zauroczy cię labiryntem wąskich uliczek w medynach, bliskością gór, morza i pustyń oraz barwnymi targami, na których sprzedawcy w charakterystyczny dla siebie sposób będą targować się z każdym, kto tylko rzuci okiem na ich piękne egzotyczne szaty czy bogato zdobione dywany.

Królestwo Marokańskie znajduje się w północno-zachodniej Afryce nad wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Najbardziej popularnymi rejonami odwiedzanymi przez turystów są właśnie wybrzeża. Znajduje się tu wiele kąpielisk oraz kilka większych miast jak Rabat, Casablanca, Tanger, Marrakesz i Agadir, które mogą pochwalić się licznymi atrakcjami dla zwiedzających. Co jeszcze skrywa Maroko?

Majestatyczne góry
Region Agadiru to przede wszystkim malownicze krajobrazy. Warto wybrać się do Rajskiej Doliny położonej w cudownych górach Atlas. Już sama droga do celu – bardzo wąska, pełna ostrych zakrętów – przyprawi cię o dreszczyk emocji. Wokół pachnie aromatycznym tymiankiem a widoki zapierają dech w piersiach: ogromne palmy, barwne kwiaty znad których wyrastają szczyty majestatycznych gór. Dodatkową atrakcję jest tutejszy miód tymiankowy, które produkują pszczoły w specjalnie ułożonych na zboczach gór, kamiennych ulach.

Luksusowy relaks
Jeśli marzy ci się odrobina raju wybierz się do Agadiru. Obecnie jest to chyba najczęściej odwiedzany przez turystów kurort wypoczynkowy, wypełniony po brzegi luksusowymi hotelami, oferującymi zupełnie nową definicję relaksu. Znajdziesz tu wszystko, czego zapragniesz – wspaniałe plaże i przepyszną kuchnię. Nocą można pobawić się w lokalnych klubach, które nie pozwalają szybko zasnąć plażowiczom organizując koncerty, pokazy tańca i wspólne imprezy.

Schronienie w ogrodach
Po jakimś czasie każdemu może zacząć doskwierać ostre, marokańskie słońce. Wówczas koniecznie trzeba ruszyć do ogrodów Majorelle, gdzie cudowne wrażenie chłodu potęgują duże donice i ściany pomalowane na intensywny niebieskie kolor o nazwie Majorelle blue. Ciekawostką jest to, że w miejscu tym zakochali się sam Yves Saint Laurent i Pierre Berge w czasie swojej wizyty z 1966 roku. Miłość ta nie osłabła w 1980 roku, kiedy ogrody wystawiono na sprzedaż i projektant kupił je bez wahania. To właśnie tutaj powstał słynny zapach Opium i tutaj po śmierci Saint Laurenta rozsypano jego prochy.

Czerwone Miasto
U samego podnóża Atlasu Wysokiego znajduje się miasto Marrakesz, znane też jako Czerwone Miasto. Ten przydomek wziął się od 13-kilometrowych murów, które budowano z czerwonej gliny i które otaczają medynę pochodzącą z XII wieku. Jest to znak rozpoznawczy tej półtoramilionowej metropolii. Równie ważnym dla Marrakeszu miejscem jest cudowny minaret meczetu Kutubijja, którego budowę zainicjowano w 1157 r. Niestety samo wnętrze meczetu jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla wyznawców islamu, przy czym turyści mogą podziwiać fantastyczne mozaiki na szczycie wieży. Będąc w Marrakeszu warto odwiedzić również słynną medresę, czyli szkołę koraniczną Alego Ben Jusufa. Miejsce te znajduje się w samym sercu miasta. Warto dodać, że ta pochodząca z XVI wieku placówka jest obecnie największą tego typu jednostką w krajach Maghrebu. Przepięknie prezentuje się tu dziedziniec z fontanną, drobiazgowymi zdobieniami oraz barwnymi mozaikami. Wokół dziedzińca znajdują się dormitoria dla 130 studentów. Wnętrza tych pokoi przypominają cele, wyposażone w krzesło i łóżko. Po takim widoku, europejscy studenci zdecydowanie docenią swoje akademiki.

Miasto pachnące oceanem
Po zatłoczonym i gorącym Marrakeszu dobrze odpocząć na wybrzeżu w mieście Essaouiry. W oczy szybko rzuca się zmiana kolorytu, zamiast intensywnej czerwieni mamy tu białe domy, uzupełnione o niebieskie okienice i drzwi. Tu już nie doskwiera suche powietrze a wilgotna bryza przynosi ukojenie. Miasto jest niezwykle zróżnicowane pod względem etnicznym i religijnym. Obok siebie stoją meczety, synagogi i kościoły. Nad portem możemy obserwować zmagania rybaków z przeładunkiem dopiero co złowionych owoców morza. Spacerując po Essaouiry warto wybrać się fortu Skala de la Ville, który powstał wprost nad klifem, z którego roztacza się przepiękny widok na wzburzony ocean i skaliste wyspy, nad którymi zawsze unosi się stado ptaków. Wizyta w tym miejscu z pewnością będzie wielce orzeźwiająca.

Warto przeczytać