Oaxaca to cudowne miasto położone około 480 km na południe od Mexico City. Jest stolicą stanu o tej samej nazwie. Oaxaca ma przyjemnie łagodny klimat, ze względu na swoją lokalizację na wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza. Ale jest to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto ją odwiedzić. Oaxaca posiada niezwykle bogatą historię i kulturę. Jest miejscem, w którym można docenić starożytne cywilizacje, sztukę i architekturę kolonialną oraz żywe tradycje kulturowe. Turyści nie muszą się tutaj martwić o swoje bezpieczeństwo. Oaxaca jest jednym z najbezpieczniejszych meksykańskich turystycznych miejscowości, jakie można wybrać.

Historia miasta

Miasto Oaxaca zostało założone w 1529 roku, ale obszar ten był zamieszkany od czasów prehistorycznych. Niektóre z najwcześniejszych znanych dowodów udomowionych roślin w Ameryce zostało znalezione właśnie w dolinie Oaxaca. Wokół miasta rozciąga się archeologiczna strefa Monte Albán, położona w przepięknej okolicy, na szczycie góry, około 16 km na zachód od miasta Oaxaca. Znajdowała się tu stolica cywilizacji Zapoteków. To najważniejsza archeologiczna atrakcja w Oaxaca, ale istnieje kilka innych, które również są warte zainteresowania, takie jak Mitla, Yagul i Dainzu.

O mieście Oaxaca słów kilka

Układ miasta Oaxaca jest typowy dla tradycyjnych kolonialnych miast. Jego centralnym punktem jest Zocalo. To przy tym głównym placu zlokalizowane zostały najważniejsze budowle, między innymi katedra oraz budynki rządowe. W mieście pełno jest kolonialnych budynków pochodzących z XVI wieku, które zostały znakomicie odrestaurowane. Znajdują się tutaj teraz domy, galerie, muzea, hotele oraz restauracje. Spacer malowniczymi uliczkami miasta może stać się fascynującą przygodą.

Historia Oaxaca bardzo mocno wpływa na klimat miasta. Ale obecne życie i kultura są niezwykle żywiołowe i kolorowe. Przejawia się to między innymi w zamiłowaniu do fiesty. Zabawa trwa tutaj praktycznie przez cały rok, a lokalnych świąt jest co nie miara.

Oaxaca słynie ze swoich kulinarnych specjałów. Jednym z najważniejszych jest mole, czyli pikantny sos czekoladowy. Charakterystyczną potrawą jest tamales, masa mięsno-kukurydziana zawinięta w duży liść. Odważni powinni spróbować pikantnych smażonych koników polnych. Obowiązkowe jest również skosztowanie mezcalu, napoju alkoholowego, który podobnie jak tequila wytwarzany jest z agawy.

Oaxaca to również raj dla miłośników rękodzieła. Wiele wiosek otaczających miasto Oaxaca specjalizuje się w różnego rodzaju rzemiośle. Można tu dostać ręcznie wytwarzaną ceramikę, tkaniny, rzeźby w drewnie oraz prace z cyny. Produkty rzemieślnicze turyści nabywają w sklepach i na rynkach miejskich albo udają się do wiosek, aby spotkać rzemieślników i zobaczyć ich podczas pracy.

Niezwykła kuchnia, niepowtarzalne rękodzieło, fascynujące archeologiczne perełki, kolonialna architektura, tętniące życiem wioski i gościnni mieszkańcy z ich szacunkiem do głęboko zakorzenionych tradycji. Wszystko to składa się na magiczną Oaxaca, jedno z najbardziej urokliwych miejsc do odwiedzenia w Meksyku. 

 

Warto przeczytać