Podróże do krajów egzotycznych stają się coraz bardziej popularne. Planując wyjazd w tropiki warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Nie chcemy przecież narażać się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i problemy. O co należy, zatem zadbać wybierając wycieczkę do egzotycznego kraju?

Zatroszcz się o swoje zdrowie!

Egzotyczne choroby bywają bardzo uciążliwe, a niekiedy nawet niebezpieczne dla naszego życia. W trakcie wycieczki do jednego z europejskich krajów, grożą nam choroby, na które możemy zachorować również w domu, przeziębienie, biegunka, grypa. W każdej aptece znajdziemy leki podobne do naszych. Możemy również liczyć na odpowiednią opiekę zdrowotną. Wyjeżdżając do kraju egzotycznego możemy zetknąć się z takimi chorobami, jak malaria, japońskie zapalenie mózgu, ameboza czy dur brzuszny, a to zaledwie początek długiej listy chorób tropikalnych. Wybierając konkretny cel podróży zbierzmy, zatem informacje na temat potencjalnych zagrożeń. Dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z lekarzem, który na pewno zaleci odpowiednie szczepienia. Koniecznie zabierzmy ze sobą własną apteczkę zwłaszcza, jeżeli towarzyszyć nam mają dzieci.

Ubezpiecz się!

Szczególnie ważne w przypadku podróży egzotycznej jest wykupienie ubezpieczenia. Tutaj mogą zdarzyć się naprawdę nieprzewidziane sytuacje. Właściwie dobrane ubezpieczenie, zapewni nam poczucie bezpieczeństwa oraz ochroni przed wysokimi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść np. w razie nieszczęśliwego wypadku.

Zadbaj o dokumenty!

Podróż po Europie nie wymaga od nas obecnie żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty, aby bez problemu przekraczać granice państw. W przypadku podróży do krajów egzotycznych sytuacja ulega zmianie. Musimy posiadać ważny paszport. Konieczne jest również uzyskanie wizy. Niektóre z krajów nie wymagają od Polaków wizy, jeżeli pobyt jest krótszy, niż 180 dni. Może okazać się jednak, że przekraczając granicę będziemy musieli wnieść opłatę turystyczną. Warto, więc wcześniej dowiedzieć się, jaka jest jej wysokość.

Omijaj kraje o niepewnej sytuacji politycznej!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie publikuje komunikaty dla podróżujących dotyczące krajów, w których dochodzi do zamieszek, zawirowań politycznych, zamachów czy działań zbrojnych. Istnieją cztery poziomy zagrożenia:

- zachowaj zwykłą ostrożność,

- ostrzegamy przed podróżą,

- nie podróżuj,

- opuść natychmiast.

Informacje te warto je śledzić nie tylko przed wyjazdem, ale również na bieżąco w trakcie podróży. Sytuacja w niektórych krajach jest, bowiem bardzo niepewna i może zmienić się w mgnieniu oka. 

 

 

Warto przeczytać