Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie niezwykłe miejsca na Ziemi chciałbyś zobaczyć w swoim życiu? Na pewno tak. Poznaj nasze typy, a być może Twoja lista ulegnie jakimś modyfikacjom. Ciekawe miejsca na świecie, które warto zobaczyć, można znaleźć na każdym kontynencie. Niemniej my skupimy się na tych, które znajdują się w tzw. ciepłych krajach. Dlaczego? Po pierwsze – słońce, relaks i dobre jedzenie z pewnością pomogą, a na pewno nie zaszkodzą, w chłonięciu tego co ciekawe i niezwykłe na naszej planecie. Po drugie, jak powiedział Dalajlama, raz w roku warto odwiedzić przynajmniej jedno miejsce, w którym jeszcze się nie było, a łatwiej przekonać się do wyjazdu tam, gdzie ciepłe morze i promienie słońca koją traumy po europejskiej zimie. Po trzecie – odmienne kultury, nowi ludzie, nieznane smaki to coś, czego zdecydowanie lepiej szukać nieco dalej od własnego podwórka. Zatem, jakie to niezwykłe miejsca na świecie polecamy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karaibskie rytmy, błękitna woda, szumiące palmy

Przystanek pierwszy – Ameryka Środkowa, Belize. Upał i błękitne niebo, kolorowo ubrani, roześmiani autochtoni stanowiący mieszankę wszystkich chyba ras, niedbale sklecone bary przy plaży z dobywającym się z głośników reggae, tańczący na falach kajtsurferzy, majańskie piramidy… Tropiki w najlepszym wydaniu... Co więcej, właśnie tu znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Blue Hole, czyli w wolnym tłumaczeniu „Błękitna Dziura”, to ogromna rozpadlina przypominająca studnię pośrodku… morza. Jej kształt i rozmiary, czyli średnica blisko 300 metrów, głębokość prawie 125 metrów oraz praktycznie pionowe ściany sprawiają, że miejsce to jest dostrzegalne nawet z kosmosu! Zaiste, trudno o lepszą rekomendację na jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, a nurkowanie w nim pozostanie w pamięci do końca życia. By się tam dostać trzeba wynająć łódź , bo Blue Hole położona jest około 80 kilometrów od stałego lądu. Można ją także podziwiać z helikoptera lub awionetki, które również można wyczarterować (razem z pilotem, ma się rozumieć). Niewątpliwie Błękitna Dziura to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi, które warto zobaczyć!

Pulsująca życiem dżungla, pomarańczowe szaty buddyjskich mnichów

Przystanek drugi – Azja Południowo-Wschodnia, Kambodża. Już samo pulsujące życiem Siem Reap to niezwykłe miejsce na Ziemi, które wciąga jak ruchome piaski. Stragany z ulicznym jedzeniem, nawołujący się handlarze, szokujący dla Europejczyka ruch samochodów, motocykli, skuterów, rowerów i tuk tuków oszałamia. Ale prawdziwy, ukryty pod zielonym płaszczem dżungli klejnot znajduje się kilkanaście kilometrów poza miastem. Zbudowany w XII wieku kompleks świątynny Angkor Wat to jedno z najwspanialszych dokonań architektonicznych w dziejach ludzkości i bezdyskusyjnie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Rozmach, z jakim go wybudowano, zadziwia nawet dziś – wysokie wieże o kształtach pąków lotosu górują nad okolicą i są widoczne już z daleka. Epickie, wspaniałe płaskorzeźby ciągnące się na długości kilkuset metrów zachwycają detalami. Angkor Wat zajmuje powierzchnię blisko 400 kilometrów kwadratowych, a najlepiej prezentuje się o świcie, gdy promienie wstającego słońca zaczynają muskać kilkusetletnie bloki kamienia, a wśród unoszącej się porannej mgły przemykają bezszelestnie odziane w tuniki sylwetki buddyjskich mnichów. Wrażenie przeniesienia się w czasie jest wręcz namacalne i pozostaje w pamięci na zawsze. To właśnie sprawia, że Angkor Wat jest wyjątkowym i niezwykłym miejscem na świecie.

Gorący piasek pustyni, mistyczny powiew absolutu

Przystanek trzeci – Uluru, Australia. Każdy, kto ujrzy święte miejsce Aborygenów, z pewnością zadaje sobie pytanie, jakiż to kaprys bogów sprawił, że na środku smaganej suchym wiatrem, rozgrzanej pustyni pojawił się nagle ogromny blok skalny o wysokości ponad 300 metrów i obwodzie, bagatela, 8 kilometrów? Nie dziwi więc fakt, że to mistyczne, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, od zawsze stanowiło obiekt kultu rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Uluru jest miejscem świętym i wstęp na kamień jest – od niedawna – zakazany. Można go podziwiać z punktów widokowych, obejść, objechać autem, motocyklem lub wielbłądem a nawet podziwiać z helikoptera, ale nie ma szans na to by poczuć skałę pod stopami w trakcie trekkingu czy wspinaczki…

I chyba właśnie to – powiew tajemnicy i aura odwiecznej zagadki, której nie sposób rozgryźć umysłem ani sforsować fizycznie – stanowi najpotężniejszy magnes, jaki przyciąga globtroterów tak do Uluru, Angkor Wat, Blue Hole jak i innych niezwykłych miejsc na Ziemi.

 

Warto przeczytać