Wietnam to absolutny turystyczny hit ostatnich kilku lat! Egzotyczny dla nas kraj staje się dla podróżników miejscem, w które wręcz trzeba się udać. Wietnam jest długim krajem, od północy na południe można go zjechać skuterami lub skorzystać z wygodniejszych, lecz mniej przygodowych połączeń lotniczych. Przyciąga turystów fantastyczną kuchnią, ciekawą kulturą i innością tego świata, niewyobrażalnie pięknymi i różnorodnymi widokami i przystępnymi cenami. W Wietnamie nikt nie ma prawa się nudzić! Na dodatek podróż do Wietnamu bardzo łatwo jest połączyć z innymi krajami i wyrwać się na kilka dni np. do Kambodży lub Tajlandii. Wycieczka do tego kraju daje naprawdę dużo możliwości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was trochę przydatnych informacji o tym kraju, z którymi powinien się zapoznać każdy podróżnik.

Geograficzne uwarunkowania i klimat
Wietnam to najdalej na wschód kraju w Azji Południowo-Wschodniej półwyspu Indochin. Dzieli granice lądowe z Chinami na północy oraz Laosem i Kambodżą na zachodzie, natomiast granice morskie z Tajlandią (przez Zatokę Tajlandzką) oraz z Filipinami, Indonezją i Malezją (przez Morze Południowochińskie). Stolicą Wietnamu jest Hanoi, a najbardziej zaludnionym miastem jest Ho Chi Minh City, w Europie bardziej znane również pod dawną nazwą Sajgon. Linia brzegowa Wietnamu wynosi 3444 km. Góry stanowią 40% powierzchni kraju, a lasy tropikalne około 42%. Krajobraz jest różnorodny i zachwycający – od ogromnej Zatoki Ha Long usianej ostańcami skalnymi, wokół których można pływać statkami rejsowymi oraz malutkimi łódeczkami, by zwiedzać zakamarki jaskiń, przez zielone pola tarasów ryżowych w Sapa, do których można się dostać wyłącznie nocnym pociągiem, aż do rajskiej wyspy Phu Qouc, która urokiem nie ustępuje żadnej z tajlandzkich wysp. Wietnam to kraj idealny i na wypoczynek, i na przygodę, dla par, grup przyjaciół, rodzin z małymi dziećmi i samotnych podróżników. Ze względu na różnice w szerokości geograficznej klimat w Wietnamie jest specyficzny dla każdego regionu. Przykładowo, południe i wspomniana wyspa Phu Quoc leżą w strefie klimatu tropikalnego, co gwarantuje świetną pogodę przez dużą część roku. Natomiast północ – zatoka Ha Long czy Hanoi klimatem bardziej przypominają polskie realia, a w górach bywa chłodniej, szczególnie w wysokich partiach. W Wietnamie występują także tajfuny oraz burze tropikalne. Przed planowaniem wycieczki należy sprawdzić prognozy pogodny – niestety, przez zmiany klimatyczne ta potrafi być nieprzewidziana. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Wietnamu są od grudnia do maja. Najmniej poleca się podróż w październiku ze względu na występowanie tajfunów.

Wymagane dokumenty dla podróżnych
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy turystycznej podróżując po Wietnamie. Wizę można wyrobić na lotnisku, jeśli wcześniej otrzyma się przez biuro podróży lub agencję turystyczną promesę wizową. Promesa wizowa (approval letter) kosztuje 17 USD, a wiza uzyskiwana na granicy – 25 USD. Wizę można również wyrobić w Ambasadzie Wietnamu poprzez stronę: http://www.vietnamembassy-poland.org/en/, jednak ten sposób jest polecany wyłącznie wtedy, kiedy do podróży zostało dużo czasu. Przy wjeździe na teren kraju należy okazać paszport ważny co najmniej pół roku od pierwszego dnia podróży. Podróżując na własną rękę trzeba też pamiętać o dobrej polisie ubezpieczeniowej, która uwzględnia koszty transportu medycznego w ramach nagłych sytuacji. Numer polisy warto mieć w portfelu oraz zapisany np. w formie zdjęcia w chmurze. Osoby, które chcą wypożyczyć skuter muszą mieć ze sobą prawo jazdy, a najlepiej międzynarodową wersję.

Jaką walutę zabrać do Wietnamu? Czy w Wietnamie można płacić kartą?
Jednostką monetarną aktualnie używaną w Wietnamie jest oznaczany międzynarodowym symbolem VND dong wietnamski. 1 dong dzieli się na 10 hao lub na 100 xu, może być więc trochę zamieszania na początku podróży z ogarnięciem pieniędzy. Najlepiej na wymianę zabrać dolary amerykańskie w jak najnowszych banknotach. Jeśli chodzi o karty płatnicze, nie jest to popularna metoda transakcji w tym kraju. Polskie karty debetowe i kredytowe działają jak chcą, ale zdecydowanie lepiej radzi sobie VISA. Bankomatów również nie ma zbyt wiele, więc jeśli jakiś znajdziecie, dobrze sprawdzić obowiązujące prowizje i wybrać większą ilość gotówki. Płatność w USD jest możliwa w wielu miejscach, ale podobnie jak w innych miejscach na świecie, trzeba się liczyć z mocno zawyżonymi cenami. Jadąc na wietnamską prowincję zaopatrzcie się w większą ilość gotówki, podobnie jest z wyspami. W miejscach popularnych turystycznie nie ma żadnego problemu z wymianą waluty. To, na co musicie uważać, to powszechna kradzież kieszonkowa – na wszelki wypadek chowajcie pieniądze w różnych miejscach w waszym bagażu i nigdy nie noście ze sobą całej sumy przeznaczonej na podróż.

Warto przeczytać