Meksyk to kraj położony w Ameryce Północnej, graniczący ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą oraz Belize. Zachodnie i południowe wybrzeże Meksyku otoczone jest wodami Oceanu Spokojnego. Wschodnie wybrzeże graniczy natomiast z Morzem Karaibskim. Meksyk zachwyca turystów swoją różnorodnością. Urozmaicone krajobrazy, bogata kultura, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych o rozmaitym charakterze. Wszystko to przyciąga do tego wyjątkowego kraju rzesze zagranicznych gości.

Na kiedy zaplanować podróż do Meksyku?

Do Meksyku możemy wyjechać o każdej porze roku. Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza są tutaj normą. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że nie w każdej części kraju będziemy mieli do czynienia z takim samym klimatem. Wybrzeże Meksyku charakteryzuje się wyższymi temperaturami oraz zdecydowanie większą wilgotnością powietrza. W terenach wyżynnych oraz górskich klimat jest bardziej suchy, a temperatury powietrza niższe. Jeżeli zależy nam na bardzo wysokiej temperaturze, wybierzmy się do Meksyku w okresie od maja do września. Słońca nie zabraknie nam z pewnością na Półwyspie Jukatan, który należy do najbardziej słonecznych regionów świata. Idealna pogoda panuje zawsze w regionie Acapulco.

Jak poruszać się po Meksyku?

Chcąc podróżować po Meksyku samolotem, należy skorzystać z jednej z linii obsługujących przeloty lokalne np. Mexicana czy Aeromexico. Transport drogowy jest dosyć dobrze rozwinięty, choć stan meksykańskich dróg nie należy do najlepszych. Jednym z najbardziej sensownych rozwiązań jest wypożyczenie samochodu i udanie się nim w trasę po Meksyku. Niektóre regiony kraju zapewniają sieć lokalnych połączeń autobusowych. Przykładem jest Jukatan oraz Cancun.

Kilka wskazówek praktycznych

Walutą obowiązującą w Meksyku jest Pesos. Pieniądze, głównie dolary oraz euro wymienimy w meksykańskich bankach. Jednak korzystniejszą opcją może okazać się wymiana gotówki w casa de cambio, czyli kantorach. Nie tylko są one otwarte poza godzinami urzędowania banków, oraz w weekendy, kiedy to placówki bankowe są w ogóle zamknięte, ale również często zapewniają korzystniejszy kurs wymiany. Jeżeli nie będziemy mieli innego wyjścia, praktycznie każdy hotel umożliwi nam wymianę waluty. Oczywiście kurs będzie mniej korzystny.

Różnica czasowa między Polską, a Meksykiem wynosi 7 godzin. Po przyjeździe do Meksyku należy, więc cofnąć wskazówki zegarków o 7 godzin. Aby wjechać do Meksyku nie potrzebujemy wizy. Zasada ta dotyczy wyłącznie wyjazdów turystycznych, na czas krótszy, niż 90 dni. Do wjazdu na teren Meksyku uprawnia polski paszport. Przed wyjazdem sprawdźmy, zatem jego ważność. 

 

 

Warto przeczytać