Zurych – stolica Helwecji, ale także i XX–wiecznego dadaizmu położony jest w północnej części kraju u podnóża Alp, na wysokości około 400 metrów n.p.m., zaledwie 30 kilometrów od granicy z Niemcami. Na tutejsze lotnisko dolecieć bezpośrednio można z Krakowa oraz Warszawy, a sezonowo także z Gdańska i Wrocławia na pokładzie PLL LOT lub linii Swiss. Choć ceny biletów z polskiej stolicy rozpoczynają się nierzadko już nawet od około 300 złotych, należy pamiętać, że Zurych uznawany jest za najdroższe miasto całej Europy, a koszty zakwaterowania, wyżywienia czy transportu na miejscu mogą nas zaskoczyć. Do oddalonej o około godzinę drogi od miasta Bazylei dolecieć możecie także na pokładzie tanich linii Wizz Air i Easy Jet z Krakowa i Warszawy, choć samo lotnisko obsługujące region przygraniczny, położone jest już we… Francji. Sam Zurych podzielony jest na dwie części przepływającą przez nie rzeką Limmat, która wypływa z pobliskiego Jeziora Zuryskiego stanowiącego centrum życia towarzyskiego mieszkańców miasta. Przekonajcie się, że wakacje w Szwajcarii będą świetną opcją także i dla Was! 

Kiedy jechać do Zurychu? 

W swoją podróż do Szwajcarii bez problemu udać się przez cały rok. Od maja aż do września słupki rtęci w Zurychu pokazują średnio około 20–25 stopni, choć późną wiosną i wczesną jesienią wieczory mogą być chłodne, a temperatury spadają niekiedy do około 10 stopni. Średnie temperatury w pozostałych miesiącach wynoszą sięgają 5–10 stopni w okresie od marca do kwietnia oraz w październiku i listopadzie natomiast w terminach zimowych wynoszą około 0. Nie należy jednak zrażać się do urlopu w Szwajcarii w tym terminie, ponieważ swój pobyt w Zurychu bez problemu połączyć będziecie mogli z wizytą w jednej z alpejskich wiosek lub spędzając swój wyjazd aktywnie – na nartach lub snowboardzie. 

Co zobaczyć w Zurychu? 

Największe miasto najczystszego i jednego z najbardziej ekologicznych krajów na świecie najlepiej zwiedza się… rowerem! O ile oczywiście dopisze Wam pogoda. Wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport oraz wpłacić zwrotną kaucję wynoszącą 20 franków (około 80 PLN) a jeden z licznych szwajcarskich jednośladów stanie się Waszą własnością na cały dzień! Swoją podróż po Zurychu rozpocząć możecie od odwiedzenia tutejszego Muzeum Narodowego, gdzie pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru znajdziecie liczne dzieła między innymi Picassa, Moneta czy Gaugaina. Warto tu również wspomnieć, że na terenie całego miasta znajduje się łącznie ponad 150 muzeów i galerii sztuki! Kierując się jednak ku ścisłemu centrum przejdźcie słynną Banhofstrasse, uważaną za jedną z najdroższych ulic w Europie. Jeśli tylko chcecie, wstąpcie do jednego z ekskluzywnych butików czy wykwintnych restauracji oraz do najsłodszego miejsca w okolicy – Confiserie Sprungli. Czekają tu na Was setki rodzajów pralin wyrabianych z przepysznej, lokalnej czekolady. Okrągłe, podłużne, kuliste, z nadzieniem lub bez. Kto by tu liczył kalorie? Przeprawiając się na drugą stronę rzeki odwiedźcie również dwa najważniejsze kościoły w mieście – Grossmunster i Fraumunster, a następnie udajcie się nad Jezioro. To właśnie na tutejszych bulwarach toczy się nocne życie miasta, a po drodze wstąpić możecie również do chińskiego ogrodu czy Muzeum FIFA. W wolny dzień wybierzcie się także na Uetliberg – szczyt górujący nad całym miastem z przepiękną panoramą okolicy. Możecie się tu dostać zarówno spacerem, jak i miejskim pociągiem oraz kolejką linową. 

Szwajcarskie ciekawostki 

Szwajcaria to nie tylko jeden z najdroższych, ale także najbardziej innowacyjnych i ekologicznych krajów na świecie. Szacuje się, że to właśnie tutaj jest najwyższa jakość życia na świecie, a średnie zarobki przekraczają 200 000 złotych rocznie. Jest to jednym z głównych powodów dużego poziomu imigracji, przez co ponad ¼ osób obecnie mieszkających w Szwajcarii to ludzie z zagranicy. Mimo wysokich cen – tutejsze uniwersytety uchodzą jednak za stosunkowo tanie, a koszt jednego semestru to około 2000 złotych. Dawna Helwecja uchodzi też za jeden z najczystszych krajów na świecie – połowa śmieci komunalnych jest tu recyklingowana, reszta przetwarzana na energię w miejscowych spalarniach. Podczas wakacji w Szwajcarii czekają Was także zjawiskowe krajobrazy – na terenie kraju znajduje się ponad 7000 jezior oraz 15% masywu alpejskiego! Znajdziecie tu także 208 szczytów wynoszących się na ponad 3000 metrów n.p.m. z czego 48 sięga nawet ponad 4000 metrów! Wybierzcie się jednak sami w podróż do Szwajcarii i sprawdźcie ile ten niewielki kraj ma Wam do zaoferowania! 

 

 

 

Warto przeczytać