​Wakacje w miejscu tak oszałamiającym jak Palawan to szansa na błogi relaks i niezapomniane przeżycia. Jedna z najbardziej tajemniczych i nieodkrytych wysp Filipin otwiera przed turystami wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Oto najbardziej interesujące doświadczenia, jakie czekają na nas w trakcie wycieczki.

Poznanie jednego z siedmiu nowych cudów natury 
Oficjalnie uznana w 2012 roku za jeden z siedmiu nowych cudów przyrody, rzeka podziemna Puerto Princesa jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy wyspy. Turyści zabierani są na małą łódkę, która płynie przez odcinek ośmiu kilometrów podziemnej rzeki. Wyposażeni w indywidualne przewodniki audio i przewodnika, zwiedzający podziwiają stalaktyty i stalagmity, których w jaskini jest mnóstwo. To wyjątkowe i imponujące miejsce zachwyca gości wyjątkowymi dziełami natury. 

Planetescape.pl

Uczta dla odważnych
Odważni turyści mogą spróbować najciekawszych przysmaków na wyspie: świeżych korników i krokodyli. Ten pierwszy specjał, lokalnie znany, jako tamilok,  nie jest w rzeczywistości robakiem, ale rodzajem mięczaka. W smaku przypomina nieco ostrygi. „Robale” występują w lasach namorzynowych i zwykle są przygotowywane po prostu z dodatkiem octu, a czasem także z chili. Druga potrawa lokalnie nazywana jest krokodyl sig sig. Samo sig sig to popularne filipińskie danie, którego bazą jest pokrojona na kawałki głowa świni. W wersji dla odważnych kawałki wieprzowiny zastępuje mięso z krokodyla.

Obserwacja świetlików
Kolejne wspaniałe doświadczenie w mieście Puerto Princesa czeka na nas po zachodzie słońca. Goście mogą wybrać się na wycieczki Iwahig Firefly Watching Tour. Wsiadają do małej łódki, płynącej rzeką Iwahig. Wzdłuż obu brzegów rzeki rosną rzędy mangrowców, które po zapadnięciu zmroku rozświetlają się niczym choinki. Wieczorna cisza, szum rzeki i migoczące świetliki na drzewach sprawiają, że podróż jest naprawdę magiczna.

Cudowne rafy Tubbataha
Nawet wody otaczające piękną wyspę Palawan są niezwykłe. Na południowym wschodzie wyspy znajduje się prawie 100 000 hektarów chronionej części Parku Przyrody Tubbataha. Pod powierzchnią wody czeka na nas kraina niezwykłej morskiej różnorodności biologicznej. To raj dla każdego zapalonego nurka. Tubbataha jest domem dla około połowy gatunków koralowców występujących na świecie, setek gatunków ryb oraz kilku gatunków rekinów, wielorybów i delfinów. Każdy, kto jest zainteresowany tym wyjątkowym doświadczeniem, powinien je zaplanować, ponieważ nurkowanie w tych wodach jest możliwe tylko z pokładu specjalnych łodzi, wyłącznie podczas ograniczonego sezonu nurkowego. Uwzględnijmy to, zatem planując wakacje.

Pływanie z żółwiami w Port Barton
W przeciwieństwie do El Nido i Coron, nadmorskie miasteczko Port Barton nie jest jeszcze oblegane przez turystów. Oprócz spokoju i wycieczek po wyspach ten ukryty klejnot pozwala również popływać z żółwiami morskimi. Wioślarze i przewodnicy zabierają turystów do miejsc, które często odwiedzają żółwie. Moment, w którym dostrzegamy nagle obok siebie te cudowne stworzenia, napawa nas zarazem ogromną ekscytacją i spokojem.

Wycieczki na wyspy w El Nido i Coron
Jednym z najlepszych sposobów na poznanie dziewiczych wysp otaczających Palawan: El Nido i Coron jest wyczarterowanie łodzi lub podpisanie umowy z firmą turystyczną na całodniową wycieczkę. Wycieczki na El Nido i Coron mają różne trasy, ale każda oferuje poznanie najpiękniejszych lagun i zakamarków wysp. Jeżeli istnieją konkretne miejsca, w które chcemy wyruszyć, bardzo łatwo spersonalizujemy wycieczkę, organizując ją razem z przewoźnikiem lub firmą turystyczną.

Warto przeczytać