Meksyk to żywiołowy kraj, który obiecuje turystom przeżycie wyjątkowych wakacji. Słoneczne plaże Jukatanu z niewyobrażalnie turkusową wodą, naturalne baseny-cenoty, zwiedzanie azteckich piramid i wędrowanie śladami pierwszych cywilizacji, tropikalne dżungle i tajemnicze świątynie, to dobry przepis na przygodę. Jednak planując wycieczkę do Meksyku, pojawia się wiele wątpliwości: czy jest tam bezpiecznie? Jakich dokumentów będziesz potrzebował? Kiedy najlepiej tam polecieć? Z czego znany jest Meksyk? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Dla kogo jest wycieczka do Meksyku?
Meksyk oferuje szeroki wachlarz możliwości dla turysty, między innymi dlatego jest też uniwersalnym kierunkiem. Odnajdą się tu osoby, które uwielbiają dynamiczne miasta, nocne życie i imprezy, jak i te, które poszukują zacisznych miejsc z daleka od zgiełku cywilizacji. To kierunek dla zatwardziałych plażowiczów z drinkiem w ręku, jak i miłośników różnorodnych sportów wodnych. W Meksyku znajdziecie zarówno ogromne kurorty turystyczne, jak i butikowe hotele w pięknych miejscach. Nie wspominając już o wspaniałej meksykańskiej kuchni, która pobudza zmysły, a część przepisów zabiera się z powrotem do Polski. Meksyk to także kierunek dla poszukiwaczy przygód, wycieczek poza szlakiem i miłośników historii. Może być świetnym miejscem na podróż poślubną i na rodzinne wakacje. Komu Meksyk może się nie spodobać? Nie potrafilmy znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Czy jadąc do Meksyku język hiszpański jest konieczny?
Istnieje przekonanie, że w podróż do krajów Ameryki Łacińskiej trzeba zabrać kogoś, kto płynnie posługuje się językiem hiszpańskim. Niekoniecznie, być może jeśli podróżujesz sam, na własną rękę, taka umiejętność będzie dla Ciebie przydatna. Jednak planując wycieczkę do miejsc bardziej turystycznych, język hiszpański nie jest konieczny. Sami Meksykanie zdają sobie sprawę, że nie każdy na świecie posługuje się tym językiem, więc większość z nich (mowa tu o miejscach dla turystów) potrafi porozumiewać się w języku angielskim. Ostatecznie w języku migowym. Oczywiście, na pewno gospodarzom byłoby miło, gdyby goście potrafili wymienić z nimi chociaż kilka zwrotów w ojczystym języku. Polecamy poświęcić trochę czasu na przejrzenie absolutnych podstaw języka hiszpańskiego, nawet podczas długiego lotu.

Kiedy jest sezon na Meksyk?
Meksyk położony jest w strefie zwrotnikowej, w której występuje pora sucha oraz pora deszczowa. Rekomendowanymi miesiącami są te, które przypadają na porę suchą, czyli od listopada do kwietnia. Wtedy w Polsce jest szaro i ponuro, więc to świetna okazja by podreperować nadszarpnięte zapasy witaminy D. Pora deszczowa w Meksyku trwa od maja do października, a opady charakteryzuje intensywność, nie ma jednak tak, że pada cały dzień po kilka godzin. W czasie pory deszczowej mogą wystąpić jednak huragany lub wietrzne dni, co może utrudnić złożony program zwiedzania. Najwięcej huraganów występuje od czerwca do października. Najpopularniejszym regionem w Meksyku jest półwysep Jukatan, na którym podczas pory suchej temperatura utrzymuje się na poziomie 25 stopni. Woda od strony Zatoki Meksykańskiej jest bardzo przyjemna i ciepła. To też idealny moment dla miłośników nurkowania – w tej części kraju rosną przepiękne i kolorowe rafy koralowe. Warto więc polować na bilety w czasie polskiej zimy i przedwiośnia!

Formalności, dokumenty
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, by wjechać na teren Meksyku. Potrzebny jest jedynie paszport ważny przez co najmniej pół roku od dnia przekroczenia granicy. Na pokładzie samolotu wypełnia się także formularz migracyjny, który należy zachować i oddać w dniu opuszczenia Meksyku. Obowiązuje tu międzynarodowe prawo jazdy, warto mieć też przy sobie polski oryginał. Polecamy zrobić zdjęcia lub skany wszystkich dokumentów i przechowywać je w miejscu, do którego mamy dostęp także offline (np. na chmurze). Pamiętajcie też o ubezpieczeniu podróżnym. Jeśli chodzi o szczepienia, do Meksyku nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są te ważne na "cały świat". Warto jednak zweryfikować swoją książeczkę szczepień, zwłaszcza jeśli chodzi o szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i WZW B. Przed każdą podróżą w tak odległe kierunki lepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnnym lub lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych.

Warto przeczytać