Kolumbia coraz częściej wybierana jest przez turystów, którzy chcą odwiedzić Amerykę Południową, a dobrą wiadomością dla wszystkich podróżników jest fakt, że istnieje mnóstwo niesamowitych pamiątek, które możemy zabrać z tego cudownego kraju, jako wyjątkowe podarunki dla najbliższych. Od kolorowych plecionych toreb, przez praktyczne hamaki, po najlepszą kawę na świecie, oto najlepsze pamiątki do kupienia w Kolumbii.

Wayuu mochila
Być może najbardziej znane na całym świecie wyroby rękodzielnicze Kolumbii, torby na ramię Mochila, tkane przez tubylców z plemienia Wayuu na pustyni Półwyspu Guajira, stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Co ciekawe, można je kupić nie tylko w Kolumbii. Są oferowane również przez stacjonarne butiki europejskie lub sklepy online. W Kolumbii trafimy jednak do źródła tych pięknych toreb. Możemy nabyć je bezpośrednio od kobiet, które je robią. Guajira jest biednym i odizolowanym regionem, ale jest naprawdę oszałamiającym miejscem. Zakup torby od jego mieszkankiz pewnością zapewnia bardzo potrzebny dochód społeczności Wayuu. Same torby są przepięknymi wyrobami rękodzielniczymi.

Poncho Ruana
Ruana to przepiękna wełniana odzież w stylu poncho, wytwarzana w chłodnych andyjskich rejonach departamentu Boyacá, na północ od Bogoty. Jest to rodzaj otwartego poncho, które zakłada się jak szal. Słowo ruana pochodzi od lokalnego słowa „muisca” oznaczającego "krainę koców". Najlepsze pod względem jakościowym ruany wykonane są z wełny alpak i mogą kosztować naprawdę sporo. Jednak jakość i oryginalność produktu sprawiają, że jest on wart więcej, niż pieniądze. Małe miasteczka Boyacá, takie jak Villa de Leyva, Mongui, Iza i Nobsa, to szczególnie dobre miejsca, aby kupić ruanę. Pamiątka jest piękna, a zarazem bardzo praktyczna. Turyści europejscy bardzo chętnie wybierają ruany z wzorami nawiązującymi do kultury Inków.

Autobus Chiva
Chiva to tradycyjny autobus obsługujący podróżujących na andyjskich wsiach. Jest niemal kultowy. Podobnie zresztą, jak imitujące go pamiątki z Kolumbii. Ceramiczne autobusy Chiva stały się jedną z najbardziej znanych i popularnych eksportowych pamiątek w Kolumbii w ostatnich latach, a odwiedzający Kolumbię turyści znajdą je niemal na każdym rynku w mniejszych i większych miastach, a także na wszystkich lotniskach! Te kolorowe autobusy są na ogół w kolorach flagi Kolumbii. Bywają pokryte miniaturowymi pasażerami, torebkami z kawą, bananami, garnkami i patelniami. Występują w różnych rozmiarach, od małych autobusów kieszonkowych do naprawdę pokaźnych pamiątek.

Szmaragdy
Kolejny klasyczny kolumbijski towar eksportowy – szmaragdy - to jeden z najważniejszych produktów w tym kraju. Kolumbia dostarcza na światowe rynki aż 80% cennych kamieni. Kolumbijski szmaragd nie jest tani, ale można kupić dobrej jakości kamienie za około 50 dolarów. Bogota i Kartagena to najlepsze miejsca, aby wybrać szmaragd, który byłby idealnym prezentem na urodziny ukochanej osoby lub rocznicę ślubu.

Kawa
Kawa jest chyba najlepszą pamiątką, jaką możemy przywieźć z Kolumbii. To właściwie obowiązkowy zakup. Jak moglibyśmy odwiedzić jednego z największych na świecie producentów najlepszej kawy i nie wziąć ze sobą torby czy dwóch? Jakość Kolumbijskiej kawy potwierdzają najwięksi eksperci w tej dziedzinie. Warto jednak udać się bezpośrednio do producenta danej kawy. Wówczas mamy pewność, że kupujemy najlepszą kawę. Możemy również odwiedzić jedną ze specjalnych kawiarni w Bogocie lub Medellin i kupić tam torebkę.

Hamak
Prawdziwie praktyczna pamiątka, hamak, to idealny prezent dla osób uwielbiających błogi wypoczynek w ogrodzie. Najlepsze jakościowo hamaki kupimy od wspomnianych już członków plemienia Wayuu na karaibskich pustyniach w Guajira. Hamaki znane tutaj, jako Chinchorros są tak szerokie, że mieszkańcy tego regionu łatwością leżą w nich płasko i śpią, jak gdyby były wiszącymi łóżkami! Świetne hamaki pochodzą także z małego miasteczka San Jacinto w departamencie Bolivar, na południe od Kartageny.

Kapelusz Aguadeño
Kolumbijska wersja klasycznego kapelusza panamskiego to równie urocze nakrycie głowy o nazwie Aguadeño, wykonywane ręcznie w miasteczku Aguadas w departamencie Caldas, jednym z trzech obszarów tworzących kolumbijski region kawowy. Dobry jakościowo kapelusz nie należy do najtańszych pamiątek, ale z pewnością jest niezwykle praktyczny. Możesz nosić go w czasie podróży po Kolumbii, chroniąc się w ten sposób przed kolumbijskim słońcem, a następnie mieć modne nakrycie głowy po powrocie do Polski.

Warto przeczytać