Odpoczynek od pracy, a w przypadku dzieci od zajęć szkolnych, jest niezbędny, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Przeszkodą bywają jednak względy finansowe – statystyki pokazują, że nawet kilkudniowy wyjazd może pochłonąć tysiąc lub dwa tysiące złotych. W przypadku bardziej luksusowych warunków bądź zagranicznego wyjazdu koszty te mogą być jeszcze wyższe. Duże zróżnicowanie kosztów wypoczynku wynika z kilku czynników, które warto prześledzić, jeśli chcemy wypocząć, nie nadwyrężając domowego budżetu.

Ceny w sezonie i poza nim

Letnie miesiące to szczyt sezonu urlopowego i w tym czasie najwięcej osób decyduje się na wypoczynek. Wiąże się to z pogodą, co jest istotne, jeśli chcemy spędzać wakacje w Polsce, ale także przerwą szkolną, która umożliwia wypoczynek dzieciom. Wakacje poza sezonem to korzystna opcja dla bezdzietnych par lub grup znajomych, jeśli pracodawca pozwala wykorzystać urlop w innym terminie. W części zagranicznych kurortów pogoda pozwala przez cały rok wypoczywać na plaży i organizować krajoznawcze wycieczki. Dodatkowo ceny poza sezonem są o wiele niższe, a brak tłumów również czyni wakacje bardziej komfortowymi.

Biuro podróży czy wyjazd indywidualny?

Zarówno wycieczki indywidualne, jak i również w pełni zorganizowane wyjazdy mają swoich zagorzałych zwolenników. Jedni cenią niezależność, możliwość dowolnego planowania czasu i zmiany początkowej trasy, dla innych najważniejszy będzie komfort i bezpieczeństwo. Turyści, dla których ważny jest aspekt finansowy, zwykle rezygnują z hoteli oferowanych przez biura podróży, wolą poszukać prywatnych kwater w niższej cenie oraz samodzielnie organizować sobie wyżywienie. Czasem może się jednak okazać, że wczasy all-inclusive w ofercie last minute mogą mieć bardzo korzystną cenę i za podobną kwotę zamiast nad Polskie morze wybierzemy się na zagraniczną wycieczkę.

Urlop w Polsce i za granicą

Co roku turyści narzekają na wysokie ceny w najważniejszych ośrodkach wczasowych nad Bałtykiem oraz w Zakopanem. Zainteresowanie, jakim cieszą się te miejsca, nie jest jednak przypadkowe – statystyki pokazują, że mimo wszystko na wakacje w kraju wydajemy mniej niż na urlop za granicą. Ma na to wpływ także koszt dojazdu lub podróży samolotem oraz konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Średni koszt wakacji w Polsce nie przekracza półtora tysiąca złotych, na zagraniczne wakacje wydajemy średnio około dwóch tysięcy. Bardziej egzotyczne kierunki , takie jak Azja czy Bliski Wschód, pochłaniają jeszcze więcej oszczędności.

 

Warto przeczytać