Phuket to prowincja, a zarazem największa z wysp Tajlandii. Serce wyspy to wysokie wzniesienia, z których najwyższe sięga 529 m. n.p.m. Porastają je gęste lasy. Jednak prawdziwym skarbem Phuket są rajskie plaże, na które co roku ściągają rzesze turystów. Słońce, cudowne widoki i fantastyczna zabawa… tego z pewnością nie zabraknie nam w czasie pobytu na wyspie. Osoby szukające błogiego relaksu również nie będą czuły się zawiedzione. Plaży jest tu tak wiele, że trudno wymienić i opisać wszystkie. Można mieć także spory problem z wyborem miejsca do plażowania. Przedstawiamy najważniejsze Plaże Phuket.


Mai Kao

Bije rekord, jeżeli chodzi o najdłuższe plaże Phuket. Ma aż 11 km długości. Jest przy tym bardzo spokojna i prawie niezabudowana. To integralna część Parku Narodowego Sirinath. Ten teren jest objęty ochroną ze względu na populację niezwykle rzadkiego gatunku żółwi skórzastych, które tu występują i w okresie od listopada do lutego składają jaja. Plaża charakteryzuje się świetnymi warunkami do pływania, ale od maja do października kąpiel może być niebezpieczna. Fale są po prostu zbyt duże.


Nai Thon

Doskonałe miejsce dla amatorów odludnych i spokojnych plaż. Z pewnością ominiemy tu turystyczny zgiełk. Podobnie, jak Mai Kao Nai Thon jest częścią Parku Narodowego Sirinath. Infrastruktura turystyczna nie należy do zbytnio rozbudowanych. W pobliżu znajduje się jednak kilka domków do wynajęcia oraz restauracji serwujących pyszne tajskie dania.


Nai Yang

Park Narodowy Sirinath rozciąga się także na teren tej plaży. Jest ona bardzo popularna wśród mieszkańców Tajlandii, jako cel weekendowych wycieczek. Wokół sporo jest knajpek z lokalnymi potrawami. Drzewa rosnące obok zapewniają miejsca do pikników. Chronią się tu przed słońcem sprzedawcy pamiątek i żywności. Nieopodal wybudowany został jeden z najbardziej imponujących tajskich kurortów o nazwie Indigo Pearl.

Bang Tao

W pobliżu tej długiej plaży mieści się jeden z najbardziej luksusowych hoteli i kurortów na Phuket, czyli Laguna Phuket. W okolicy znajduje się również wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych, w tym klub jeździecki oraz pole golfowe. Mnóstwo tu również różnego rodzaju sklepów, stoisk, barów i restauracji. Od razu widać, że miejsce to nastawione jest na turystów. Nie przeszkadza to jednak, aby znaleźć jakiś spokojnych zakątek tylko dla siebie.

Pan Sea

Plaża Pan Sea znajduje się na północ od cudownej plaży Surin na zachodnim wybrzeżu Phuket. Ma prawie 400 m długości, jest to jedna z najpiękniejszych plaż w Phuket. Otoczona drzewami kokosowymi i innymi egzotycznymi drzewami i roślinami, oblewana przez turkusowe wody Morza Andamańskiego, oferuje doskonałe możliwości nurkowania i oszałamiające zachody słońca. Niestety te cudowne warunki są prawie w całości zarezerwowane dla gości dwóch luksusowych hoteli usytuowanych przy Pan Sea. Prywatyzacja linii brzegowej jest co prawda nielegalna w Tajlandii, więc teoretycznie plaża pozostaje do użytku publicznego, ale alternatywny dostęp do niej jest dość trudny. Najlepszym sposobem, by móc w pełni cieszyć się urokami i atrakcjami tej plaży jest zarezerwowanie pokoju pokój w Surin Phuket lub w Amanpuri.


Surin

Jakość wody i piasku sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Pływanie jest tutaj wspaniałym doznaniem. Surin jest pokryta wysoką kazuaryną oraz małymi tajskimi restauracjami. W jej pobliżu znajduje się wioska Surin, której mieszkańcy są muzułmanami.


Patong


Patong to najsłynniejsza plaża na Phuket. Jest idealnym miejscem na imprezy i zabawy. W nocy tętni życiem. Znajdują się tu setki restauracji, pubów, barów GoGo i klubów nocnych. Gorące ulice, neony i chaotyczna atmosfera Patong może być przytłaczająca dla przyjeżdżających tu po raz pierwszy zwłaszcza, jeżeli szukają relaksu i spokoju. Patong żyje zgodnie z dewizą "mai pen rai", co tłumaczy się mniej więcej: "nie martw się, bądź szczęśliwy". Ostatnio pojawiły się negatywne opinie na temat Patong. Wielu uważa, że plaża została zbyt mocno zabudowana, a hedonistyczne imprezy wielu turystów odstraszają.


Nai Harn


Nai Harn jest coraz bardziej popularnym miejscem na wyspie. Kiedyś znane było tylko miejscowym, zostało jednak odkryte przez turystów. W niewielkiej zatoce jest tylko kilka hoteli, restauracji i sklepów, więc plaża wciąż zachowuje swój cichy urok. Od listopada do kwietnia świetnie nadaje się do pływania. Natomiast należy zachować ostrożność w niskich sezonach (maj-październik), gdy mogą występować silne prądy. Lokalne restauracje tuż przy plaży sprawiają, że jest to wspaniałe miejsce na relaks przy zachodzie słońca. Przy plaży znajduje się też, piaszczysta zatoka, która przyciąga nurków i surferów z całego świata.

 

Warto przeczytać