Namibia to kraj niezwykle zróżnicowany, który swoimi atrakcjami z pewnością zachwyci nawet najbardziej doświadczonych podróżników. To właśnie tam występuje także najwyższy na świecie współczynnik nierówności społecznych a prawie połowa społeczeństwa żyje za około dolara dziennie. Sama nazwa państwa pochodzi od leżącej na jego terenie najstarszej na świecie Pustyni Namib, która obok słynnej już Kalahari należą do dwóch największych terenów pustynnych kraju. Mimo to, Namibia posiada także dostęp do Oceanu Atlantyckiego a jej wybrzeże to prawie 1600 kilometrów. Terytorium Namibii to także mieszanka etniczna – podczas swojej podróży do Afryki bez problemu traficie do wiosek plemion Himba, Ovambo czy Buszmenów zwanych także miejscami ludami San.

Kiedy jechać do Namibii?

Najlepszym okresem do podróży do Namibii są miesiące letnie. Pora sucha panuje w tym regionie od połowy maja aż do ostatnich dni października. Panujące w tym okresie temperatury mogą sięgać miejscami aż do 40 stopni, jednak w czasie pory suchej nie powinny występować żadne utrudnienia w przejazdach nieutwardzonymi drogami, które w Namibii stanowią znaczą większość. Pora deszczowa trwa tu od stycznia aż do początku kwietnia, choć ten okres polecany jest dla miłośników przyrody. To właśnie podczas opadów budzi się ona do życia. To także okres w którym panują niższe i mniej uciążliwe temperatury a na miejscu jest dużo mniej turystów. Mniejsze amplitudy występują na wybrzeżu Namibii gdzie przez większość roku oscylują około 20 stopni w dzień i 10 stopni w nocy.

Z czego słynie Namibia?

Swoją podróż do Namibii bez problemu dopasujecie do najrozmaitszych potrzeb. Zwiedzić ją możecie zarówno na pokładzie miejscowego transportu lokalnego, wycieczek organizowanych przez miejscowe biura podróży jak i za kierownicą wynajętego auta. Większość z Was swoje pierwsze kroki w Namibii postawi w stolicy – Windhoek, w pobliżu której bez problemu znajdziecie także eko lodże oraz rezerwaty przyrody z dzikimi zwierzętami. W pobliżu Zwrotnika Koziorożca odwiedzić możecie poniemieckie miasteczko Swakopmund znane z kolonialnej architektury i bogatej oferty atrakcji. Znajdziecie tam loty balonem, skoki ze spadochronem czy przejażdżki po okolicznych wydmach. Jednym z najpopularniejszych widoków Namibii, które z pewnością kojarzycie z pocztówek i magazynów reklamowych są także wysuszone, czarne drzewa kontrastujące z kolorami otaczającego ich piasku, które z pewnością będziecie mijać podczas swoich wakacji w Namibii. Namibia to także zwierzęta! Z pewnością nie tylko najmłodsi zadowoleni będą podczas safari w jednym z miejscowych parków narodowych. Do najpopularniejszych należą Rezerwat Erindi obejmujący ponad 70 tysięcy hektarów w którym z łatwością spotkacie między innymi lwy, słonie, żyrafy czy czarne nosorożce. Jeśli jednak nie uda Wam się tam spotkać pełnej Wielkiej Piątki Afryki, kolejną próbę polecamy podjąć w Parku Narodowym Etosha, gdzie szanse na to są jeszcze większe. Głównym punktem Parku jest Etosha Pan – znajdujące się w depresji wielkie solnisko podczas którego w porze deszczowej zbiera się woda a zamieszkujące okolice zwierzęta zbierają się regularnie w tym punkcie.

Na co uważać w Namibii?

Jeśli zdecydujecie się na self drive w Namibii należy pamiętać, że w kraju panuje ruch lewostronny a swoje polskie prawo jazdy należy posiadać razem z poświadczonym tłumaczeniem na język angielski. W hotelach zarówno ten dokument jak i inne wartościowe przedmioty polecamy pozostawiać w sejfach a pieniądze trzymać ukryte w kilku miejscach, w mniejszych kwotach. Pozostawiając samochód na parkingu, rzeczy wartościowe należy schować w bagażniku bądź schowku, tak by nie były widoczne dla osób postronnych. Przy wjeździe do Namibii nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, jednak warto rozważyć te z listy zalecanych przy podróżach do większości krajów egzotycznych. Miejscami występuje tu także zagrożenie malarią, dlatego polecamy stosowanie profilaktyki antymalarycznej oraz przedwyjazdowy kontakt z lekarzem medycyny podróży. Dla uniknięcia problemów żołądkowych polecamy pić jedynie wodę przegotowaną lub mineralną. Jak i w każdym kraju podczas podróży należy zachować zdrowy rozsądek a Wasza podróż do Namibii na pewno przebiegnie zdrowo i bezpiecznie.

Warto przeczytać